
Pasja dlaka za diagnosticiranje Cushingovega sindroma
Cushing sindrom (hiperadrenokorticizem) je pogosta hormonska motnja pri psih. Obolenje se pojavi kot posledica povišanih količin glukokortikoidov v telesu, kar vodi do različnih bolezenskih sprememb pri živali.
Znanstveniki z Inštituta za klinično biokemijo na Univerzi za veterinarsko medicino Dunaj (Vetmeduni) so razvili metodo, s katero lahko enostavno iz pasje dlake dokažejo povišane količine kortizola. Rezultati so kot celoten članek objavljeni v reviji Journal of Veterinary Dermatology.
Cushing sindrom nastane zaradi povečane proizvodnje glukokortikoidov v nadledvični žlezi ali s prekomerno aplikacijo kortizolskih prepraratov. Pri 80 – 85 odstotkov psov so za povečano izločanje hormona krive bolezenske spremembe hipofize.
Hipofiza proizvaja in izloča spodbujevalni hormon ACTH. Ta stimulira nadledvično žlezo za izločanje kortizola. Posledično se pojavljajo povišane količine kortizola v krvnem obtoku, kar vodi do odgovarjajočih simptomov.
Zanesljiva diagnoza Cushing sindroma je doslej bila zahtevna
Obolenje je pri psu težko diagnosticirati. Začetni simptomi se kažejo občasno in jih tako lastniki ali veterinarji hitro lahko spregledajo. Pogosta napaka je zmotno predvidevanje, da so začetni znaki del običajnega procesa staranja živali.
Pes se namreč zredi, pogosteje pije in urinira, kasneje se pojavi še izpadanje dlake in mišična oslabelost. Koža take živali postaja zmeraj tanjša, pogosto imajo povešene trebuhe. Cushing sindrom je prav tako pogost pri ljudeh.
Pred več kot 100 leti je raziskovalec Harvey Cushing prvič opisal obolenje pri mladi ženski. V današnjem času je bolezen pogosteje imenovana hiperadrenokorticizem in je v humani medicini predvsem pogosta pri ženskah. Pri psih so najpogosteje prizadete samičke in starejše živali.
Z dlako in epruveto lahko hitro določite diagnozo
Strokovnjaki z Vetmeduni na Dunaju so pregledali šope dlak 10 zdravih in 12 obolelih psov ter nedvoumno dokazali povišane vrednosti kortizola pri bolnih živalih. Do sedaj so se povišane vrednosti dokazovale v krvi ali urinu psa. Ker so te vrednosti skozi dan zelo nihale, je zanesljiva diagnoza zmeraj bila težavna.
Ob tem pa je sam odvzem krvi navadno za žival že velik stres. Vodja raziskave, Claudia Ouschan in njeni sodelavci z inštituta so sedaj razvili metodo, s katero so lahko na enostaven način ugotavljali vrednosti kortizola v dlaki z uporabo imunoloških testov.
Rezultati so bili jasni: „Dokazovanje kortizola v dlaki je enostavneje za veterinarja in občutno manj stresno za psa. Dokazane vrednosti se ob tem nanašajo na daljše časovno obdobje in so tako zanesljivejše. Ta hitra in neinvazivna tehnika predsatvlja resno olajšanje za diagnostiko.“
Članek “Measurement of cortisol in dog hair: a noninvasive tool for the diagnosis of hypercortisolism” avtorjev Claudie Ouschan, Alexandre Kuchar in Ericha Möstla je bil objavljen v strokovni reviji Veterinary Dermatology.
Sorodni članki
Novice
Deli ta članek na:
Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds…
(9. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…Hepatobiliarne in eksokrine bolezni trebušne slinavke…
(14. avg 2024) Bolezni jeter in trebušne slinavke lahko veterinarje spravijo…Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

35. ECVIM-CA kongres
(23. apr 2025) Letošnji kongres se bo odvijal v nizozemskem mestu…WSAVA 2025
(23. apr 2025) Letošnji kongres WSAVA se bo odvijal v živahnem…World Feline Congress 2025
(16. apr 2025) Vodilni dogodek v veterinarski stroki za izpopolnjevanje na…Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije
