Klinični primer: Mačja astma – diagnostični izziv
V začetku januarja 2012 je lasnica zaradi občasnega dušenja in kašlja ne Kliniko za male živali Alkoven pripeljala kastriranega evropskega kratkodlakega mačka, starega dve leti in pol.
Do sedaj maček ni imel nikakršnih težav z dihali. Giba se lahko v stanovanju in zunaj, je redno cepljen, že kar nekaj časa pa mu niso odpravljali notranjih zajedalcev.
S kliničnim pregledom smo ugotovili obojestransko delno zaprti tretji veki ter nekoliko občutljivo grlo pri palpaciji.
Pacienta smo razglistili ter ji predpisali peroralno pasto za pomiritev črevesne sluznice.
Po 10 dneh nismo opazili nikakršnega izboljšanja simptomov. Zaradi tega smo mačka pričeli zdraviti z nesteroidnimi analgetiki (NSAID), v tem primeru oralno raztopino Metacama za mačke v predpisanih odmerkih. Dodatno je dobil mukolitične in mukoprotektivne pripravke.
V naslednjih 3-4- tednih se je mačku stanje kljub zdravljenju poslabšalo. Lastnica je poročala o nekajminutnih napadih kašlja dvakrat dnevno.
Mačka so ponovno pripeljali na kliniko Alkoven. Na rentgenskih posnetkih toraksa v dveh projekcijah ni bilo opaziti posebnih odsopanj razen nekoliko poudarjene plučne linije. Tudi z avskultacijo pljuč nismo odkrili posebnosti.
Pričeli smo z antibiotično terapijo ter na koprološke preiskave poslali njegovo blato. Parazitološke in ciljane preiskave na pljučne črve so imele negativen izvid.
Ko tudi terapija z antibiotiki ni prinesla željenega uspeha, smo na nadaljne preiskave mačka napotili v specializirano kliniko. Tam so opravili ultrazvočni pregled srca, ki ponovno ni pokazal odstopanj od fiziološkega stanja.
Za tem so anesteziranemu mačku endoskopsko pregledali trahejo ter odvzeli vzorce za citologijo. Kot v prejšnjih primerih tudi sedaj ni bilo odkritih posebnosti.
Zaključek:
Vsi rezultati laboratorijskih in drugih preiskav kažejo na „mačjo astmo“, ki je alergijsko pogojena bolezen dihal hišnih mačk.
Alergenov, ki sprožijo bolezen, v večini primerov (kot tudi v tem primeru) ne moremo določiti. Popolna ozdravitev navadno ni mogoča. Priporočljiva je simptomatska terapija s protivnetnimi zdravili.
V tem primeru smo mačka zdravili s Prednisolonom v odmerku 1 mg/kg. Kmalu po začetku terapije smo potrdili izboljšanje simptomov, napadi kašlja so postali redkejši. Zaradi hitrega uspeha smo lahko takoj prilagodili in znižali predpisane odmerke.
Trenutno je maček po poročanju lastnice v zadovoljivem zdravstvenem stanju.
Avtorji: mag. Michela Zach, dr. Birgit Seitlinger, Kleintierpraxis Alkoven, Weidach 4, 4072 Alkoven, Nemčija
Sorodni članki
Novice
Deli ta članek na:
Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds…
(9. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…Laserska terapija v veterinarski medicini: Fotobiomodulacija
(10. sep 2024) Celovit in posodobljen priročnik o klinični uporabi laserjev…Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

EERVC 2025 v Ljubljani
(13. jun 2025) Letošnji 8. kongres Eastern European Regional Veterinary Conference…AniCura CEE Medicinski Kongres 2025
(11. maj 2025) 6. in 7. junija 2025 AniCura vabi na…World Feline Congress 2025
(9. maj 2025) Vodilni dogodek v veterinarski stroki za izpopolnjevanje na…Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije
