Klinični primer: kitajski pasji prigrizki iz posušenega perutninskega mesa povzročajo motnje v delovanju ledvic
Prvi opisan primer v sosednji Avstriji, o katerem poročajo iz referenčnega laboratorija INVITRO Labor in Klinike za živali v Strebersdorfu.
Že več let lahko iz severa Amerike, Kanade in Avstralije spremljamo novice o skrivnostnem pojavljanju odpovedi ledvic pri psih, ki so navadno povezane z uporabo suhomesnatih perutninskih prigrizkov iz Kitajske.
V prvi vrsti so prizadeti majhni psi, ki ambulante obiskujejo zaradi slabosti in bruhanja, neješčnosti in/ali poliurije/polidipsije. Do današnjega dne je bilo dokumentiranih že okoli 3.600 podobnih primerov obolelih psov ter kar 600 primerov, ki se je končalo s smrtnim izidom.
Vse obolele živali so dobivale omenjene prigrizke, katerih izvor je na Kitajskem, navadno so bili perutninskega porekla, tako imenovani „chicken-jerky“.
Kljub mnogim raziskavam pa zaenkrat ni bilo mogoče v prigrizkih dokazati posebnih sestavin, ki bi lahko bile identificirane kot kontaminanti in bi posledično bile odgovorne za pojav kliničnih znakov.
Prizadete živali so razvile pridobljeno obliko Fanconijevega sindroma. Ta progresivno potekajoča motnja v delovanju ledvic je povzročitelj kompleksne disfunkcije proksimalnih ledvičnih tubulov (motnje reabsorpcije) ter je karakterizirana z glukozurijo ob normalni ravni glukoze v krvi, hipofosfatemijo in generalizirano aminoacidurijo.
Ob tem se pri mnogih pacientih pojavlja znižana serumska koncentracija K, Na, Ca in bikarbonata ter blaga proteinurija. Izgubljanje bikarbonatov kmalu vodi v metabolne acidoze.
V primerih, ko so težave bile ugotovljene v začetnih stadijih ter so psi nemudoma prenehali prejemati prigrizke iz sušene perutnine, so se ledvične poškodbe izkazale kot minimalne, v nekaterih primerih celo reverzibilne.
Sledeči klinični primer je namenjen vsem kolegicam in kolegom veterinarjem z namenom opozorila, da je predvidoma težava s suhomesnatimi prigrizki sedaj dosegla tudi evropski prostor:
Lucy, 3 letno, sterilizirano psičko pasne čivava so lastniki na kliniko pripeljali zaradi približno 2 tedna trajajoče poliurije/polidipsije. Klinični pregled pacientke je bil pravzaprav na splošno brez posebnosti.
Sledeče laboratorijske preiskave so pokazale perzistirajočo glukozurijo sočasno s fiziološkimi vrednostni glukoze v krvi (normoglikemično glukozurijo), hipokaliemijo in hipofosfatemijo.
Ob tem je bila dokazana tudi proteinurija. Rezultati so kazali na Fanconijev sindrom, ki je bil potrjen z dokazom generalizirane hiperaminoacidurije.
Po pogovoru z lastniki se je izkazalo, da so lastniki psičko pretežno hranili prav s sušenimi perutninskimi prigrizki kitajskega porekla. Primere takih prigrizkov si lahko ogledate na fotografiji.
Na podlagi laboratorijskih rezultatov in anamnestičnih podatkov so veterinarji Klinike v Strebersdorfu postavili sum na vzročno povezavo s perutninskimi prehranskimi dodatki.
Sedaj želijo z deljenjem svojih izkušenj in ugotovitev senzibilizirati tudi svoje kolege, da bodo v primeru pojava določenih znakov pozorni tudi na način prehranjevanja svojega pacienta ter o tem povprašali njihove lastnike.
Obsežnejši članek o primeru je še v fazi priprave.
Sorodni članki
Novice
Deli ta članek na:
Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds…
(09. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…Hepatobiliarne in eksokrine bolezni trebušne slinavke…
(14. avg 2024) Bolezni jeter in trebušne slinavke lahko veterinarje spravijo…Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

Eurokongres FECAVA 2025 v Antwerpnu
(17. feb 2025) FECAVA vas vabi na EuroCongress v Antwerpnu od…SCIVAC Rimini 2025
(22. jan 2025) Save the Date: Od 23. do 25. maja…10. Hrvatski kongres veterinara male prakse…
(02. jan 2025) Od 27. do 29. marca 2025 bo v…Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije
