Raziskave na področju ribitva precenjujejo ribje stalee: GEOMAR poziva k bolj realističnim ocenam staleev
(25.08.2024) Stanje ribjih staleev v svetovnih oceanih je slabe, kot se je doslej mislilo. Medtem ko so za prekomerni ribolov e dolgo krive ribike politike, ki določajo omejitve ulova, vije od znanstvenih priporočil, nova tudija razkriva, da so bila tudi ta znanstvena priporočila pogosto preveč optimistična.
Dr. Rainer Froese iz centra GEOMAR Helmholtz za raziskovanje oceanov v Kielu in dr. Daniel Pauly z Univerze Britanske Kolumbije sta predstavila svoj pogled na tudijo.
V svojem dokumentu Perspective Paper, ki je bil skupaj z novo tudijo danes objavljen v reviji Science, strokovnjaka za ribitvo pozivata k enostavnejim, a natančnejim modelom in konservativnejemu pristopu k ocenjevanju staleev.
tevilne ribje stalee po vsem svetu ogroa prekomerni ribolov ali pa so e propadli. Eden glavnih razlogov za ta uničujoč trend je, da oblikovalci politik pogosto ne upotevajo omejitev ulova, ki so jih izračunali znanstveniki in ki naj bi bile stroge mejne vrednosti za začito staleev. Vendar je zdaj postalo jasno, da so bila tudi ta znanstvena priporočila pogosto previsoka.
V Evropski uniji (EU) se na primer ribitvo upravlja predvsem z dovoljenimi omejitvami ulova, tako imenovanimi kvotami, ki jih določi Evropski svet kmetijskih ministrov na podlagi znanstvenega mnenja in priporočil Evropske komisije. Nova tudija avstralskih znanstvenikov (Edgar et al.) kae, da so bile e v znanstvenih mnenjih priporočene previsoke omejitve ulova.
V reviji Science, kjer je tudija danes objavljena, so za razlago ugotovitev prosili dva najbolj citirana svetovna strokovnjaka za ribitvo, Dr. Rainerja Froeseja iz centra GEOMAR Helmholtz za raziskave oceanov v Kielu in Dr. Daniela Paulyja z Univerze Britanske Kolumbije.
V svojem Perspektivnem dokumentu se zavzemata za preprosteje, a bolj realistične modele, ki temeljijo na ekolokih načelih, in pozivata k bolj konservativnim ocenam staleev in upravljanju, kadar se pojavijo negotovosti.
Edgar in drugi so v tudiji analizirali podatke o 230 staleih rib po vsem svetu in ugotovili, da so bile ocene staleev pogosto preveč optimistične. Precenili so tevilčnost rib in hitrost obnove staleev.
e posebej so bili prizadeti stalei, ki so se e zmanjali zaradi prekomernega ribolova. Zaradi precenjevanja je prilo do tako imenovanih navideznih obnovitev, ko so bili stalei opredeljeni kot obnovljeni, v resnici pa so se e naprej zmanjevali.
To je povzročilo nezadostno zmanjanje omejitev ulova, ko so bile te najnujneje potrebne, pojasnjuje Dr. Rainer Froese. Na alost to ni le problem preteklosti. Znane precenjene ocene velikosti stalea v zadnjih letih se e vedno ne uporabljajo za popravek te napake v sedanjih ocenah stalea.
Raziskava Edgarja in drugih je pokazala tudi, da je skoraj tretjina staleev, ki jih je Organizacija Zdruenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) uvrstila med maksimalno trajnostno ulovljive, prela v kategorijo prekomerno ulovljenih. Poleg tega je tevilo izčrpanih staleev (tistih z manj kot desetimi odstotki prvotne biomase) v kategoriji prekomerno izkoričenih verjetno za 85 odstotkov večje, kot je bilo ocenjeno doslej.
Kaj pa povzroča ta izkrivljanja pri ocenjevanju staleev? Pri standardnih ocenah staleev se uporabljajo modeli, ki lahko vključujejo več kot 40 različnih parametrov. Zaradi velikega tevila parametrov so ocene po nepotrebnem zapletene, pieta Froese in Pauly. Rezultate lahko ponovi le nekaj strokovnjakov, ki imajo dostop do izvirnih modelov, podatkov in nastavitev.
Poleg tega je veliko potrebnih vhodnih parametrov neznanih ali jih je teko oceniti, zaradi česar morajo modelarji uporabljati manj zanesljive vrednosti, ki so se v preteklosti obnesle. Froese ugotavlja: Takna praksa lahko izkrivlja rezultate glede na pričakovanja modelarjev.
Froese, R., Pauly, D. (2024): Taking stock of global fisheries. Current stock assessment models overestimate productivity and recovery trajectory
Science DOI: 10.1126/science.adr5487