Endoparaziti pri psih in mačkah
(27.05.2013) Ponovno objavljamo strokovni prispevek avtorja Sinie Faraguna, veterinarskega tehnika in trenutnega tudenta veterinarske medicine, ki se intenzivno in z velikim veseljem ukvarja s parazitologijo pri ivalih in temu posveča veliko svojega časa.
V tokrat objavljenem prispevku vam predstavlja parazitarne bolezni psov in mačk, ki so izjemno pomembno področje male prakse. O tematiki je avtor pred kratkim predaval na Prvi-K Kliniki za male ivali v Ljubljani, prispevek pa je pregledal Vice Zaninović, dr.vet.med. iz Prve-K.
UVOD
Parazitske bolezni psov in mačk zavzemajo zelo pomembno področje v patologiji navedenih ivali, nekatere od teh bolezni so tudi zoonoze. Parazitske bolezni psov in mačk povzročajo protozoji, helminti in artropode. Endoparaziti so praviloma trajni zajedalci.
Zajedalci se lahko razmnoujejo neposredno, brez vmesnega gostitelja, lahko pa v svoj razvojni krog vključijo enega ali več vmesnih gostiteljev. Vzorce blata je najbolje pregledati takoj po odvzemu. Če nimamo te monosti je najbolje hraniti blato v hladilniku (ne v zmrzovalniku, saj lahko ta uniči nekatera jajčeca). Za dokaz (determinacijo) nekaterih parazitov je potrebno vzorce blata zbirati tudi tri dni zapored (praival Giardia), zaradi sporadičnega izločanja parazitov iz organizma.
I. Toxocara canis
Slika 1. Toxocara canis (5)
Razred: Nematoda (valjasti črvi)
Lokacija: Tanko črevo
- Infekcija T. canis je značilna pri mladičih. Inficirani mladiči ne pridobivajo na telesni tei, imajo redko dlako ter značilen 'napihnjen abdomen'.
- Mladiči z obilno infekcijo, lahko T. canis izbruhajo pri starosti 4-6 mesecev; takrat so črvi veliki in običajno ivi. Obilne infekcije s Toxocaro lahko povzročijo respiratorne znake (hepato-trahealna migracija).
- Infekcija z odraslimi črvi pri odraslih psih lahko poteka asimptomatsko.
- Prepatentna doba (obdobje od vnosa inficiranega jajčeca v organizem gostitelja do razvoja odrasle gliste): Prepatentna doba T. canis variira in sicer od 2 4 tedne. Mladiči, kateri so bili inficirani e v maternici začnejo iriti bolezen komaj pri treh tednih starosti.
- Diagnoza: Ugotavlja se s koproloko preiskavo najprimerneja metoda je diagnostična metoda flotacije.
- Pomembnost: T. canis je zelo ploden črv; samica lahko proizvede priblino 84.700 jajčec na dan.
- Večina mladičev se e rodi s T. canis, katero pa lahko kontroliramo z rednim dajanjem antihelmintikov.
- Zdravljenje: Benzimidazoli (fenbendazol in mebendazol). Nekateri antihelmintiki delujejo na larvalne in juvenilne oblike, vendar jih noben iz organizma ne more popolnoma odstraniti (3).
Slika 2. Povečana mezenterialna bezgavka pri okužbi (Šimundič M., Faraguna S., PRVA-K, Klinika za male živali d.o.o.)
Enostaven reim pri odpravljanju T. canis pri mladičih je:
a) vse pasje mladiče tretirati pri dveh tednih starosti, nato ponoviti čez 2 3 tedna, da se prepreči prenatalna okuba (3). Priporoča se, da doječe samice tretiramo istočasno kot njihove mladiče,
b) naslednja doza pri dveh mesecih (3). Nato ivali tretirati s tabletami na tri mesece do konca ivljenja (3).
Dokazano je bilo, da se z aplikacijo najvije dnevne doze fenbendazola breji ivali tri tedne prepartum in 2 dni postpartum, eliminira transmamarna in prenatalna okuba mladičev (1).
- Preventiva:
- Preventiva kontaminacije okolja z jajčeci T. canis je odvisna od:
- spodbujanja primerne dehelmintizacije,
- primernega odstranjevanja fecesa.
- Preventiva kontaminacije človeka z jajčeci T. canis je odvisna od:
- higiene,
- primerne in redne dehelmintizacije ivali in
- edukacije, e posebej lastnikov psov.
II. Toxocara cati
Slika 3. T. cati v tankem črevesju (5)
Razred: Nematoda (valjasti črvi)
Teka okuba s T. cati pri mladičih lahko povzroči pnevmonijo ali tudi smrt ivali.
- Mladiči se najpogosteje okuijo transmamarno. Ko se pokaejo prvi klinični znaki okube, so mladiči e stari nekoliko tednov.
- Klinična slika ista kot pri infekciji s T. canis (bruhanje, anemija, kaheksija, sluzasto blato, napihnjen abdomen )
- Stareje mačke so lahko okuene s T. cati ampak ne kaejo nobenih kliničnih znakov. Včasih se v blatu lahko vidijo odrivki glist ali pa ivali gliste izbruhajo.
- Diferencialna diagnoza: T. cati je najbolj razirjeni gastrointestinalni nematod, ki parazitira pri mačkah. Ko okuba postane očitna, bodo koproloke preiskave potrdile okubo.
- Prepatentna doba: Prepatentna doba traja priblino 8 tednov.
- Diagnoza: Koproloka preiskava. Jajčeca so identična kot pri okubi s T. canis.
- Zdravljenje: Benzimidazoli kot pri zdravljenju T. canis (2). Priporoča se Selamectin kot spot on, v enkratnem odmerku, pozneje se nadaljuje z Zantel tabletami (1). Mebendazol, piperazin in pyrantel delujejo proti odraslim nematodam (3).
III. Toxascaris leonina
Slika 4. Toxascaris leonina; jajčece. Granulirana vsebina v sredini. (5)
Razred: Nematoda (valjasti črvi)
- Prepatentna doba pri mačkah je 12 tednov in priblino 8 tednov pri psih.
- Infekcije s Toxascaris leonina so bolj redkeje kot infekcije s T. canis in T. cati, močneje invazije pa lahko povzročijo vnetje črevesja in kaheksijo.
- Psi in mačke načeloma tolerirajo rahlo okubo s Toxascaris leonina brez kliničnih znakov.
- Infekcija pri mačkah se pojavi sporadično.
- Nekateri znanstveniki trdijo, da je Toxascaris leonina zoonoza.
- Diagnoza: Koproloka preiskava, če ival gliste e ni izbruhala.
- Zdravljenje: Pri samem zdravljenju je pomembna higiena prostorov v katerih ivali bivajo (7). Priporoča se Selamectin kot spot on, v enkratnem odmerku, pozneje se nadaljuje z Zantel tabletami (1). Mebendazol, piperazin in pyrantel delujejo proti odraslim nematodam (3).
IV. Ancylostoma caninum
Slika 5. Krvava sluz iz črevesja inficirane živali. (5)
Razred: Nematoda
- Samičke izločajo jajčeca ''strongiloidne oblike.''
- Infekcija A. caninum je zelo pogosta pri pasjih mladičih, saj se infekcija največkrat prenaa laktogeno.
- Simptomi so različni: melena, dehidracija, slabo pridobivajo na telesni tei. V črevesju se parazit prehranjuje s krvjo in zato največkrat pride do anemije. Moen je tudi dermatitis in pruritus na področju na katerih so larve prile v kontakt z ivaljo.
- Prepatentna doba: Prvi očitni znaki okube z A. caninum postanejo vidni pri treh tednih. Mladiči, inficirani preko materinega mleka, lahko spročajo jajčeca v okolico e 10. dan po rojstvu.
- Ličinke tega parazita v okolju ne preivijo dolgo, le priblino 6 mesecev.
-
Slika 6. Bleda sluznica povezana z infekcijo A. caninum. (5) Diagnoza: A. caninum proizvaja tanko-celična jajčeca, ki v sebi vsebujejo blastomere. Za diagnostiko je primerna diagnostična metoda flotacije. al A. caninum prične s sesanjem gostiteljeve krvi e preden začne s produkcijo jajčec. Pri pasjih mladičih, inficiranih prek materinega mleka, se lahko pojavi akutna anemija in celo smrt, preden se jajčeca začnejo izločati v blatu. - Zdravljenje: Za pse so učinkoviti mebendazol, fenbendazol ali Pyrantel pamoat. Priporoča se dajanje vitamina B12, elektrolitov ter visoko-proteinsko dieto; pri zelo anemičnih mladičih tudi transfuzija (3).
- Preventiva: Mladiči morajo biti redno dehelmintizirani; pri psu je s terapijo potrebno začeti pri dveh tednih, pri mačkah pa pri treh tednih. Dehelmintizacijo ponavljati na 14 dni, dokler mladiči ne doseejo starosti 8 tednov. Nato do 7. meseca 1x mesečno, po 7. mesecu starosti pa na 3 mesece do konca ivljenja. Takojnje odstranjevanje fecesa iz okolja bo zmanjalo okubo s paraziti.
V. Uncinaria stenocephala
Razred: Nematoda
Lokacija: Tanko črevo psa in mačke
- V črevesju se prehranjuje s tkivom in ne s krvjo, tako da lahko povzroči enteritis in drisko, nikoli pa anemije.
- Diferencialna diagnoza: Jajčeca so zelo podobna tistim, ki jih izloča A. caninum, jajčeca U. Stenocephala so le nekoliko večja in vsebujejo priblino 4-6 blastomer.
- Diagnoza: Koproloka preiskava.
- Preventiva: Kot preventiva je pomembno, da so prostori v katerih bivajo ivali, čim bolj suhi.
- Zdravljenje: Zelo učinkoviti so preparati benzimidazola (npr. mebendazol), piperazin, Milbemycin in Pyrantel pamoat (3).
VI. Trichuris vulpis
Slika 7. T.vulpis; jajčece oblike limone (x100).(Faraguna S., PRVA-K, Klinika za male živali d.o.o.)
Razred: Nematoda
Red: Enoplida
- Večina infekcij s T. vulpis je asimptomatskih ali subkliničnih.
- Posamezne infekcije se lahko pokaejo v obliki kolitisa, katerega spremlja pogosto krvava diareja.
- Mona je e dehidracija, anemija, izguba telesne tee.
- Prepatentna doba: Obdobje od zauitja embrioniranih jajčec do prvega pojava jajčec v blatu traja 74 do 90 dni. Jajčeca se lahko zadrijo v okolju nekoliko let.
- Diagnoza: Infekcijo T. vulpis dokaemo z anamnezo, s kliničnimi znaki in s prisotnostjo specifičnih jajčec v blatu.
- Kontrola in preventiva: Preventiva zahteva izogibanje izpostavljanja ivali embrioniranim jajčecem v okolju.
- preventivna kontrola blata (2-3x letno).
- Terapija ivali z zdravili.
- Zdravljenje: Zdravljenje v enkratnem odmerku: Drontal Plus (Febantel [25mg/kg], Pyrantel pamoat [5mg/kg] in Praziquantel [5mg/kg]. Zdravljenje tri dni zapored: Panacur (Fenbendazol [50mg/kg] tri dni zapored).
VII. Strongyloides stercoralis oz. S.canis
Slika 8. Jajčeca strongiloidne oblike. (5)
Razred: Nematoda
Red: Rhabditida
- Okuba s tem parazitom je najpogosteje asimptomatska, vendar pa pri močnejih invazijah, e posebej pri mladičih, lahko pride tudi do hemoragičnega vnetja črevesja, anemije, driske in smrti ivali.
- S. stercoralis je eden od najmanjih parazitskih nematod.
- Diagnoza: Pri ivi ivali se dokazujejo ličinke 1.stopnje v blatu in sicer s flotacijsko diagnostično metodo in z metodo po McMasteru.
-
Slika 9. Strongyloides spp. najden v tankem črevesju psa. (5) Značilnosti: Bolezen je zoonoza. Bolezen pri človeku povzroča različne oblike bolezni: penetracija skozi koo lahko povzroči srbenje in dermatitis. Migracija v lumnu tankega črevesja lahko povzroči kronični črevesni sindrom (simptomi: diareja, bolečina v področju epigastrija, oseba je velikokrat napihnjena ter izgublja na telesni tei). - Zdravljenje: Najbolj učinkovit Ivermektin [0,2mg/kg] (3) → pri pasmah Collie, Bobtail zaradi preobčutljivosti bolje uporabiti febendazol v dozi [10 20mg/kg] per os tri dni zapored (3). Paziti je treba na mutacijo gena MDR1 pri nekaterih pasmah!!!!
