
Javor na konjskem pašniku je lahko povzročitelj sezonsko pogojenih miopatij
Za mnoge lastnike konj se s prihodom jeseni zaključi pašna sezona njihovih konj. Nekateri pa lahko svojim živalim kljub temu omogočajo redne obiske pašnika vse do zimskih dni. Načeloma proti takšni praksi tudi ni pomembnejših argumentov.
V tem primeru pa je pomembno, da lastniki ne preverjajo le stanja samega pašnika, temveč tudi okolna drevesa, predvsem pozorni morajo biti na javor. Rezultati aktualne študije so namreč pokazali, da so semena teh dreves vzrok atipične miopatije, ki se skoraj zmeraj konča s poginom živali. Pojavlja se izključno pri pašnih konjih.
Konji, ki so oboleli za atipično miopatijo v začetku kažejo znake kot je trda hoja, motnje v koordinaciji, pohitreno dihanje in temen urin.
V kasnejšem stadiju poteka bolezni konji popolnoma obležijo. Tri raziskave iz Amerike in Belgije so pokazale, da se v krvi in urinu obolelih konj nahaja hipoglicin A.
Omenjen toksin vsebujejo semena javorja. Deluje tako, da prepreči presnovo maščob v mišičnih vaknih.
Tako so mišice za stabilizacijo telesa pa tudi za omogočanje dihanja in delovanja srca zmeraj močjene omejene pri svoji funkciji.
Odmerek, ki ga konj brez težav še tolerira je ocenjen na najmanj 26 in največ 373 mg/kg/dan. Tej dozi odgovanja zaužitje od 165 do 8.000 semen. Ker je na posameznem drevesu je običajno okoli 500.000 semen, lahko hitro pride do povišanja koncentracij hipoglicina A ter posledične zastrupitve konja.
Običajno konji je pojedo javorjevih semen. V primeru, ko je pašnik le še slabo poraščen ter je dostop do druge krme zmanjšan pa se njihova selektivnost pri paši zmanjša.
Za zmanjšanje možnosti zastrupitve je priporočljivo, da lastnik konjem na pašniku nudi seno kot dodaten prehranski vir ter jim omogoči dostop do mineralnih snovi in po potrebi tudi dodaja močna krmila.
Znanstveniki, ki so izvajali epidemiološko študijo svetujejo tudi omejitev časa na pašniku v jeseni in izredno sušnih obdobjih na 6 ur dnevno. Lastniki morajo biti tudi pozorni na pojav tipičnih znakov, ki bi lahko kazali na sezonsko pogojeno miopatijo ter takoj ob sumu na klinične znake kontaktirati svojega veterinarja.
Anke Klabunde, aid.de
Sorodni članki
Novice
Deli ta članek na:
Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds…
(9. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…Laserska terapija v veterinarski medicini: Fotobiomodulacija
(10. sep 2024) Celovit in posodobljen priročnik o klinični uporabi laserjev…Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

EERVC 2025 v Ljubljani
(13. jun 2025) Letošnji 8. kongres Eastern European Regional Veterinary Conference…AniCura CEE Medicinski Kongres 2025
(11. maj 2025) 6. in 7. junija 2025 AniCura vabi na…World Feline Congress 2025
(9. maj 2025) Vodilni dogodek v veterinarski stroki za izpopolnjevanje na…Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije
