Krma bogata s holesterolom dramatično izbolja potek nevrolokih dednih obolenj
(21.08.2012) Mielin v centralnem ivčnem sistemu izolira ivčna vlakna ter tako omogoča hiter prenos električnih signalov.
Nastanek in obstojnost mielinske ovojnice je močno prizadet pri pacientih s Pelizaeus-Merzbacherjevo leukodistrofijo, kar vodi do hudih motornih in senzornih defektov. Terapija za Pelizaeus-Merzbacherjevo leukodistrofijo ne obstaja.
Pelizaeus-Merzbacher miške, ki so dobivale krmo, bogato s holesterolom, so kazale občutno blažji potek bolezni.
Gesine Saher, Klaus-Armin Nave in sodelavci z Intituta Max Planck za eksperimentalno medicino ter Univerze Göttingen so izdelali model mii z omenjeno dedno boleznijo, pri katerih se lahko mielinizacija zaradi dodatka holesterola v prehrani dramatično izbolja.
Mielinske ovojnice v centralnem ivčnem sistemu proizvajajo glia celice, tako imenovani oligodendrociti ter so v večjem delu sestavljene iz mačob in holesterola. V starejih raziskavah so znanstveniki e dokazali, da količino nastalega mielina diktirajo količine razpololjivega holesterola.
Druga glavna gradbena komponenta mielina je proteolipid protein (PLP). Pri pacientih, ki trpijo zaradi Pelizaeus-Merzbacher leukodistrofije, se proteolipid protein zaradi genetske napake pospeeno proizvaja.
V aktualnih raziskavah znanstveniki potrjujejo, da nalaganje presekov proteina skupaj s holesterolom v oligodendrocitih vodi v napačno porazdelitev holesterola v celici, kar posledično zaustavlja fizioloke transportne procese v celičnih membranah.
Posledica je zmanjana produkcija mielina, pokodbe mileinizirajočih celic, vnetnih reakcij in nazadnje do izgube ivčnih celic. Ti patoloki procesi se lahko prekinejo z eksterno dodanim holesterolom.
"Nae ugotovitve kaejo, da eskterno dodan holesterol odpravi prekinitev transportnih procesov v oligodendrocitih. Najveretneje omogoča normalizacija količine holesterola v celični membrani pospeeno produkcijo mielina," pojasnjuje Gesine Saher.
Da enak mehanizem delovanja kot v posamezni celici deluje tudi v primeru celotnega organizma, so raziskovalci dokazali na modelu mii z dedno boleznijo. Genetsko spremenjene mii, ki pospeeno proizvajajo PLP-gen, so hranili s krmo, ki ji je bil primean holesterol.
Prej kot so transgenetske mii dobile krmo, bogato s holesterolom, večji terapevtski uspehi so bili zabeleeni. Po prekinitvi vnosa holesterola je hitro prilo do progresivne izgube mielinskih ovojnic. "Kljub temu, da holesterol v hrani ne ozdravi Pelizaeus-Merzbacherjeve bolezni, ima opazen potencial za ublaitev njenega poteka," pravi Klaus-Armin Nave.
V prihodnosti bo ekipa pod vodstvom Sacher in Nave testirala prenos izsledkov na paciente s Pelizaeus-Merzbacherjevo boleznijo ter ugotovila, ali je dodajanje holesterola v prehrano pacientov smiselno. Dolgoročno bi taka terapija lahko izboljala ivljenjsko kvaliteto pacientov s Pelizaeus-Merzbacherjevo boleznijo.