Zastrupitve konj z nevarnimi rastlinami: glavni vzrok so lakota in dolgčas
(09.07.2014) Pana sezona je e v visokem razmahu. Večini lastnikov konj se dobro zaveda, da je pri prehodu na pao potrebno biti posebej pazljiv glede povrin, da se pri ivalih preprečijo moni pojavi kolik.
al pa so konji na pai podvreni tudi zdravstvenim teavam zaradi zastrupitev z nevarnimi rastlinami.
Kljub splonemu mnenju se konji ne znajo zmeraj samodejno izogibati zanje strupenim rastlinam. Za razliko od njihovih prostoivečih vrstnikov, se je pri udomačenih konjih e zelo izgubil naravno prirojen čut za izbiranje primerne krme in se izraa le v okrnjeni obliki. Mladi konji se učijo izključno od starejih predstavnikov v čredi katere rastline so uitne in katerim se je priporočljivo izogibati.
Predvsem konji, ki nimajo omogočenih vsakodnevnih izhodov na pao so podvreni da bodo zagrabili za vsako zeleno bilko. Fenomen je e močneje izraen pri zvedavih, porenih, zdolgočasenih ali zelo lačnih predstavnikih.
Prav tako ima preveliko tevilo ivali na premajhnem paniku oziroma slabo obrasla ali nekvalitetna pana povrina za posledico napačne odločitve konja pri izbiranju krme. Posledice takih napak so al kar prepogosto fatalne, saj lahko e izjemno majhne količine strupenih rastlin vodijo do resnih zdravstvenih teav ali celo do smrti.
Situacijo e poslaba dejstvo, da so klinični znaki zastrupitve pogosto nespecifični ter so odvisni tudi od konstitucije konja. Odvisno od vrste strupene rastline se pogosto pojavljajo sploni nemir, blago tresenje, različne motnje koordinacije ali pojav epanja. Prav tako so za zastrupitve značilni in pogosti znaki zastrupitve krči, kolike, driske, dihalne stiske, znojenje, apatija ali spremembe sluznic.
Najbolji ukrep lastnika za preprečevanje zastrupitev je seveda predhodno preverjanje panika za konjem strupenimi rastlinami na njegovi povrini ali v blinji okolici. Redno je treba pregledati vso pano povrino ter rastline, ki bi utegnile biti nevarne za zdravje konj odstranjevati skupaj s koreninami.
Posebno pozornost je priporočljivo nameniti vrtnim grmovnicam, kot so tisa, pupan, rododendron ali brljan, saj se ti pogosto nahajajo v bliini panikov ali ograd. Prav tako se pogosto podcenjuje učinke bukev in hrastov, ki sluijo za senco na panikih. Za konja je namreč nevaren odmerek e 500 gramov njihovega lubja, listov ali plodov. Nujno je treba odstraniti tudi akacije, saj ima lahko e 150 gramov letalne posledice za konja.
Nevarnost lahko predstavlja celo les za ograjevanje panika v primeru, da se alternativno uporabi les robinije namesto običajnega tropskega lesa. Obvezno je konjem tudi treba preprečiti dostop do skalnega grinta, krlatnega naprstca, zajčjega maka, črnega zobnika, jesenskega podleska, marnice, ligustra, krvavega mlečnika ali pikastega mijaka.
Anke Klabunde, aid.de