Nova odkritja o virusu pasje kuge mečejo novo luč na znanje o njegovi evoluciji
(11.12.2012) Do sedaj je veljalo splono prepričanje, da se je virus pasje kuge najprej pojavil pri domačih psih ter se preko njih prenesel na divje ivali. Nove ugotovitve dokazujejo, da je moen tudi obraten potek. Vpraanje je raziskovala mednarodna skupina znanstvenikov iz Nemčije, Kanade in ZDA.
Raziskovali so mehanizem ključa in ključavnice, s katerim se povzročitelj pritrjuje na gostiteljske celice. Ob tem se je prvič pojavil dokaz, da se je ob generalizirani obliki virusa, ki lahko inficira tako domače kot divje ivali, razvila dodatna oblika, ki se je specializirala na infekcijo domačih psov.
Poročilo o tudiji z rezultati je objavljeno v aktualni izdaji spletne strokovne revije PLOS ONE na povezavi http://dx.plos.org/10.1371/journal.pone.0050955.
e dalj časa je znano dejstvo da se virusa pasje kuge, izolirana pri afrikem levu in domačem psu, razlikujeta. V tudiji sta bila oba virusna seva, pasji in levji, aplicirana na celične kulture različnih pasem domačih psov ter drugih divjih in domačih ivali. Med drugim je bil predmet raziskave uspeen prehod virusa v gostiteljsko celico in njegovo nadaljnje razmnoevanje.
Sev, izoliran pri divjih ivalih, se je na vseh celičnih kulturah obnaal priblino enako. Virus domačega psa pa je na kulturah pasjih celic dosegal bistveno bolje rezultate glede vstopa v celico in razmnoevanja. Kako se lahko dobljeni rezultati pojasnijo?
Ugotovitve kaejo, da ima virusni sev divjih plenilcev generalizirane lastnosti, ki mu omogočajo sposobnost inficiranja veliko vrst divjih in domačih ivali. V nasprotju s tem ima pasji sev bolj specializirane lastnosti, skozi evolucijo se je prilagodil in specializiral na psa ter razvil "ključ", ki odgovarja le "ključavnici" pasjih celic.
"Sposobnost dostopa do gostiteljske celice s pravilnim ključem je bistvenega pomena za uspeno okubo gostitelja," pojasnjuje Veljko Nikolin iz berlinskega intituta Leibniz-Institut für Zoo- und Wildtierforschung (IZW).
Skupina znanstvenikov je proučila molekularno podlago za mehanizem ključa in ključavnice pri virusu pasje kuge. Virus proizvaja protein (hemaglutinin) kot ključ, ki popolnoma odgovarja ključavnici receptorja signalnih molekul aktiviranih limfocitov, ki so prtrjene na gostiteljevi celici ter omogočijo virusu prehod v njeno notranjost.
Strokovnjaki so lahko dokazali, da se celični receptorji (ključavnica) psa in divjih mesojedov znatno razlikujejo. Ključ virusa je tako usklajen s specifično ključavnico gostiteljske celice.
"Ker se struktura ključavnice gostiteljske celice psa in njegovih najblinjih sorodnikov očitno razlikuje od ostalih ivali smo pričakovali, da se tudi pri ostalih vrstah pojavljajo variacije ključa, s katerim se različni sevi pritrdijo na določene gostiteljice.
Naa pričakovanja so se izkazala za resnična. Virusi se stalno prilagajajo, da bi izboljali svoje sposobnosti za infekcijo različnih gostiteljev," rezultate preiskave komentira Klaus Osterrieder iz Univerze v Berlinu.
Na beljakovini, s katero se virus pasje kuge domačega psa pripenja na celice, so raziskovalci eksperimentalno zamenjali aminokislino tirozin z aminokislino histidin, ki se na tem mestu pojavlja pri virusnem sevu divjih ivali.
Zamenjava je omogočila hitreje pritrjevanje in razmnoevanje pasjega seva na celičnih kulturah ostalih plenilcev. Spremenjen virusni sev pasje kuge je tako pridobil generalizirane lastnosti. V tej obliki ima virus monost razirjanja med različnimi vrstami gostiteljev ter ni več specializiran le na posamezno vrsto, torej domačega psa.
Glede na aktualno tudijo lahko sklepamo na skupno evolucijo virusa pasje kuge in njegovega gostitelja. "Zmeraj je kot splono dejstvo veljalo, da se je pasja kuga pojavila najprej pri domačih psih in nato prela na divje ivalske vrste," razlaga znanstvenica in vodja raziskave Marion East z intituta IZW.
"Nai rezultati kaejo na dejstvo, da je virus pasje kuge prvotno obstajal kot generaliziran virus med divjimi plenilci. ele kasneje, z razvojem človeka in vedno bolj razirjenim lastnitvom domačih psov, so se razvili sevi, specializirani za okubo domačega psa." Večanje tevila domačih psov je torej pogojevalo in pospeilo evolucijo specializiranih virusnih sevov.
"Najnoveje ugotovitve znatno prispevajo k znanju o razirjanju pasjega seva. Podajajo nam dokaz o različnih oblikah virusa pasje kuge s svojimi generaliziranimi in specializiranimi lastnostmi. Proučen je tudi osnovni mehanizem, ki omogoča uspeno okubo gostitelja.
Na podlagi rezultatov lahko tudi rečemo, da specializacija virusa na domačega psa vodi v manjo uspenost okube divjih in nekaterih drugih domačih ivali. Pasji sev virusa pasje kuge je tako s specializacijo sprejel kompromis, saj je ob pridobitvi večje sposobnosti okube psa izgubil sposobnost prehoda na ostale ivalske vrste," pojasni Eastova.
Pasja kuga je bolezen, ki se kljub uspenim cepivom e zmeraj redno pojavlja pri domačih psih. Pojavljanje virusa je bilo dokazano tudi pri različnih vrstah divjih plenilcev, ivečih v neposeljeni naravi ali v bliini človekih domov. Klinično sliko okube z virusom sestavljajo predvsem nevroloke motnje, nosni izcedek, poviana telesna temperatura, utrujenost in diareja.
Izvirna publikacija: Nikolin VM, Osterrieder N, von Messling V, Hofer H, Anderson D, Dubovi E, Brunner E, East ML (2012): Antagonistic pleiotropy and fitness trade-offs reveal specialist and generalist traits in strains of canine distemper virus. PLoS ONE.
http://dx.plos.org/10.1371/journal.pone.0050955