Preiskovano akustično komuniciranje med morskimi konjički
Številne ribje vrste za medsebojno komunikacijo uporabljajo vokalizacijo. Morski konjički, ki so predvsem znani po 'obrnjenih vlogah', saj samček donosi svoj naraščaj v posebni vreči, pa postavljajo vprašanje, ali se takšna obrnjena vloga odraža tudi pri njihovem obnašanju in komunikaciji.
In seveda: tudi glede oglašanja morski konjički izstopajo iz vrste. Mednarodni strokovnjaki Friedrich Ladich (Univerza na Dunaju, Avstrija), Tacyana Oliveira (Univerza v João Pessoa, Brasilija) in Daniel Abed-Navandi (Haus des Meeres, Avstrija) so v laboratoriju za bioakustiko na Dunaju imeli možnost preiskovati komunikacijske sisteme dolgonosega morskega konjička (Hippocampus reidi) ter o tematiki napisal prispevek za strokovno revijo „Journal of Zoology“.
Preiskovani konjički so bili prebivalci akvarija, kjer se že veliko let uspešno razmnožujejo ter so jih strokovnjaki lahko kadarkoli opazovali.
Kako se oglaša morski konjiček?
V času dvorjenja, ki praviloma traja tri dni, proizvajajo samčki in samičke kratke, okoli 20 milisekund trajajoče impulze s frekvenco okoli 370 Hz, tako imenovane „paritvene klike“. Te vokalizacije se med spoloma ne razlikujejo v številu, trajanju ali višini tona, ampak le v jakosti zvoka. Kliki samčkov imajo skoraj podvojeno jakost v primerjavi s klikom samice.
„Skupno 'klikanje' naj bi služilo sinhroniziranemu paritvenemu obnašanju ter v naslednjem koraku uspešni predaji jajčec v samčevo vrečo. V prid teoriji govori tudi dejstvo, da se pogostost klikanja obeh spolov občutno poveča do tretjega dne, ko prihaja do izmenjave jajčec,“ meni vodja projekta Friedrich Ladich.
Preiskovana skupina morskih konjičkov pa ni proizvajala izključno paritvenih zvokov, temveč so se izražali tudi med lovom plena. Tudi v tem primeru je šlo za proizvajanje klikov, vendar so v tem primeru dvakrat glasnejši, kot najglasnejši paritveni kliki. Funcija klikanja pri prehranjevanju je še zmeraj pod vprašajem. Dokazano namreč to oglašanje ne poveča uspeha pri lovu, ob tem pa sočasno konjičke postavi v nevarnost, da jih bodo drugi plenilci prej opazili. Ena od možnih teorij je v predvidevanju, da s tem oglašanjem konjički potencialne paritvene partnerje opozarjajo na vir hrane.
Dolgonosi morski konjički proizvajajo še tretji tip glasnosti klikanja v drugih situacijah. Ko so ujeti in se tako znajdejo v stresni situaciji, oddajajo zvok podoben brnenju. To vokalno izražanje, ki do sedaj še ni bilo opisano, lahko neprekinjeno traja tudi več minut. Najverjetneje je njihov namen razdraženje plenilca, da bi izpustil svojo žrtev. Stresno oglašanje je za 200 Hz nižje frekvence kot klikanje, kar načeloma nakazuje na drug mehanizem proizvajanja tega zvoka.
„Dva različna organa za proizvajanje zvoka, namreč en za nizke in drug za visoke tone, je v morskem svetu velika izjema,“ pojasnjuje Friedrich Ladich. Medtem, ko je znano, da morski konjički proizvajajo zvoke klikanja s sklepom v vratu, je nastanek nizkih brnečih zvokov še nepojasnjen.
Na podlagi preiskave akustične komunikacije pri morskih konjičkih pa je sedaj znano, da so njihove samice med redkimi morskimi bitji, ki so v paritvenem obdobju tako vokalno aktivne.
Publikacija v "Journal of Zoology":
Oliveira TPR, Ladich F, Abed-Navandi D, Souto AS, Rosa IL (2014) Sounds produced by the longsnout seahorse: a study of their structure and functions. Journal of Zoology.
DOI:10.1111/jzo.12160
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jzo.12160/abstract
Sorodni članki
Novice
Deli ta članek na:
Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds…
(9. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…Hepatobiliarne in eksokrine bolezni trebušne slinavke…
(14. avg 2024) Bolezni jeter in trebušne slinavke lahko veterinarje spravijo…Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

World Feline Congress 2025
(16. apr 2025) Vodilni dogodek v veterinarski stroki za izpopolnjevanje na…EERVC 2025 v Ljubljani
(8. apr 2025) Letošnji 8. kongres Eastern European Regional Veterinary Conference…Kongres EVECC 2025
(8. apr 2025) Evropski kongres nujne in intenzivne veterinarske medicine bo…Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije
