Bareback riding: ježa neosedlanega konja je lahko tudi škodljiva
Lastniki konj in njihovi jahači zmeraj znova debatirajo o nepravilno prilegajočih se sedlih ter posledičnih negativnih posledicah za konja. Tako pogosto slišimo, da se iz teh razlogov priporoča ježa brez sedla („bareback riding“).
Rezultati študije Univerze Michigan State nakazujejo na dejstvo, da omenjena ježa ni nujno boljša alternativa.
Za raziskavo je bilo sedem konj jahanih tako s sedlom kot brez. Seveda so uporabljena sedla bila preverjeno primerna za individualne konje. Pod sedla so podložili posebna pregrinjala, ki so bila opremljena s senzorji za merjenje pritiska na konjev hrbet, ki se pojavlja med jezdenjem.
Enaka pregrinjala so konjem ogrnili čez hrbet tudi, ko so bili jahani brez uporabe sedla. Isti jahač je svojega konja jahal v hodu in kasu v obeh primerih, torej s sedlom in brez. Ob tem je analizator zbiral podatke o jakosti in točkovnosti pritiska na hrbet živali. Nato je za vsakega konja z uporabo barvnega kodiranja oblikoval optični prikaz delovanja jezdeca na konjski hrbet.
Slika konjevega hrbta, ki je bil obremenjen le s težo svojega jahača je kazala majhne predele s tako visokim pritiskom, da se lahko z zanesljivostjo smatra, da je konj že čutil bolečino in utrpel poškodbe hrbtnih mišičnih vlaken. Ta pritisk je bil še posebej intenziven v trenutkih, ko so se sednične kosti jahača dotikale konjevega hrbta.
Barvno kodirani posnetki ježe s sedlom so pokazali, da so se sile pritiska in jakosti razporedile na večjo površino. Tako so se točkovni učinki zaradi jahačeve teže porazdelili in močno zmanjšali ter posledično imeli manj negativen učinek na konja.
Kljub temu se navdušenci nad jahanjem neosedlanih konj temu ne rabijo popolnoma odpovedati. Vodja opravljene študije, Hilary Clayton, veterinarka in strokovnjakinja za biomehaniko, priporoča zmerno jahanje konja brez uporabe sedla. Konju so namreč nevarne predvsem izredno pogoste in dolgotrajne ježe brez sedla, še posebej, če trajajo več zaporednih dni. Za jahače z večjo telesno maso se vseeno priporoča, da se za zdravje konja ježi brez sedla odpovejo.
V raziskavi ni bil upoštevan in preverjen učinek tako imenovanih "Bareback Pads" blazin, ki tako konju kot jahaču nudijo določeno zaščito in omehčajo pritiske. Zaradi majhne testne skupine le sedmih konj, raziskovalci tudi niso mogli priti do dodatnih ugotovitev glede vpliva pasme živali, njene konstitucije, kondicije konja in jahača ter jahačevih jahalnih spretnosti.
Vir:
Forces and pressures on the horse's back during bareback riding.
H M Clayton, B Belock, M Lavagnino, L J Kaiser
McPhail Equine Performance Center, Department of Large Animal Clinical Sciences, D202 Veterinary Medical Center, Michigan State University, East Lansing, MI 48824, USA.
The Veterinary Journal 07/2012; DOI:10.1016/j.tvjl.2012.06.002
Sorodni članki
Novice
Deli ta članek na:
Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds…
(9. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…Hepatobiliarne in eksokrine bolezni trebušne slinavke…
(14. avg 2024) Bolezni jeter in trebušne slinavke lahko veterinarje spravijo…Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

35. ECVIM-CA kongres
(23. apr 2025) Letošnji kongres se bo odvijal v nizozemskem mestu…WSAVA 2025
(23. apr 2025) Letošnji kongres WSAVA se bo odvijal v živahnem…World Feline Congress 2025
(16. apr 2025) Vodilni dogodek v veterinarski stroki za izpopolnjevanje na…Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije
