Ptice selivke na svojih potovanjih običejo različne konce sveta
(12.12.2018) Vsako leto milijoni ptic letijo od svojih poletnih gnezdič do toplejih krajev za prezimovanje in nazaj. Pogosto ob tem preletijo več tisoče kilometrov.
Uspenost razmnoevanja in razvoj populacij domačih selivk tako nista odvisna le od evropskih podnebnih razmer.
Prav tako lahko na tevilo mladičev vplivajo neprimerne razmere v prezimovalnih območjih ali med samo selitvijo. Kljub znanemu dejstvu o taknih vplivih pa se ocene glede posledic zaradi klimatskih razmer pogosto omejujejo le na območje gnezdenja.
Mednarodna ekipa raziskovalcev iz Nemčije, vice, Francije in June Afrike je zaradi tega raziskovala mone obseneje posledice klimatskih sprememb in sprememb v rabi kmetijskih zemljič na ptice selivke. Skupno so opazovali več kot 700 vrst ptic selivk, ki poleti gnezdijo v Evropi, Severni Ameriki in Aziji.
Ob tem so analizirali mone nevarnosti zaradi krčenja ivljenjskega prostora za gnezdenje na poletnih in zimskih lokacijah ter nevarnost, da se bodo zaradi podnebnih sprememb selitvene poti podaljevale in bodo s tem povezane povečane energetske potrebe ptic.
Rezultati kaejo, da sta obe postavki medsebojno neodvisni ter se močno razlikujejo med različnimi kontinenti. Posledično podajajo ocene potencialnih populacijskih izgub na območjih paritve le nepopolno sliko monih nevarnosti.
Raziskovalci so preračunali, da so lahko ocene posledic glede ogroenih vrst ptic, izdelane le na podlagi lokalnih razmer podcenjene za 18-49 odstotkov ter da so ocene stopnje monih nevarnosti podcenjene za dodatnih 17-50 odstotkov. Ob tem mnoge vrste ptic selivk, ki so sočasno podvrene več različnim nevarnostim, trenutno e niso na rdečem seznamu organizacije International Union for Conservation of Nature kot potencialno ogroene.
Raziskava v celoti je bila objavljena v publikaciji Nature Climate Change:
Zurell, D., Graham, C.H., Gallien, L., Thuiller, W., Zimmermann, N.E..
Long-distance migratory birds threatened by multiple independent risks from global change
Nature Climate Change. DOI: 10.1038/s41558-018-0312-9