
Bolezen modrikastega jezika: EFSA ocenjuje ukrepe za zatiranje
Programi masovnega cepljenja v obdobju vsaj 5 let, skupaj z izboljšanjem sistemov za kontinuiran nadzor, so edini učinkoviti ukrepi za izkoreninjanje bolezni modrikastega jezika v Evropi, zaključuje EFSA.
Na zahtevo Evropske Komisije so odgovorni člani organizacije EFSA ocenili ukrepe za zatiranje bolezni modrikastega jezika („Bluetongue“), kot tudi možnosti za varno rokovanje z okuženimi živalmi na neokuženih območjih.
Ob tem so posodobili svoje strokovne smernice glede na epidemiološke aspekte bolezni, predvsem glede vzorcev prenosa.
Izkoreninjenje bolezni modrikastega jezika je izjemno zahtevno – v ta namen bi moralo 95% dovzetnega goveda in ovac biti cepljenih vsaj 5 zaporednih let, je povzela EFSA. Kot nadaljevanje tako masovnih cepilnih kampanj so obvezni natančni sistemi nadzora, ki bi lahko zajeli celo najmanjšo pojavnost virusa – pri manj kot 1% živali na preverjanem območju. V nasprotnem prmeru bi se namreč lahko bolezen ponovno pojavila šele nekaj let po zaključku masovnega cepljenja.
Sistemi nadzora bi morali biti prilagojeni posameznim primerom, kjer bi bilo potrebno upoštevati različne aspekte, kot so na primer geografska področja in epidemiološka faza bolezni.
Imunizacija in prenos
Strokovnjaki EFSA so nedvomno poudarili sledeče:
- Novorojene živali prejmejo protitelesa od svojih mater, ki jih pred boleznijo ščitijo okoli 3 mesece. Ta protitelesa pa lahko prav tako vplivajo na učinkovitost cepljenja v omenjenem časovnem obdobju. Imunost se v večini primerov pojavi 21 dni po drugi dozi osnovnega cepiva.
- Nekatere vrste komarjev, ki prenašajo bolezen, so aktivne čez vse leto – predvsem na območjih z blagimi zimami, kot je Sredozemsko. Na takih predelih lahko do prenosa virusa prihaja kadarkoli. V hladnejših regijah, kot je Severna Evropa, so komarji okoli tri mesece pozimi neaktivni, zaradi česar se prenos bolezni v tem obdobju upočasni.
V skladu s pristopom „ProMethEUs“ (Promoting Methods for Evidence Use) EFSA Odbor za Zdravje in zaščito živali od odgovornih institucij zahteva pripravo protokolov za izvajanje ocene rizika, ki bo vseboval in dokumentiral vse izvedene korake do zaključnih ugotovitev. Tak ukrep bi naj izboljšal trdnost in transparentnost znanstvenih procesov. Pri pripravi dokumentacije bodo izvajalcem strokovnjaki EFSA nudili podporo in nasvete.
Sledeči koraki
EFSA bo do konca junija 2017 izdelala klasifikacijo različnih tipov bolezni modrikastega jezika na podlagi njenih značilnosti. Ta bi naj pripomogla k zagotavljanju specifičnih ukrepov za zaščito in zatiranje.
Povezava: Scientific opinion on bluetongue: control measures and safe movements of animals
Sorodni članki
Novice
Deli ta članek na:
Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds…
(09. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…Hepatobiliarne in eksokrine bolezni trebušne slinavke…
(14. avg 2024) Bolezni jeter in trebušne slinavke lahko veterinarje spravijo…Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

Eurokongres FECAVA 2025 v Antwerpnu
(17. feb 2025) FECAVA vas vabi na EuroCongress v Antwerpnu od…SCIVAC Rimini 2025
(22. jan 2025) Save the Date: Od 23. do 25. maja…10. Hrvatski kongres veterinara male prakse…
(02. jan 2025) Od 27. do 29. marca 2025 bo v…Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije
