Konji kljubujejo mrazu in vlagi
(27.10.2016) Jesen je v veliki meri e pri nas in s tem se ponovno razvnemajo tevilne diskusije lastnikov konj glede občutenja mraza njihovih kopitarjev. Pogosto namreč preslikamo svoja lastna občutenja in človeko občutljivost na de in mraz na tirinone prijatelje.
Hladneja obdobja v letu po kronobiolokih načelih za konje predstavljajo več ali manj instinktivno, predvsem s krajanjem dnevne svetlobe vodeno obdobje počitka. e v kasnejem poletnem obdobju se ivali z menjavo dlake pripravljajo na prihajajoče nije temperature. Predvsem zunanje pasme oblikujejo dodatno zalogo podkone mačobe, ki deluje kot izolacijska plast in čiti telo pred izgubo toplote ob hladnem vremenu.
Tako lahko konja uvrstimo med klimatsko odporne ivalske vrste, ki so opremljene z zmogljivimi termoregulacijskimi naravnimi mehanizmi.
Konji, ki ivijo z omogočenim gibanjem so tako zadostno začiteni s svojim kouhom, saj ob suhem mrazu in močnem vetru toplotna izolacija dlake in koe dobro deluje. Ob deevnem in vetrovnem vremenu se izgube toplote seveda povečajo in ob padcu temperature se hitro povečajo potrebe po energiji. Sončni arki lahko v nasprotju kompenzirajo izgube zaradi vetra in vlage.
Izjeme se seveda pojavljajo tam, kjer je človek vplival na naravno ivljenje konja. V nasprotju s svojimi prosto ivečimi vrstniki so udomačeni konji pogosto tudi v zimskem času podvreni zahtevam po visokih zmogljivostih predvsem, če so trenirani na zunanjih povrinah.
V naravi je namreč tako obnaanje dokaj neobičajno, saj se naravno ivali gibajo počasi, torej se tudi ne znojijo. Medtem vlaga na dlaki ne predstavlja teave, ko izolirni pas zraka med povrino dlake in koo ostane suh.
Za primer vlage neposredno na povrini koe, kakrna je situacija ob znojenju, pa konji nimajo razvitih učinkovitih začitnih mehanizmov. Dolga zimska dlaka z izolacijsko sposobnostjo v teh primerih predstavlja celo pomanjkljivost.
portne konje se zaradi tega strie in pokriva, saj z izgubo zimske dlake izgubijo tudi sposobnost naravne termoregulacije.
Posledično vhlevljeni konji postanejo dovzetneji za različna infekcijska obolenja. Njihova termoregulacijska sposobnost je manj trenirana in okrnjena zaradi začite hleva in pomanjkanja okoljskih draljajev ob spreminjanju letnih časov.
Dodatno je v zaprtih prostorih pozimi slabe kroenje zraka in tako se pridobljena vlaga na povrini konja tam pred popolno osuitvijo zadruje dalj časa, kar ima seveda ponovno odgovarjajoče posledice za ival.
Anke Klabunde, aid.de