Nov biogeografski atlas morskih ivali Junega oceana
(13.10.2014) Nov atlas o ivalih, ki naseljujejo Juni ocean, je bil konec avgusta predstavljen na strokovnem srečanju SCAR (Scientific Committee on Antarctic Research) v novozelandskem mestu Auckland.
Vodilni morski biologi in oceanografi z vsega sveta so zdruili svoje vedenje in znanje o pojavnosti prebivalcev morja, od mikroorganizmov pa vse do kitov. Sodelovalo je 147 strokovnjakov iz v 22 drav.
V mednarodni kolaboraciji brez primerjave so zdruili svoje znanje ter ga usmerili v nastanek novega biogeografskega atlasa Junega oceana. Znanstveniki so zbrali več sto tisoč podatkov o več kot 9000 ivalskih vrstah z namenom razdelitve morskih organizmov, ki prebivajo v tej regiji.
Nov biogeografski atlas morskih živali Južnega oceana
V 66 poglavjih so razdelali fizikalne lastnosti okolja, evolucijski razvoj in genetiko bitij, kot tudi moen vpliv klimatskih sprememb na vodne prebivalce.
Publikacija je prva tako obsena predstavitev regije od leta 1969, ko je Ameriko geoloko zdruenje izdalo zbirko geolokih kart Antarktike. Odgovorni urednik Claude de Broyer s Kraljevega belgijskega intituta za naravoslovje (Royal Belgian Institute of Natural Sciences) pojasnjuje: Prvič po začetnih ekspedicijah na junem polu pod vodstvom kapitana Cooka je skupnost raziskovalcev zbrala, analizirala in vrisala v karte edinstveno antarktično ivljenje.
Tako je nastal atlas, ki pokriva celotno območje ter vključuje obseno bazo podatkov, ki podaja pomembne informacije za uspeno ohranjanje antarktične morske skupnosti.
Podatki in interpretacije strokovnjakov med drugim podajajo bistveno bazo podatkov za mednarodno začito narave, kot so na primer razprave za uvedbo morskih začitenih območij.
Atlas ponazarja tudi mone smeri za bodoče irjenje poglavitnih ivalskih vrst. Te temeljijo na kompleksih modelih, s pomočjo katerih raziskovalci napovedujejo, kako se posamezne ivalske vrste prilagajajo spremembam ivljenjskega okolja ter kako se bodo ob raznolikih scenarijih za prihodnost razirile ali tudi pričele izginjati.
Pogled v prihodnost nam poda Julian Gutt, sourednik in avtor mnogih poglavij biogeografskega atlasa iz Centra za polarne in morske raziskave Intituta Alfred-Wegener: Projekt je usmerjen v prihodnost tudi zaradi dejstva, da strokovnjaki sedaj izdelujemo tudi spletno verzijo atlasa. Na ta način bo lahko kdorkoli na svetu kadarkoli enostavno poiskal vse omenjene podatke skupaj z dodanimi novostmi.
Tudi analiza genetskih vzorcev s sodobnimi metodami je pripeljala do presenetljivih zaključkov. Eden najbolj poznanih prebivalcev morskega dna Antarktike, orjaki Glyptonotus antarcticus, je morda razcepljena osebnost. Do sedaj so namreč strokovnjaki predvidevali, da na globini okoli 600 m pod vodno gladino ivi le ena vrsta tega isopoda. Molekularno bioloke raziskave pa so sedaj pokazale, da bi lahko lo za celo skupino, sestavljeno iz 11 različnih vrst, katerih ivljenjski prostori so omejeni na manje geografske regije.
Atlas imenovan Biogeographic Atlas of the Southern Ocean vsebuje okoli 100 fotografij in 800 kart, je bil prvič javno predstavljen v ponedeljek, 25. avgusta 2014 v novozelandskem Aucklandu na konferenci SCAR.