Varovalne očesne lise pri simentalkah: DNA analiziranje v rejskih programih
(23.01.2013) Rjav hrbet, bela glava ter bel konec repa so začitni znaki simentalk. Lisasto govedo je zaradi svoje produkcije mleka in kvalitete mesa cenjeno tudi v Afriki in Juni Ameriki.
Močna sončna svetloba v omenjenih predelih pa je lahko za ivali nevarna, saj njihova svetla dlaka predvsem na glavi nudi le slabo začito pred UV arki. Zaradi te lastnosti simentalke pogosto obolevajo za malignimi očesnimi tumorji. Prizadetih je do 50 odstotkov ivali z območij, kjer so intenzivno izpostavljene soncu. Bavarski zanstveniki so sedaj občutno zmanjali tveganje za pojav bolezni z aktivno uporabo DNK analiz.
S pomočjo genetskih markerjev, ki so vidni kot rdeče in zelene točke, je možno preiskovanje pravilnosti genetskega zapisa govedi.
Prof. Ruedi Fries in Hubert Pausch iz Tehnične univerze v Muenchenu (TUM) sta v svoj prid uporabila naravni varovalni pojav. Pri manjem delei bavarskih simentalk se namreč pojavljajo temno obarvane dlake okoli oči in na očesnih vekah.
Glede na rezultate preteklih raziskav, te čitijo ivali pred nevarnimi očesnimi tumorji. "Iskanje za ta pojav odgovornega genetskega segmenta je kot iskanje igle v kupu sena," pravi znanstvenik Ruedi Fries, "saj je barva in velikost začitnega obarvanja okoli oči pogojena s tevilnimi, morda celo več tisočimi odseki DNK."
Kaj nam pove "genetski prstni odtis"
Preiskovalca sta lahko identificirala dvanajst odsekov DNK, ki nosijo do 57 odstotkov odgovornosti za dedovanje očenega obarvanja. "Tako se lahko natančneje kot doslej e ob rojstvu teleta napove, ali bodo temno obarvanje dedovali tudi njegovi potomci," pojasnjuje prof. Fries.
Nova spoznanja bi lahko pomagala rejcem v sončnih deelah. Pri plemenskih bikih se namreč e leta standardizirano določajo genetski prstni odtisi. Ti se bodo lahko sedaj preverjali tudi glede lastnosti za dedovanje obarvanja okoli oči ter bodo tako nudili podlago za hitreje odbiranje primernih posameznikov za nadaljno vzrejo. "Na ta način lahko hitro zniamo tevilo ivali, ki oboevajo zaradi očesnih tumorjev," je prepričan Fries.
Za razvozlanje modela dedovanja obarvanosti okoli oči so strokovnjaki statistične modele in zakonitosti dedovanja kombinirali z uporabo najmodernejih metod analiziranja DNK. Najprej so v raziskovalnem delu določili genetske prstne odtise posameznih plemenskih bikov. To pomeni, da so za vsako posamezno ival pridobili več tisoč drobnih variacij v verigah DNK, ki skupaj podajo edinstven profil. Podatke o tako imenovanih genetskih prstnih odtisih so znanstveniki zbrali pri okoli 3.400 bikih.
Predvidljivost uspene reje plemenjakov
Ob uporabi statističnih metod so znanstveniki v naslednjem koraku povezali profile DNK z izgledom in prisotnostjo eljenega temnega obarvanja potomcev vsakega plemenskega bika. S kombiniranim upotevanjem obeh pridobljenih vedenj se lahko sklepa na verjetnost za dedovanje očesnih lis celo pri mladih ivalih, ki e nekaj časa ne bodo dosegle spolne zrelosti.
Ugotovitve glede genomske selekcije, do katerih sta prila Ruedi Fries in Hubert Pausch pa niso uporabne izključno za odbiranje primernih plemenskih bikov. Primerno se lahko ugotovitve prenesejo tudi na področje gojenja koruze ali vzreje kokoi za povečan donosa.
V ta namen sodelujeta strokovnjaka za ivali Fries in Pausch z znanstveniki, ki delujejo na rastlinskem področju in bioinformatiki v skupnem projektu "Synbreed". Tudi v tem primeru je njihov skupni cilj sposobnost predvidevanja uspenosti reje ivali in gojenja rastlin. Prof. Fries pove: "Znanje o učinku genov in njihovih mutacij nudi popolnoma novo vzrejno svobodo."
Za izraanje temnih lis okoli oči (ambilateralna cirkumokularna pigmentacija) so predvsem pomembni odseki DNK v bliini naslednjih dvanajstih genov: MCM6, PAX3, ERBB3, KITLG, LEF1, DKK2, KIT, CRIM1, ATRN, GSDMC, MITF in NBEAL.
Projekt Synbreed omogoča praktično uporabo genomske selekcije za različne cilje v govedoreji, kokojereji in pri gojenju koruze.
Za ta namen raziskovalna mrea ne uporablja le najmoderneje tehnologije temveč tudi znanja in dognanja najpomembnejih strokovnjakov s področij molekularne biologije, bioinformatike, humane medicine in agrarnih ved. V projekt so vključeni univerzitetni in zunanji sodelavci ter partnerji s področja industrije.
Prispevek v celoti:
Hubert Pausch, Xiaolong Wang, Simone Jung, Dieter Krogmeier, Christian Edel, Reiner Emmerling, Kay-Uwe Götz, Ruedi Fries, 2012: Identification of QTL for UV-Protective Eye Area Pigmentation in Cattle by Progeny Phenotyping and Genome-Wide Association Analysis, doi:10.1371/journal.pone.0036346
www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0036346