Zdravje prevekovalcev: učinek zmanjanega vnosa krme
(12.04.2013) Zmanjan ali popolnoma prekinjen vnos krme ima pri prevekovalcih e po enem ali dveh dneh negativne posledice za metabolizem v vampu ter posledično za splono zdravstveno stanje ivali.
V nemki strokovni reviji za veterinarje praktike so pred kratkim objavili poročilo o raziskavi Klinike za govedo Visoke ole v Hannoverju ter o učinkih manjega vnosa krme in monih oblik terapije. Vzroki za slabo ječnost prevekovalcev so lahko raznoliki, od posledic operativnih posegov, sistemskih obolenj in transportiranja ivali pa vse do razstav, ki močno vplivajo na obnaanje ivali.
Zaradi posledičnega zmanjanega vnosa krme se občutno zmanja tudi produkcija plinov, koncentracija mikroorganizmov, hlapnih mačobnih kislin in amoniaka v vampu. Povia se pH vsebine. Zaradi spremembe okolja se povia sposobnost preivetja patogenih organizmov kot so na primer Salmonella spp. In E.coli.
Po prekinitvi hranjenja lahko tako traja 14 do 21 dni, da se ponovno vzpostavi izhodično stanje v vampu in ival zauije začetno količino krme. Zaradi tega je izrednega pomena zgodnje odkrivanje zmanjanega apetita in hitra izbira terapije. Za hitro povečevanje količine zauite krme se je najbolje izkazala metoda prenosa vampove vsebine zdravih ivali.
V veliko pomoč je tudi aplikacija kvasovk, preparatov za pospeevanje fermentacije ter uporaba spodbujevalcev apetita. ivali mora biti ob običajni krmi na voljo tudi visoko kakovostno seno, ki predstavlja zelo okusno krmo in stabilizira fermentacijo.