VIII. Dipylidium caninum
Slika 10. D. Caninum. Viden segment na dlaki inficiranega psa. (5)
Razred: Cestoda
Lokacija: Tanko črevo psov in mačk
- Psi in mačke začnejo izločati proglotide priblino 2 3 tedne po okubi.
- Trakulja je lahko dolga do 50 cm.
- Psi lahko tolerirajo blago okubo D. caninum brez kliničnih znakov, pri močneji okubi pa lahko pride do kaheksije in srbenja na področju okoli anusa. Psi se začnejo ''drsati'' z zadnjico po tleh.
- Pomembnost: Uporabljati začitna sredstva proti bolham in pricam, da bi se zmanjala okuba z D. caninum. Človek se lahko okui s povzročiteljem, če slučajno zauije inficirano bolho.
-
Slika 11. D. Caninum. Jajčeca s segmenti. (5) Diagnoza: Uporabljata se dve metodi in sicer metoda po McMasteru in flotacijska diagnostična metoda. - Pozorni moramo biti pri mikroskopiranju, saj lahko zamenjamo D. caninum za Taenia spp. Razlika med njima je v rostelumu na glavici parazita (nos na katerem so pripete kljukice). Vsaki segment ima dve genitalni odprtini. Odprtini se nahajata ob strani.
- Zdravljenje: Praziquantel in Epsiprantel najbolje zdravita (3). Praziquantel v dozi [5mg/kg] per os ali s/c (1).
Slika 12. D. caninum in situ. Tanko črevo. (5)
IX. Taenia spp.
Razred: Cestoda
Lokacija: Tanko črevo psov, mačk in različnih divjih karnivorjev
- Teniozo psa povzročajo velike ciklofilidne trakulje in sicer: Taenia hydatigena, T. pisiformis, T. ovis, T. cervi, T. multiceps in T. serialis. Navedene ivijo v tankem črevesju psa. Prenaajo jih rastlinojedi.
- Na prednjem delu imajo glavico (scolex) z dvema paroma kljukic za katerima se nadaljuje tanek vrat.
- Jajčeca vseh vrst so popolnoma enaka.
- Znotraj jajčeca se nahajajo tri kljukice (embrij ali onkosfera). Iz jajčec se e v organizmu razvijejo ličinke v obliki cisticerkusa ali cenerusa.
- Edino T. taeniaeformis lahko povzroči okubo pri mačkah.
- Prepatentna doba: Priblino 2 meseca.
- Odrasle trakulje načeloma ne povzročajo tejih simptomov.
- Diagnoza: Teniozo diagnosticiramo z iskanjem jajčec v blatu. Lahko se uporabi tudi 'tape metoda' s perianalne regije. Samolepilni trak zalepimo na predmetno stekelce ter pod mikroskopom ičemo jajčeca tenij.
- Zdravljenje: Praziquantel in Epsiprantel okubo najbolje zdravita (3). Praziquantel v dozi [5mg/kg] per os ali s/c (1).
X. Echinococcus spp.
Slika 13. E. granulosus. Jajčeca. (5)
Razred: Cestoda
Lokacija: Tanko črevo
- Okueni psi v pravilu ne izraajo nobenih simptomov, čeprav se včasih lahko opaajo paralize in pareze pri mlajih kukih.
- Pri človeku lahko okuba z ehinokoknimi cistami povzroči zelo hude simptome, odvisno od velikosti in lokacije cist, katere se najpogosteje naselijo v jetrih in pljučih. Infekcija je najbolj pogosta pri otrocih.
- Jajčeca so zelo odporna ter lahko v mrzlem in vlanem okolju preivijo skoraj leto dni.
