Klinični primer: Leopardji gekon s postovulatorno retencijo jajca
(20.12.2024) Gekonko Lily so v ambulanto za eksotične ivali pripeljali po petih tednih neječnosti in hude izčrpanosti. Njeno splono stanje se je močno poslabalo, ival pa je bila močno dehidrirana in kahektična.
Ustna sluznica je bila sivkasto obarvana. V trebuhu je bilo mogoče otipati grobo strukturo.
S pomočjo uporabe zobnega rentgena (sliki 1 in 2) so bile narejene slike, ki so pokazale nepravilno vzdolno ovalno strukturo v debelem črevesu. To je potrdilo sum na postovulatorno retencijo jajca.
Zaradi grobe povrine in velikosti jajca, trajanja bolezni in slabega splonega stanja je bilo mogoče o kirurkem posegu razmiljati ele po stabilizaciji gekona.
Ta je bila izvedena s 5-odstotno raztopino glukoze/Ringer/Traumeel s.c.. Poleg tega smo podkono aplicirali meloksikam 0,2 mg/kg s.c., razredčen z Engystolom.
Naslednji dan je Lily takoj zjutraj s.c. prejela ogreto infuzijo. Zgodaj popoldne je bila premedicirana s kombinacijo butorfanol/medetomidin hidroklorid i.m. Dvajset minut pozneje smo gekonko priključili na sistem za anestezijo z izofluranom z uporabo maske in sistema Ayers.
Poloili smo ga na ogrevalno podlogo. Po priblino 10 minutah smo jo lahko namestili v leeči poloaj (slika 3).
Po preverjanju globine anestezije smo izofluran zmanjali na 2 %. Po razkuevanju kirurkega polja je bil narejen sredinski rez, pri čemer smo zelo pazili na trebuno veno.
Rez je bilo treba e dvakrat podaljati, da se je lahko premaknilo črevo s patoloko spremenjenim jajcem (slika 4).
Po dvojni podvezavi z apsorptivnim monofilamentnim ivalnim materialom 5/0 je bilo črevo odstranjeno.
Slika 4
Nato smo z enakim ivalnim materialom 5/0 podvezali in odstranili oba jajčnika. Pri pregledu trebune votline za monost krvavitve ni bilo znakov popučanja ligature.
Zaradi odstranitve jajčnikov in njune vsebine je prilo do akutnega volumskega primanjkljaja v trebuni votlini, zato smo za ohranitev dobre cirkulacije v trebuno votlino vnesli ogreto Ringerjevo raztopino. Nato smo zaili trebuno votlino.
Za preprečevanje postoperativnih zapletov smo gekonki aplicirali marbofloksacin 10 mg/kg s.c.
ivi so bili tudi preprani z razredčeno raztopino ognjičeve matične tinkture. Lily je bila ponovno namečena v prsni trebuni poloaj. Pooperativno smo naredili tudi fotografijo, na kateri so vidni neaktivni jajčniki in jajcevod (slika 5).
Nato smo o poteku operacije obvestili lastnike in jim predali dobre novice. Po aplikaciji atipamezol hidroklorida i.m. je bila Lily nastanjena v terariju na optimalni temperaturi. Le eno uro pozneje je e bila budna in je splezala v svojo votlino.
Zaradi visoke stopnje dehidracije, ki jo je povzročil patoloki proces v črevesju, je Lily potrebovala e tiri dni infuzij in protibolečinskih zdravil. Enkrat na dan smo jo prisilno hranili z RC Recovery 20 ml/kg, da bi jo okrepili.
Ko smo jo peti dan po operaciji odpustili, je bil kirurki iv suh, brez oteklin. Splono stanje je bilo mirno in budno, refleksi hitri, sluznice bledo ronate barve. Gube na stranski strani prsnega koa, ki nastanejo zaradi dehidracije, so bile le e rahlo vidne.
Da bi zagotovili uspeno celjenje rane, je bil lastniku priporočen tudi pregled blata. Pet dni po operaciji je celjenje konega reza e dovolj napredovalo, da je bilo mogoče ival brez tveganja preseliti v terarij s peskom.
Veselili smo se, da bomo Lily ponovno videli čez est tednov, ko ji bomo odstranili ive!
Razprava
Leopardji gekoni, Eublepharis macularius, izvirajo iz jugozahodne Azije in spadajo med Eublepharide. Njihov ivljenjski prostor so kamnite stepe in polpučave. Zrastejo do doline priblino 25 do 30 cm in lahko ob primerni reji doseejo starost 25 let. Njihova prehrana je sestavljena iz uelk in majhnih sesalcev.
Leopardji gekoni so krepuskularni in nočni. So samotarji, vendar si pogosto delijo skrivaliča, zato se med njimi razvije hierarhija. Parjenje poteka v naravnih podnebnih razmerah sredi marca, po priblino tirih tednih pa znese dve jajci.
Ta zakopljejo v toplem substratu. Spol se določi na podlagi temperature okolja. V ugodnih razmerah se jajca izleejo večkrat na leto.
Neoptimalna vzreja, neuravnoteeno, neustrezno krmljenje, kronična parazitoza ali stres lahko povzročijo resne motnje v reprodukcijskem traktu. To se običajno kae v teavah pri odlaganju jajc. Dodatno lahko opazimo hipokalcemijo, vnetje jajcevodov ali ibko miičevje.
Pomanjkanje sezonskega ritma s stalno visoko temperaturo in prisotnost samca lahko privedeta do nenehnega nesenja, kar lahko močno oslabi telo samice. ivali izgubijo telesno teo in na koncu jim zmanjka moči in energije za fizioloko nesenje.
Če je samica nastanjena brez samca pa se poveča tveganje za nastanek preovulacijske retencije jajc, saj zaradi odsotnosti samca ni hormonske stimulacije.
Mag. Helene WidmannAniCura Aspern
[email protected]