Terapija za virus Junin
Nova izdaja publikacije PNAS opisuje učinkovito zdravljenje inficiranih živali.
Mednarodna ekipa raziskovalcev je naredila pomemben korak v smeri razvoja novih terapevtikov za zdravljenje infekcije s smrtonosnim virusom Junin – v laboratoriju proizvedena protitelesa namreč nudijo celovito zaščito organizma.
V letošnjem izdanju visoko cenjene publikacije Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) z dne 4.aprila 2016, je skupina strokovnjakov opisala učinkovito zdravljenje morskih prašičkov, inficiranih z juninskimi virusi. Poskusnim živalim so za terapijo okužbe aplicirali laboratorijsko proizvedena protitelesa.
Predvsem enkratni so podatki, da so protitelesa morskemu prašičku nudila celovito zaščito – tudi kljub pozni aplikaciji terapevtika, šele šesti dan po okužbi, ko je žival že pričela kazati klinične znake.
Tako velik uspeh imunoglobulinske terapije v boju proti juninskemu virusu je pomemben korak za prihodnji razvoj terapevtikov v humani medicini. Raziskovalci so ob svojem delu razvili tudi sistem za produkcijo omenjenih protiteles. Ta so zaradi posebnega sistema sinteze še posebej učinkovita.
Za produkcijo so namreč uporabili genetsko modificirano tobačno rastlino, ki je že v preteklosti izkazala učinkovite lastnosti pri izdelavi protiteles proti Ebola in HI virusom. V celotno raziskavo so bili vključeni University of Texas Medical Branch Galveston (UTMB), Mapp Biopharmaceutical Inc., Universität für Bodenkultur Wien, U.S. Army Medical Research Institute of Infectious Diseases, Integrated BioTherapeutics, Inc. ter Instituto Nacional de Enfermedades Virales Humanas iz Argentine.
Virus Junin
Visoko infektiven virus Junin, ki je povzročitelj hemoragičnih mrzlic v Južni Ameriki, se prenaša preko glodavcev in je označen kot izjemno nevaren, ameriški center za obvladovanje bolezni Disease Control and Prevention and National Institute of Allergy and Infectious Diseases Biodefense je virus celo kategoriziral na listo “Category A Priority Pathogen”. Sem se uvrščajo patogeni, ki pomenijo najvišjo stopnjo tveganja za naravno varnost in javno zdravje.
Trenutno ne obstajajo zdravila za preventivo ali terapijo bolezni, ki jo povzroči okužba z virusom Junin, brez dodatne podporne terapije pa je smrtnost povezana z okužbami od 20 do 30 odstotna. Relativno pozen nastop nespecifičnih kliničnih znakov močno oteži zanesljivo diagnozo, kar pa pomeni visoko tveganje za javno zdravje na območjih prisotnosti juninskega virusa.
Trenutno najuspešnejša terapevtska metoda v primeru okužbe je bila aplikacija plazme pacientov, ki so okužbo v preteklosti že preboleli. Tak način zdravljenja pa sočasno pomeni dodatno varnostno tveganje in je vsekakor bil dostopen le v omejenih situacijah.
Sorodni članki
Novice
Deli ta članek na:
Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds…
(09. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…Hepatobiliarne in eksokrine bolezni trebušne slinavke…
(14. avg 2024) Bolezni jeter in trebušne slinavke lahko veterinarje spravijo…Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

Eurokongres FECAVA 2025 v Antwerpnu
(17. feb 2025) FECAVA vas vabi na EuroCongress v Antwerpnu od…SCIVAC Rimini 2025
(22. jan 2025) Save the Date: Od 23. do 25. maja…10. Hrvatski kongres veterinara male prakse…
(02. jan 2025) Od 27. do 29. marca 2025 bo v…Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije
