Posegi v ustni votlini na zavestnih mačkah in psih
(26.10.2016) Bolezni ustne votline (vključno z boleznimi zob in parodontalno boleznijo) predstavljajo pogost in pomemben zdravstveni problem pri ivalih v Evropi. Učinkovito zdravljenje teh bolezni je pomemben del veterinarske oskrbe.
Profesionalen pregled ustne votline in ustna higiena (lučenje in poliranje zob) predstavljata osnovo za učinkovito zdravljenje bolezni ustne votline in zob. Pri tem je najpomembneje, da ustrezno pregledamo obzobni leb ali ep in ga primerno zdravimo.
Obzobni leb je anatomska struktura pod mejo dlesne, ki obdaja zob, in se pri bolezni spremeni v obzobni ep. Obzobna tkiva, ki sidrajo zob v čeljustno kost, so delikatna in se jih lahko pokoduje, kar povzroči ivali bolečino in lahko vodi v bolezen in izgubo zob(a).
Lučenje zob zahteva uporabo ostrih ročnih intrumentov in/ali ultrazvočnih ali zvočnih lučilcev, ki se jih uporablja z vodnim sprejem.
e majhni in nenadni gibi glave med lučenjem zob lahko zato privedejo do pokodbe obzobnih tkiv. Pravilno lučenje zob (pod dlesno) je neprijetno, vendar se pri ljudeh, ker zavestno sodelujemo, lahko opravlja brez anestezije. ivali pa med tovrstnim posegom večinoma ne bodo mirovale.
Enostavno odstranjevanje vidnih oblog nad dlesno ni učinkovito pri zdravljenju parodontalne bolezni (bolezni obzobnih tkiv).
Po posegu sicer zob izgleda čist in bolje, kar vzbuja laen občutek uspenosti posega in varnosti predvsem pri lastniku, ki tako po nepotrebnem odlaa z učinkovitim zdravljenjem parodontalne bolezni pri veterinarju.
Večino bolezni ustne votline in zob se lahko diagnosticira le s popolnim pregledom ustne votline in zob v sploni anesteziji. Nekatere dele ustne votline in zob je namreč nemogoče pregledati na zavestni ivali.
Tako je za na primer zgodnje odkrivanje rakavih obolenj ustne votline potreben pregled ivali v anesteziji. Odlaanje z diagnostiko lahko tako v nekaterih primerih privede do stanja, ko je zdravljenje veliko bolj zahtevno ali celo nemogoče.
Prav tako tevilne bolezni ustne votline in zob zahtevajo rentgensko slikanje zob, kar je mogoče opraviti zgolj na anestezirani ivali.
Moderne anestezijske tehnike, ki vključujejo izbrane anestezijske protokole in ustrezno spremljanje ivljenjskih funkcij ivali med anestezijo, predstavljajo za ival minimalno tveganje. Učinkovit pregled ustne votline in zob ter primerno zdravljenje odtehtajo to anestezijsko tveganje.
Poleg tega intubacija ivali (kjer skozi v sapnik vstavljeno cev dovajamo anestezijske pline) dodatno začiti ival pred vdihovanjem umazanije iz ustne votline ter z bakterijami bogatega aerosol, ki nastajajo med posegi v ustni votlini.
Da povzamemo - posegi v ustni votlini na zavestnih psih in mačkah:
- ne omogočajo popolnega pregleda ustne votline, kar lahko odloi postavitev pravilne diagnoze,
- ne omogočajo popolne in učinkovite higiene ustne votline, ker je nemogoče doseči področja pod dlesno,
- lahko povzročijo pokodbo obzobnih tkiv,
- lahko povzročijo pri ivali nelagodje, bolečino in/ali stres,
- v večini primerov zakasnijo učinkovito in pravilno oskrbo ustne votline,
- dajejo lastniku ivali laen občutek varnosti, razen če je lastnik o pomanjkljivostih in potencialnih nevarnostih takne oskrbe obvečen.
Te smernice so pripravljene v dogovoru z:
- Evropskim kolegijem za veterinarsko stomatologijo (EVDC - European Veterinary Dental College)
- Evropskim drutvom za veterinarsko stomatologijo (EVDS - European Veterinary Dental Society)
- Priznanimi specialisti za veterinarsko stomatologijo, ki delajo v Zdruenem Kraljestvu (The current recognised Specialists in Veterinary Dentistry practising in the UK)
- Britanskim zdruenjem za veterinarsko stomatologijo (BVDA - British Veterinary Dental Association) FECAVA - Federation of European Companion Animal Veterinary Associations
Besedilo priredila: doc. dr. Ana Nemec, dr. vet.med., Dipl. AVDC, EVDC
Fotografija: doc. dr. Tanja Plavec, dr. vet. med.
Vir: http://www.kkmz.si/sl/blog/12-clanki/53-posegi-v-ustni-votlini-na-zavestnih-mackah-in-psih
www.evds.org/policystatements/dentvetwithoutanaesthesia