Manj soje v prehrani praičev in pot do uporabe avtohtonih rastlinskih beljakovin
(21.08.2014) Sojine tropine se lahko v krmi za mlade pujske deloma nadomestijo s fermentiranimi tropinami oljne ogrčice, pri odraslih praičih je mona celo popolna menjava.
O novih ugotovitvah poroča Karin Müller v strokovni reviji 'Top agrar'. Veliko razlogov namreč govori v prid izogibanju uvaanja visokih količin soje ter vsaj delni zamenjavi teh v praičji krmi za domače beljakovinske rastlinske vire. Kae, da so prehranski strokovnjaki sedaj ideji prili korak blije, ko so predstavili obetavne rezultate preiskav s fermentirano oljno ogrčico.
V postopku fermentacije namreč razpadejo neprebavljivi in neresorptivni deli rastlin, izbolja pa se tudi preskrba s fosforjem. Preostale mlečnokislinske bakterije, ki se nahajajo v fermentirani krmi pa dodatno krepijo prebavni trakt praičev.
Kolikno količino sojinih tropin se lahko zamenja za fermentirane tropine oljne ogrčice pri praičih pitancih in mladih pujskih so strokovnjaki raziskovali na skupini 400 pujskov in 160 pitancev. Rezultati so bili različni glede na starost oziroma stadij pitanja. Uporaba ogrčice je namreč pri praičih tekačih mogoča le do določene meje. Pri zamenjavi do 12 odstotkov soje v krmi e ni prihajalo do manjanja zmogljivosti, medtem ko je 100 odstotna zamenjava vodila v občutno zmanjane priraste.
V pozneji fazi pitanja se lahko sojine tropine popolnoma zamenjajo za fermentirano avtohtono oljno ogrčico. Zmogljivost ivali je ostala stabilna, izkoristek krme pa se je celo povečal za 0,07 točke. Tudi pri pregledu na klavne lastnosti ni bilo opaziti razlik pri pregledanih parametrih, ki so odločilni za zasluek s prodajo pitancev.
Praktiki, ki so se v praičerejah spopadali s perzistentnimi prebavnimi teavami zaradi okub z E.coli, so celo poročali o izboljanju glede diareje pri ivalih v primeru, ko so 10 odstotkov soje v krmi zamenjali za fermentirane tropine.
Prav tako se je v poskusu izboljal sploen izgled in počutje mlajih pujskov.
Britta Klein, aid.de