Klinični primer: travmatska rana pri konju in okuba z MRSA
(13.03.2013) Refilona, 13 letna kobila pasme lusitano, se je 17. aprila 2011 med pao prestraila, zbeala ter padla na steber ograje.
Rezultat nesreče je bila okoli 90 cm velika abdominalna laceracija (slika 1). Steber je penetriral skozi trebuno votlino in izstopil skozi prsa, kljub temu pa na srečo ni pokodoval nobenega od vitalnih organov.
Ob tem je kobila imela tudi nekaj manjih ran po nogah. Pred hudo nesrečo je Refilona bila v dobrem zdravstvenem stanju ter ni uivala nikakrnih zdravil.
Kobilo so takoj po nesreči prepeljali na Univerzitetno kliniko v Utrechtu (Nizozemska), kjer so jo tri in pol ure operirali pod splono anestezijo. V operatvnem posegu, s katerim so temeljito očistili in primarno zaili vse rane, je kobila pridobila okoli 300 ivov (Slika 3).
Na dan operativnega posega so Refiloni aplicirali naslednje pripravke: midazolam, butorfanol (za obvladovanje bolečine), benzylpenicilin sodium, detomidin hydrochlorid (Domosedan), Ketamin (Narketan), Ringerjevo raztopino in Metacam. Ob tem je postoperativna terapija vključevala tudi procain penicilin (Depociline do 26. aprila) in gentamicin (do 23. aprila).
Takoj po operaciji so rano obvezali s povoji (slika 4). Preden so jo lahko odpustili iz bolninice, se ji je rana inficirala z MRSA, zaradi česar je kobila ostala na kliniki v karanteni.
Iz rane so se izločale velike količine eksudata, zaradi katerega so robovi rane popustili in rana se je ponovno razprla. Najverjetneje so bile natezne sile v kombinaciji z infekcijo MRSA za ive preveč intenzvne. Tako se je rana morala pričeti celiti per secundam.
Postopek:
10. maja 2011 smo kobilo odpustili iz bolninice, kljub temu, da je rana bila e zmeraj okuena z MRSA. Abdominalne rane so bile čičene dva do trikrat dnevno s tekočo vodo, debris pa smo ročno odstranili z namočenimi gazami. Na očičene rane smo zmeraj nanesli plast mazila z medicinskim medom.
Mazilo smo nanaali tudi na robove rane z namenom preprečevanja maceracije. Povijanje rane s povoji je bilo nemogoče, saj se je kobila kljub močni okubi in veliki rani počutila zelo dobro ter je bila relativno aktivna.
Po pojavu močnejega izcedka iz rane nismo več aplicirali antibiotikov. V postopku zdravljenja smo uporabili okoli 40 50 tub mazila L-Mesitran (+/- 2,5 kg), kobila pa je poletje preivela na paniku.
Rezultati:
Kmalu po pričetku terapije z medicinskim medom se je količina eksudata očitno zmanjala, po dveh tednih je bila odpravljena infekcija z bakterijami MRSA. Odmrlo fibrozno tkivo je zamenjalo mlado granulacijsko tkivo.
Slike 5 do 8 prikazujejo proces napredovanega celjenja rave skozi obdobje 3 mesecev. Rana se je dokončno zacelila do septembra 2011, torej v 4 mesecih posttraumatsko (Slika 8). Neeljenih stranskih učinkov nismo opazili.
Razprava:
Tako obsene abdominalne rane se le s teavo zapirajo s ivanjem, saj so natezne sile na abdomnu močne in navadno povzročijo popustitev ivalnega materiala (Magee, 1999), e posebej, če se zaradi infekcije z MRSA izločajo večje količine eksudata. V takih primerih se pokodbe lahko celijo le per secundam. V teh primerih je največja nevarnost dodatnih okub rane (Hanson, 2008).
V naem kliničnem primeru je protibakterijsko mazilo iz medu (Brander, 2011) hitro odpravilo MRSA okubo ter tako omogočilo granulacijske in epitelizacijske procese na rani, ki so se končali v popolnem celjenju po le 4 mesecih.
Uporaba mazil, katerih temeljna sestavina je medicinski med, lahko v primerih velikih traumatskih ran izredno pomaga pri omejevanju ali odpravljanju infekcij (kot je na primer MRSA) ter stimulira celjenje rane per secundam.
Izjava:
tudija je bila izvedena neodvisno. Za zdravljenje je bilo uporabljeno L-Mesitran mazilo s serijsko t. 10041302/1 (rok uporabe 4.2013).
Reference:
- Magee A, Galuppo L (1999), Comparison of Incisional bursting strength of simple continousand inverted cruciate suture patterns in the equine linea alba. Veterinary Surgery 28(6):442-447
- Hanson R (2008), Complications of equine wound management and dermatologic surgery. VetClin North Am Equine Pract. 24(3):663-96, ix
- Brander A (2011), Equine acute wound healing with honey. Poster prsentation at the International Equine Congress for Veterinarians, 22-23. januar 2011, Bruselj