Kaken je vpliv strojne mole na zdravje vimena?
(07.05.2015) Mastitis je gospodarsko najpomembneja bolezen črede krav za proizvodnjo mleka. Pomembno vlogo pri pojavu mastitisov ima tudi strojna mola.
Dele vpliva strojne mole na nove infekcije vimena v povprečni čredi mlečnih krav se ocenjuje na vse do 20 odstotkov. Ob tem je seveda potrebno razločevati med neposrednim vplivom zaradi strojne manipulacije in posrednim vplivom zaradi okolnih faktorjev, ki pospeijo okube.
Tako posredni dejavniki so na primer stanje seskov in koe na vimenu. Nekje polovico novo nastalih okub se pripisuje neposrednim dejavnikom. Poseben pomen ima pri tem higiensko stanje strojev.
Strokovnjaki so aktualna znanja glede neposrednih dejavnikov za prenos povzočiteljev mastitisa preko strojne mole sedaj zbrali v prispevku, objavljenem v strokovni publikaciji "Journal of Food Safety and Food Quality".
Da se ob strojni moli vime na novo okui, se morajo patogene bakterije nahajati v bliini seskovega kanala. Za vzdrevanje taknih okub na najnijem monem nivoju, se je v obratih s strojno molo potrebno drati določenih higienskih ukrepov.
Ti se pričenjajo pri vzdrevanju higiene hleva in boksov ter se razirjajo vse do priprave ivali na samo molo. Na ta način bi se moralo vzdrevati odstotek seskov, na katerih je le majhna količina opaznih nečistoč, pri najmanj 95%. S samo čistočo seskov je neposredno povezana tudi čistost zadnjih nog in celotnega vimena.
Dlake na koi vimena je potrebno vzdrevatičim kraje, saj se bo tako na njih lahko zadrala manja količina načistoč. Prav tako je potrebno skrbno čistiti seske, čičenje pa se po potrebi lahko dopolni tudi z razkuevanjem pred molo. V ta namen načeloma zadostuje 5 sekund trajajoča dezinfekcija konic seskov z razkuili za enkratno uporabo. Tudi sistematična občasna dezinfekcija molznih strojev lahko zmanja pojavnost okub in prisotnost njihovih povzročiteljev.
V ta namen je najbolje uporabljati hitro delujoča razkuila. Dokler se molznice e zadrujejo v molziču se molznih strojem naj ne bi čistilo z vodo, saj tako nastaja aerosol, preko katerega se ponovno lahko prenaajo povzročitelji mastitisa.
Povečanje frekvence mole in posledično pogosteje čičenje molznih strojev lahko sicer omogoči, da so seski manj izpostavljeni bakterijam iz okolja, vendar pa trditev velja la v primerih, ko se ob pogostejih molah vzdruje tudi potrebna sprotna higiena (uporaba sveih začitnih rokavic, enkratna uporaba čistilnih robčkov in podobno).
Slabo prilegajoči nastavki za molo ali neprimerno velika tesnila za seske lahko vodijo do nihanj v vakumu, ki predstavljajo povečanje nevarnosti za neposreden prenos infekcij v primeru sočasnih slabih higienskih pogojev.
Renate Kessen, aid.de