-
Slika 14. Odrasel E. granulosus. (5) Diagnoza: Koproloka preiskava, ki pa ni stoodstotno zanesljiva, saj se jajčeca ne izločajo enakomerno. Nekateri strokovnjaki svetujejo, da se ivali aplicira Arekolin [2mg/kg] (izvaja se v ZDA in Kanadi), kar povzroči evakuacijo črevesnega materiala. - Moramo se zavedati, da so jajčeca te trakulje nevarna za človeka in so zelo odporna na dezinficiense, zato se svetuje, da se vzorec z blatom pred samo preiskavo za 10 minut potopit v vročo vodo.
- Zdravljenje: Praziquantel in Epsiprantel najbolje zdravita (3). Praziquantel v dozi [5mg/kg] per os ali s/c (1).
XI. Isospora canis
Slika 15. Tipična diareja pri psu. (5)
Razred: Protozoa
- Izosporoza ali cistoizosporoza psa je črevesna bolezen, povzročena s kokcidijami Isospora canis, I. ohioensis in I. burrowsi.
- Kokcidije lahko povzročijo drisko, kaheksijo, dehidracijo in (redko) hemoragijo.
- Včasih so ivali tudi depresivne, anoreksične in bruhajo.
- Psi in mačke lahko irijo oociste z blatom, kljub temu pa ne kaejo kliničnih znakov.
- Invazijska oblika je sporulirana oocista.
- Klinično kokcidiozo lahko povzroči stres ivali, pogosto prevoz iz trgovine z ivalmi do novih lastnikov ipd.
- Mlaje ivali prej zbolijo za izosporozo kot stareje ivali.
- Oociste sporulirajo pri ugodnih temperaturnih razmerah in pri zadostni vlagi, potreben pa je tudi kisik.
- Patognomoničen znak pri izosporozi je mehko in vodeno blato.
- Klinične znake izosporoze bodo povzročile samo nekatere vrste in sicer pri psih I. canis, I. ohioensis in I. burrowsi ter I. felis in I. rivolta pri mačkah.
- Kljub zdravljenju kokcidioze lahko diareja pri pacientu traja e tedne, preden se ustavi.
- Diagnoza: Koproloka preiskava.
- Preventiva: Pomembno je, da so bivaliča ivali čista in suha. Za uničevanje oocist je najbolje uporabiti vodno paro. Oociste lahko v okolju preivijo nekoliko mesecev, zato je pomembno redno odstranjevanje blata iz okolja.
- Zdravljenje: Kokcidiostatiki. Sulfadiazin v kombinaciji s Trimetoprimom v dozi [15mg/kg] per os 2x/dan pet dni zapored (3). Uporablja se tudi kombinacija Toltazuril/emodepsid v dozi od [9mg/0.45mg /kg] per os (8). Toltazuril v nekaterih evropskih dravah ni registriran (8). Emodepsin je sestavina Profenderja (9).
Slika 16. Nesporulirana oocista Isospora spp. (5)
Slika 17. Sporulirana oocista Isospora spp. (5)
XII. Neospora caninum, syn. Histoplasma gondii
Slika 18. N. caninum. Oocista. (5)
Razred: Protozoa
- Cistotvorna kokcidija N. caninum je sorodna Toxoplasmi gondii, ker so oociste, ki jih izločajo, zelo podobne.
- Odkrili so jo komaj pred 15 leti.
- Sporulirajo podobno kot ciste Isospore tako, da v vsaki oocisti nastaneta dve sporocisti in tirje sporozoiti.
- Prepatentna doba: PD po oralni infekciji sporuliranih oocist je 8 13 dni, čas sporulacije pa tri dni.
- Diagnoza: Tkivo za patohistoloko preiskavo post mortem, kri za seroloko preiskavo (več kot 10% ivali je seroloko pozitivnih na N. caninum brez vidnih simptomov), blato za koproloko preiskavo (ičemo oociste).
- Zdravljenje: Zdravljenje je učinkovito v zgodnjih fazah bolezni, preden se začnejo miične kontrakcije (atrofija) (8). Uporablja se Clindamycin v dozi od [20mg/kg] 2x/dan 30 60 dni (8). Za najbolj učinkovito se je pokazala kombinacija Sulfadiazin + Trimetoprim v dozi [12,5 + 2,5mg/kg] per os 2x/dan 4 8 tednov (Dubey et Lindsay, 1996).
Slika 19. Pes mladič z neosporozo. (5)
Simptomi:
- Klinične znake neosporoze večkrat vidimo pri mladičih, ki so se okuili transplacentarno.
- pareza zadnjih okončin (patognomoničen znak),
- miična atrofija,
- hiperestezija (preobčutljivost),
- bolečina,
- pojav paralize.
- Pri odraslih kukih se lahko pojavita e nenormalno obnaanje in slepota.
XIII. Cryptosporidium spp.
Razred: Protozoa
Lokacija: Tanko črevo psov in mačk
- Nekatere osnovne morfoloke in bioloke značilnosti predstavnikov iz rodu Cryptosporidium so zelo podobne Eimeriam in Izosporam.
- V zadnjem času zajedavca povezujejo s pojavom prebavnih motenj pri vseh sesnih ivalih, tudi pri človeku.
-
Slika 20. Cryptosporidium parvum oociste. Barvanje po ZN. (5) Oociste Cryptosporidium sporulirajo v prebavilih gostitelja. Poročajo o dveh oblikah oocist. - Ugotovljeno je, da zajedavci povzročajo spremembe na sluznici ileuma, zato prihaja do sprememb v izločanju prebavnih encimov.
- V kliničnem pogledu se bolezen zaznava kot anoreksija, prebavne motnje in slab prirast.
- Patognomoničen znak je tekoče in bledo blato. Povečana frekvenca defekacije. Pasji in mačji mladiči lahko postanejo depresivni.
- C. parvum in C. canis parazitirajo pri psu, C. felis in C. parvum pa pri mački.
- Okuba je lahko zoonotska, tako da se mora z blatom ravnati previdno.
- Mačke, ki so FELV/FIV pozitivne se okuijo prej kot zdrave ivali.
-
Slika 21. Cryptosporidium spp. sporulirane oociste. (5) Diagnoza: Oociste ugotavljamo v brisih iztrebkov, ki smo jih obarvali po Ziehl-Nielsenu. Sporozoiti se pokaejo kot dobro izraena rdeča zrnca. Uporablja se tudi metoda flotacije. - Zdravljenje: Zdravljenje ni znano. Svetuje se podporna terapija (3) ter spazmolitična zdravila (8) zaradi krčev.
- Preventiva: Higiena, dezinfekcija prostorov ter pobiranje iztrebkov iz okolice. 6% hydrogen peroxid zelo hitro uniči ciste v okolici.
XIV. Isospora felis
Razred: Protozoa
Lokacija: Tanko črevo, cekum in kolon
- Izosporoza ali cistoizosporoza mačke je črevesna bolezen, ki jo povzročata kokcidiji Isospora felis in I. rivolta.
- Mačje vrste so specifične samo za mačko in se ne morejo prenesti na psa.
- Okuba s temi kokcidijami je pogosteja pri mlajih mačkah kot pri odraslih.
- Rahla invadiranost je brez kliničnih simptomov, pri večji okubi pa se pojavi driska, ki je lahko tudi krvava, hujanje pa tudi smrt ivali. Primarna invazija pusti imuniteto za reinvazijo.
- Sporulirane oociste imajo dve ovalni sporocisti v katerih so tirje sporozoiti.
- Prepatentna doba: PD pri okubi z I. felis je 6 8 dni, pri I. rivolta pa 5 7 dni.
- Diagnoza: Metoda flotacije (ičemo oociste). Biti moramo pozorni, ker je mona hitra zmotna zamenjava za jajčeca parazita T. gondii. Oociste T. gondii so veliko manje.
- Zdravljenje: Uporabljamo kokcidiostatike. Sulfadiazin v kombinaciji s Trimetoprimom 2x/dan v dozi od [15mg/kg] per os est dni zapored (3).
XV. Giardia duodenalis, syn. G. intestinalis, G. lamblia, G. canis, G. cati, Lamblia lamblia, ipd.
Slika 22. Giardia trofozoit. (3)
Razred: Protozoa
Lokacija. Tanko črevo pri večini ivali in pri človeku. Pogosta pri psu in ovci.
- Prenos bolezni: Pogosto z onesnaeno vodo, ki vsebuje ciste povzročitelja. Trofozoite lahko najdemo v driskavih iztrebkih in teje v izoblikovanih, kjer so pogosteje vidne cistične oblike. Ciste so invazivna oblika in niso gibljive. Klinična znamenja, če so izraena, se začnejo dva tedna po per oralnem vnosu cist.
- Feces okuen z Giardijo lahko ima specifičen gnusen vonj.
- Simptomi: izguba na telesni tei, mukozna diareja, ivali gredo pogosto na blato.
- Parazit lahko preide na človeka, zato bolezen tejemo pod zoonoze.
-
Slika 23. Giardia spp. Vidne ciste. (5) Določen primeri bodo v sklopu zdravljenja zahtevali tekočinsko terapijo zaradi dehidracije. - Diareja je lahko dolgotrajna, lahko pa se ustavi za nekoliko dni ter se nato spet pojavi.
- Prepatentna doba: Ciste se začnejo izločati z blatom 5 7 dni po okubi. Reinfekcija po ozdravitvi je mona. Ciste lahko v okolju preivijo tudi več mesecev, e posebej v mrzli vodi.
Zbiranje vzorca za preiskavo:
- Najbolj optimalni odvzem vzorca fecesa za pregled na Giarda je vsak dan, dokler ne naberemo treh vzorcev. Svetuje se vsakodnevno jemanje tri dni zapored. Izločanje cist je v »valovih«, sporadično: tevilo cist narača, nato pojenja.
-
Slika 24. Diareja kliničnega primera giardije. (5) Največ psov z Giardio je starih 4-6 mesecev, najbolj driskavi so v starosti okrog treh mesecev. Pri huji driski se najpogosteje opaajo trofozoiti, če je iztrebek kaast ali skoraj formiran, pa samo ciste. To je logično, saj se trofozoiti zaradi hitrosti pretoka ob huji driski nimajo časa, da bi se izoblikovali v cisto. - Gre za ponavljajoče se driske, ki se umirijo in pogosto po 4-5 tednih spet ponovijo.
- Diagnoza: Giardia se včasih napačno diagnosticira, saj se pogosto zamenja za kvasovke. Za identifikacijo trofozoitov in cist se uporablja več metod in testov: direktna metoda, metoda flotacije s centrifugiranjem, Snap Giardia test (edini dostopen Giardia ELISA test).
- Zdravljenje: Metronidazol per os v dozi [12,5 22mg/kg] 2x/dan pet dni zapored (1). Efektiven je 67% (2). Druga monost je fenbendazol v dozi [50mg/kg] per os tri dni zapored (Zajac i sur., 1998). Fenbendazol je efektiven 100% (2). Uporabljamo ga tudi za mačke. Naslednja monost so tablete, ki vsebujejo febantel/pyrantel/praziquantel v dozah [15mg/kg febantela, 14.4mg/kg pyrantela ter 5mg/kg praziquantela] 1x/dan tri dni zapored (8). Zdravljenje včasih ni takoj uspeno zaradi reinfekcije ali nepopolne odstranitve parazitov iz organizma (8).
Avtor članka: Sinia Faraguna, vet.teh., tudent veterinarske medicine
REFERENCE:
- Wikerhauser Teodor, Kutičić Viktorija. Parazitske bolesti pasa i mačaka. kolska knjiga. Zagreb, 2006. Sveučilite u Zagrebu. Veterinarski fakultet.
- Ramsey K., Ian; Tennant J., Bryn. BSAVA Manual of Canine and Feline Infctious Diseases. 2001 BSAVA.
- Taylor A., M.; Coop L., R.; Wall L., R. Veterinary parasitology. 3rd edition. ISBN 978-14-051-1964-1. Blackwell Publishing.
- Hendrix M., Charles; Robinson, Ed. Diagnostic Parasitology for Veterinary Technicians. 3rd edition. Mosby.
- Fisher, Maggie; McGarry, John. Focus on Small Animal Parasitology. Bayer Animal Health.
- Zajac M., Anne; Conboy A., Gary. Veterinary Clinical Parasitology. 7th edition. Blackwell Publishing 2006. Under the auspices of the American Association of Veterinary Parasitologists.
- Brglez, Janez. Parazitologija za veterinarje. Helmintologija (cestoidea, nematode, acanthocephala). Univerza v Ljubljani. Veterinarska fakulteta. Ljubljana 1990.
- www.esccap.org
- http://en.wikipedia.org/wiki/Emodepside