
Lokacijo krmišča v konjskem hlevu izberite premišljeno
Še zmeraj so v večini konjskih hlevov krmišča za seno nameščena v višini glave. Ko so konji še bili v hlevih na privezih pa so ti bili zaradi pomanjkanja prostora navadno celo dvignjeni na višino.
Obe varianti danes veljata za zastareli, saj nista v skladu s smernicami za dobrobit živali. Bilo je namreč dokazano, da je za konja najbolj zdravo uživanje krme, če je ta čim bližje tlem.
Iz visoko nameščenih krmišč mora konj stiskati hrbet in iztegovati vrat. Nenaravna drža glave otežuje požiranje in pospešuje uleknjenost hrbta. Ob jemanju sena tudi izpada prah, ki draži dihala in oči in lahko v težjih primerih vodi do pojava kašlja in vnetja oči.
Sodobne smernice za krmljenje konj se opirajo na ergonomske zahteve vzreje konj z obzirom na njihovo dobrobit. Ko lastniki ne želijo sena pustiti v boksih na tleh, saj to pomeni izgube zaradi onesnaženja in poteptanja v nastilju, obstajajo različne modernejše variante za pravilno krmljenje. Med najugodnejše alternative dvignjenim krmiščem štejejo mreže za seno.
Te so dobavljive v oblikah krogel, kapljic ali vreč. Enostavno se pritrdijo na rešetke boksa. Novejše različice mrež so celo v trapezni obliki, da se lahko napnejo po dolžini stene v boksih ali se razpnejo v naravi med drevesoma.
Priporočljive so mreže z majhnimi luknjami, ki otežujejo krmljenje. Tako lahko konji zaužijejo le omejene količine sena. Neprestano uživanje krme v majhnih obrokih je pri konju občutno prijaznejše za prebavila. Prav tako majhne luknjice na mreži predstavljajo dolgoročno zaposlitev, kar je za živali pozitiven stranski učinek.
S strani varnosti je drobno mrežasta vreča prav tako prednost, saj bi v primeru velikih lukenj obstajala večja nevarnost za poškodbe, če se konj z nogami ujame v zanke. Enako se majhne luknje priporočajo z ekonomskega vidika, saj so izgube zaradi izpadanja sena tukaj zmanjšane.
Za vezane konje pa ni priporočena niti uporaba mrež z majhnimi luknjami. Nevarnost obešenja na mrežo s kopiti in podkvami je tukaj še zmeraj previsoka.
Dodatna možnost za pravilno krmljenje s senom je tudi v računalniško vodenih krmilnikih, ki se ponujajo v izvedbah za vhlevljene ali izpuščene pašne konje. Za to opcijo obstaja veliko različnih izvedb, nekatere so celo kot delna kombinacija z mrežami za seno.
Avtomatizirani sistemi za krmljenje so dobavljivi v izvedbah za sočasno krmljenje izpuščenih konj ali za posamezno vhljevljene živali. Njihova prednost je, da dnevno količino sena razdelijo na veliko manjših porcij, ki so razporejene čez ves dan.
V primeru sistemov za posamezne živali lahko lastniki programirajo tudi količino in čas krmljenja za vsakega posameznega konja v skupini.
Anke Klabunde, aid.de
Sorodni članki
Novice
Deli ta članek na:
Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds…
(9. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…Laserska terapija v veterinarski medicini: Fotobiomodulacija
(10. sep 2024) Celovit in posodobljen priročnik o klinični uporabi laserjev…Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

EERVC 2025 v Ljubljani
(13. jun 2025) Letošnji 8. kongres Eastern European Regional Veterinary Conference…AniCura CEE Medicinski Kongres 2025
(11. maj 2025) 6. in 7. junija 2025 AniCura vabi na…World Feline Congress 2025
(9. maj 2025) Vodilni dogodek v veterinarski stroki za izpopolnjevanje na…Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije
