Hlevski konji pod stresom in vprašanja glede skupinske nastanitve
Konji so čredne živali. Prav tako kot divji konji, so radi v družbi svojih vrstnikov tudi udomačeni predstavniki. V primeru ločenosti od svoje skupine se pogosto vedejo nestrpno in so razburjeni.
Kljub temu pa večina domačih konj živi v enojnih boksih, ki delno ali popolnoma omejujejo možnosti za socialne interakcije.
Tako se vsaj glasijo rezultati britanske študije, v kateri so strokovnjaki preiskovali različne nastanitvene pogoje domačih konj in njihov vpliv na obnašanje ter psihološke reakcije živali. Za namen raziskave so na Univerzi Nottingham Trent ustvarili in preiskovali 16 konj, razdeljenih v štiri skupine.
Vsaka od teh je bila nastanjena drugače: prvi štirje konji so bili vhlevljeni popolnoma ločeno in izolirano drug od drugega, naslednji štirje so bili v posameznih boksih, vendar so lahko slišali in videli druge predstavnike skupine (delni kontakt).
Tretja testna skupina je bila nastanjena v parih, kjer sta imela popolnoma prost medsebojen stik, v zadnji skupini konj pa je bil stik med njimi popolnoma poljuben in so imeli omogočeno neomejeno vzpostavljanje socialnih stikov.
Vsi konji so v določenih pogojih bivali 5 dni, nato so imeli dva dni prostega izhoda na pašnik ter nato bili vhlevljene v drugo od možnih nastanitvenih situacij. Pri vsakem testnem intervalu je bilo obnašanje živali skrbno opazovano in dokumentirano z uporabo kamer.
Sočasno s potekom raziskave so znanstveniki sproti določali količine v obščitnični žlezi nastajajočega hormona kortikosterona iz blata ter na tak način ugotavljali stresne reakcije konj. Prav tako so z uporabo toplotne fotografije spremljali dodaten stresni marker, temperaturo očesne površine.
Rezultati študije niso prav presenetljivi: ločeno nastanjeni konji so bili občutno težje obvladljivi, medtem ko so njihovi vrstniki med nastanitvijo v majhnih skupinah kazali naravne reakcije, podobne prostoživečim divjim konjem.
Posamezno nastanjeni konji so imeli tudi višje ravni kortikosterona, v primerjavi z drugimi poskusnimi skupinami pa so imeli konji v eni skupini občutno nižje temperature, merjene na površini očes.
Vsi rezultati tako kažejo na dejstvo, da izolacija v hlevu in preprečevanje kontakta z vrstniki pri konjih povzroča stresno situacijo. Le v skupinski obliki nastanitve lahko te živali živijo na njim naraven način ter se tako počutijo bolje in negujejo medsebojne odnose med člani črede.
Sorodni članki
Novice
Deli ta članek na:
Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds…
(9. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…Hepatobiliarne in eksokrine bolezni trebušne slinavke…
(14. avg 2024) Bolezni jeter in trebušne slinavke lahko veterinarje spravijo…Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

35. ECVIM-CA kongres
(23. apr 2025) Letošnji kongres se bo odvijal v nizozemskem mestu…WSAVA 2025
(23. apr 2025) Letošnji kongres WSAVA se bo odvijal v živahnem…World Feline Congress 2025
(16. apr 2025) Vodilni dogodek v veterinarski stroki za izpopolnjevanje na…Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije
