Znanstveniki prvič opazili občutek strahu pri nevretenčarju
(22.08.2014) Raziskovalci Narodnega centra za strokovne raziskave (CNRS - Centre national de la recherche scientifique) v Franciji so skupaj s strokovnjaki Univerze v Bordeauxu izzvali in opazovali prestraeno vedenje pri vrsti rečnega raka. Rezultati nakazujejo, da so s strahom povezani ivčni mehanizmi preiveli evolucijo.
Analiza taknega obnaanja na modelu enostavne ivalske vrste odpira nove perspektive za raziskovanje nevronalnih podlag tega občutka. Do sedaj je nepatoloki strah bil raziskovan le pri človeku in nekaterih vretenčarjih, e nikdar pa pri nevretenčarju.
V ta namen so raziskovalci Intituta za kognitivne in integrativne nevroznanosti vodnih organizmov in Inptituta na nevrodegenerativne bolezni rečne rake vsakih 30 minut izpostavili električnemu polju. Za tem so rake prenesli v vodni labirint v obliki kria, kjer sta dva kraka bila osvetljena in dva ne ter analizirali raziskovalno vedenje ivali.
Običajno rečni raki ne marajo svetlobe ter kaejo tendenco za gibanje po temi. Raki, ki so bili izpostavljeni ustrahovanju so se zadrevali le v zatemnjenih delih labirinta, medtem ko je kontrolna skupina ivalic raziskovala celotno povrino labirinta.
Takno obnaanje je adaptivna reakcija na doiveti stres: ival namreč poskua minimalizirati tveganje za srečanje z morebitnim napadalcem. Prestraeno stanje rečnih rakov je sovpadalo s povianjem koncentracij serotonina v moganih.
Omenjeni nevrotransmiter je udeleen pri tevilnih fiziolokih regulacijskih procesih in se med drugim sproča tudi v primeru stresnih situacij. Odgovoren je na primer za dvig količine glukoze v krvnem obtoku.
Raziskovalci so lahko tudi dokazali, da so se po aplikaciji pri človeku pogosto uporabljanega anksiolitika (Benzodiazepin), rečni raki manj izogibali novim in nevarnim situacijam.
Rezultati raziskave so rečnega raka povzdignili v edinstven ivalski model za raziskovalce na področju stresa in strahu. S svojim enostavnim ivčnim sistemom so odlični predstavniki za raziskave nevronalnih mehanizmov, ki se sproajo v stresnih situacijah ter za raziskovanje vloge nevrotransmiterjev, kot sta serotonin in GABA.
V naslednjem koraku bo skupina strokovnjakov opazovala pojav občutka strahu pri rečnem raku v primeru socialnega stresa ter analizirala nevronalne spremembe, ki se pojavijo, ko občutek strahu ostaja prisoten dalje časovno obdobje večih dni.