Salpingohisterektomija pri papigi skobčevki (Melopsittacus undulatus)
(27.06.2013) V ambulanti za ptice, male sesalce in plazilce, Intituta za zdravstveno varstvo perutnine, Veterinarske fakultete smo klinično pregledali papigo skobčevko (Melopsittacus undulatus) staro 2 leti.
doc.dr. Joko Račnik, dr.vet.med. in asist.dr. Marko Zadravec, dr.vet.med.
Ambulanta za ptice, male sesalce in plazilce, Intitut za zdravstveno varstvo perutnine, Veterinarska fakulteta, Univerza v Ljubljani
Klinični primer
Lastnica je v anamnezi povedala, da je papiga v zadnjih tednih vsakih nekaj dni izlegla jajce. Ob tem je pogosto čepela na dnu kletke ali koare, trgala papirno podlago in imela velike, vodene iztrebke. Pri kliničnem pregledu smo ugotovili dobro zdravstveno stanje ivali.
Papiga je imela telesno maso 40g. Na otip je bila trebuna stena rahlo napeta in izbočena. Papiga je v petih tednih, od začetka leenja jajc do naega pregleda, izlegla 11 jajc. Na podlagi anamnestičnih podatkov in klinične slike smo posumili na kronično leenje jajc.
V dogovoru z lastnico smo se sprva odločili za konzervativno terapijo preprečevanja leenja jajc. Kljub uporabi različnih zdravil (deslorelin, buserelin, cabergolin), z nobenim nismo uspeli doseči, dolgotrajno nekaj mesečno ustavitev reprodukcijskega ciklusa in preprečiti leenja jajc.
S podkonim implantom deslorelin (Suprelorin®; ¼ 4,7 mg implanta smo implantirali v podkoje na področju prsnice) smo ustavili reprodukcijsko aktivnost skobčevke za sedem tednov. Enako smo reprodukcijsko aktivnost skobčevke ustavili le za sedem tednov z buserelin (Receptal®; 1 µg/kg smo aplicirali trikrat v razmaku 48 ur).
Tudi po vsakodnevnem nekajtedenskem peroralnem dajanju 10 µg/kg/dan cabergolina (Galastop®) je ptica ostala reprodukcijsko aktivna. Zaradi neuspeha terapije z zdravili smo se odločili, da pri skobčevki opravimo kirurki poseg (salpingohisterektomijo) s katerim pri ptici odstranimo jajcevod in tako preprečimo nadaljnjo leenje jajc.
Papigo smo pred anestezijo stabilizirali s tekočinsko terapijo (0,9 % NaCl v odmerku 10 ml/kg s/c). Aplicirali smo ji antibiotik marbofloksacin v dozi 10 mg/kg i/m. Skobčevko smo premedicirali z butorfanolom v dozi 0,5 mg/kg i/m in meloksikamom v dozi 0,3 mg/kg i/m.
Pol ure po premedikaciji smo jo inducirali v anestezijo z izofluranom v 5 % meanici s 100 % kisikom. Pretok plinov je bil 1 l/min. Papigo smo intubirali in jo nadzorovano predihovali z ventilatorjem ves potek anestezije. Delovanje srca smo nadzorovali z dopplerjevim ultrazvočnim detektorjem, ki smo ga namestili na področje prednje prsne odprtine. Anestezirano papigo smo poloili na hrbet (Slika 1).
Na področju operacijskega polja smo populili perje. Očistili smo ga z milom in razkuili s klorheksidinom ter z alkoholom. Omejili in začitili smo ga s sterilnimi samolepilnimi traki (Slika 2).
Opravili smo mediano celiotomijo. V celomski votlini smo prepoznali jajcevod (bledo ronati cevasti organ), ga neno prijeli s pinceto in ga izvlekli. Podvezali in prerezali smo vezivno tkivno povezavo med jajčnikom in jajcevodom.
Kranialni del jajcevoda smo neno vlekli iz celomske votline v ventrokavdalni smeri in ob tem topo preparirali ligament jajcevoda. Krvavitev, ki je ob tem nastala smo ustavili s pritiskom s sterilno, vatirano palčko. Jajcevod smo podvezali v bliini prehoda le tega v kloako in ga odstranili (Slika 3 in Slika 4).
Preiskali smo celomsko votlino, da smo izključili prisotnosti krvavitve. Steno celoma in koo smo seili ločeno. Uporabili smo enostavni tekoči iv (Slika 5).
Uporabili smo večnitni, resorbtivni ivalni material velikosti 5/0. Po končanem kirurkem posegu smo prenehali dovajati meanico anestezijskih plinov. Papigo smo nadzorovano predihovali do začetka spontanega dihanja. Po prebuditvi smo jo namestili v inkubator s temperaturo 32 °C do popolnega okrevanja.
Nekaj dni po posegu smo nadaljevali z antibiotično (marbofloksacin 10 mg/kg/dan) in antimikotično terapijo (itrakonazol 5 mg/kg/dan). Bolečino smo blaili s tramadolom v odmerku 3 mg/kg ter meloksikamom v odmerku 0,3 mg/kg. Ptica je poseg in obdobje okrevanja po operaciji preivela brez posebnih zapletov.
Razprava
Reprodukcijske teave pri sobnih pticah so pogoste. Najpogosteje jih povzroči podaljana umetna osvetlitev, monost gnezdenja, hrana bogata z mačobo in ogljikovimi. Reprodukcijsko aktivne ptice kljuvajo, napadajo lastnika ali veterinarja, masturbirajo, vrečijo, branijo svojo gnezdo in bivaliče.
Samice lahko nenehno gnezdijo in leejo jajca. Posledica neprestanega leenje jajc je slaba kondicija ptice, ki je povezana s pomanjkanjem kalcija, osteoporozo, sekundarnimi okubami in drugimi zdravstvenimi teavami. Nadaljnjo leenje jajc preprečimo s konzervativno ali kirurko terapijo.
V začetni dobi zdravljenja se najpogosteje odločamo za preprečevanje leenja jajc z zdravili s katerimi preprečimo ovulacijo ali na kaken drug način zavremo nastanek novih jajc (deslorelin, buslerelin, cabergolin, progesteron, humani horionski gonadotropin,
) in s spremembo dejavnikov okolja (osvetljenost, monost gnezdenja) ter prehrano. V zadnjem obdobju se najpogosteje uporabljajo GnRH (ang. gonadotropin releasing hormon) agonisti med katere sodita deslorelin in buserelin. Uporaba dolgo delujočega 4,7 mg deslorelin implanta (Suprelorin®) je e v začetnih fazah klinične uporabe pri pticah.
Rezultati uporabe so obetajoči z malo ali brez stranskih učinkov, vendar je vzorec ptic pri katerih je bilo zdravilo uporabljeno majhen in raznolikost ptičjih vrst velika. Ena od teav pri uporabi deslorelin implanta pri majhnih papigah (skobčevke, agapornisi) je predvsem njegovo kratko delovanje v primerjavi z drugimi vrstami ivali.
Po izkunjah avtorjev deslorelin zavre reprodukcijsko aktivnost majhnih papig za okoli dva meseca, kar pa je za učinkovito klinično uporabo implantanta prekratek čas. Inhibitor prolaktina cabergolin naj bi bil po literaturnih podatkih prav tako primerno zdravilo za preprečevanje leenja jajc pri pticah. Prolaktin ima namreč pomembno vlogo v reprodukcijskem ciklusu ptic. al v naem primeru s tem zdravilom nismo imeli kliničnega uspeha.
Kot je razvidno iz naega kliničnega primera, neprestanega leenja jajc dostikrat ne moremo ustaviti z zdravili. V taknih primerih je potrebno premisliti o kirurkih načinih zdravljenja. Najpogosteja kirurka metoda, ki se uporablja za preprečevanje neprestanega leenja jajc je kirurka odstranitev jajcevoda ali salpingohisterektomija. S tem posegom odstranimo vse dele jajcevoda (infundibulum, magnum, istmus in uterus).
Jajčnika zaradi kirurko nedostopnega anatomskega poloaja, velike nevarnosti krvavitve ob odstranjevanju in majhnosti pacienta ne odstranjujemo. V večini primerov po salpingohisterektomiji, jajčni folikli na jajčniku nastanejo, a ne dozorijo in ovulirajo.
Kot kae, na razvoj in ovulacijo jajčnih foliklov vpliva hormonska povratna zveza med jajčnikom in jajcevodom. V primeru, ko jajčni folikel vseeno dozori in ovulira v celomsko votlino, se le ta največkrat resorbira. V kolikor se jajčni folikel ne resorbira, se lahko razvije jajčni celomitis. Na monost tovrstnih zapletov je potrebno lastnika pred posegom obvestiti.
Zahvala
Za pomoč pri opisanem kliničnem primeru se zahvaljujeva veterinarski tehnici Ireni Bahč. Zahvaljujeva se tudi Maji Čonč za pomoč pri iskanju literature.
Podatki o avtorjih
Doc. dr. Joko Račnik, dr. vet. med.
Ambulanta za ptice, male sesalce in plazilce
Intitut za zdravstveno varstvo perutnine
Veterinarska fakulteta
Cesta v mestni log 47
1000 Ljubljana
E-mail: [email protected]
Asist. Dr. Marko Zadravec, dr. vet. med.
Ambulanta za ptice, male sesalce in plazilce
Intitut za zdravstveno varstvo perutnine
Veterinarska fakulteta
Cesta v mestni log 47
1000 Ljubljana
E-mail: [email protected]
Uporabljena literatura
- Harcourt Brown N in Chitty J (2005) BSAVA Manual of Psittacine Birds, BSAVA. British Small Animal Veterinary Association.
- O'Malley (2005) Clinical Anatomy and Physiology of Exotics Species. Structure and function of mammals, birds, reptiles and amphibians. Elsevier, Saunders.
- Ritchie, Harrison in Harrison (1994) In. Avian Medicine: Principles and Application. Wingers Publishing, Inc.
- Scope A (2009) Hysterectomy in birds. In: Soft Tissue Surgery in Exotic Pet Animals (Brno, Czech Republic).
- Coles BH (2007) Essentials of Avian medicine and Surgery. Blackwell Publishing Ltd.
- Doneley B (2011) Avian Medicine and Surgery in Practice. Companion and aviary birds. Manson Publishing Ltd.
- Chitty J, Raftery A, Lawrie A (2006) Use of Cabergoline in Companion Psittacine Birds. In: Proceedings of 27th Annual AAV Conference. (San Antonio, Texas, USA).
- Forbes NA (2009) The Use of GnRH Implants in the Treatment of Sexual Derived Behavioural Abnormalities in Birds. In: Proceedings 10th EAAV Conference. (Antwerp, Belgium).