Zahodnoafriški kosmati drevesni gad (West African hairy bush viper, Atheris hirsuta)

(12.09.2013) „Včasih mora človeka preprosto spremljati sreča,“ pravi Johannes Penner, strokovnjak za plazilce v berlinskem naravoslovnem muzeju. Po naključju je s svojimi sodelavci med terenskim delom v Liberiji naletel na presenetljivo in redko vrsto.

Zahodnoafriškega drevesnega gada Atheris hirsuta so herpeologi muzeja prvič opisali leta 2002. Od tedaj niso nikdar več našli predstavnika te vrste – do sedaj. Drugi primerek redke vrste gada se je pojavil več kot 200 km oddaljenosti od najdišča prvega.


Atheris hirsuta

Herpetologi naravoslovnega muzeja v Berlinu so med delom v Liberiji prišli do presenetljivega odkritja. Leta 2002 sta Raffael Ernst in Mark-Oliver Rödel opisala novo vrsto kače, tako imenovanega Zahodnoafriškega kosmatega drevesnega gada, Atheris hirsuta.

Takrat se je edini primerek nahajal v narodnem parku Taï na Slonokoščeni obali. Štrleče luske so gadu dale njegov „kosmat“ videz in s tem tudi ime. Na podlagi te posebne lastnosti in karakterističnega obarvanja ga je zelo enostavno ločiti od drugega zahodnoafriškega predstavnika gadov, Atheris chlorechis. Od odkritja nove vrste pa še nihče ni odkril drugega predstavnika.  

„Včasih mora človeka preprosto spremljati sreča,“ pravi Johannes Penner iz berlinskega naravoslovnega muzeja, srečni najditelj drugega primerka redke živalske vrste, „Bil je zadnji delovni dan na tem območju in zadnja noč. Vsi so bili utrujeni ter se želeli le še vrniti v kamp. Jaz pa sem hotel pregledati samo naslednji greben.“

V tamkajšnji vegetaciji je nato odkril kačo. Novo najdišče Mount Swa se nahaja v Liberiji ter je tako več kot 200 km oddaljeno od prvotne lokacije. Ali je vrsta zares tako redka ali pa je bila do sedaj le pogosto spregledana, trenutno ni znano.   

V vzhodni Afriki živi izjemno podobna vrsta gada, Atheris hispida.  Vendar pa sta obe območji med seboj oddaljeni skoraj 4000 kilometrov. Nadaljnje preiskave bodo pokazale, ali sta vrsti kljub temu sorodni ali ne ter ali bo mogoče najti več predstavnikov zahodnoafriškega kosmatega drevesnega gada.

S temi raziskavami pa se ne sme preveč odlašati. Preostali gozdovi te regije so že sedaj močno razdrobljeni in jim grozi izginjanje. Trenutno je vrsta Atheris hirsuta na Rdeči listi mednarodne organizacije za zaščito narave IUCN (International Union for Conservation of Nature) razvrščena pod kategorijo „Data Deficient“, torej kot vrsta s pomanjkljivimi podatki.

Izvirna objava prispevka:

Johannes Penner, LeGrand Nono Gonwouo & Mark-Oliver Rödel (2013): Second record of the West African hairy bush viper Atheris hirsuta Ernst & Rödel, 2002 (Serpentes: Viperidae) - Zootaxa 3694 (2): 196-200.

Sorodni članki

Lokalno podnebje doloca velikost mladih morskih želv; Vir slike: Parima Parsi-Pour

Lokalno podnebje določa velikost mladih morskih želv

Mednarodna ekipa pod vodstvom Centra Senckenberg za evolucijo človeka in paleookolje na Univerzi v Tübingenu zbira podatke o razvoju ogroženih živali
preberi več

Strupene žabe Dendrobates tinctorius; Vir slike: Bibiana Rojas

Živo srebro ogroža potomce strupenih žab v Amazoniji

Živo srebro je okoljski onesnaževalec, ki povzroča svetovno zaskrbljenost zaradi svoje strupenosti in nevarnosti za divje živali in zdravje ljudi, kar je poudarila tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO)
preberi več

Francesca Angiolan; Vir slike: Francesca Angiolani

Gekoni poznajo svoj vonj

Raziskovalci z Univerze v Bernu so v novi eksperimentalni študiji dokazali, da lahko gekoni z jezikom razlikujejo svoj telesni vonj od vonja drugih vrst živali
preberi več

oči - ZooSofia

Vabilo k anketi o neinvazivnem označevanju eksotičnih ljubljenčkov in mačk

Biometrični čitalec je namenjen identifikaciji živali na podlagi očesne šarenice. Podobno kot uporabljamo pri ljudeh prstne odtise, lahko uporabimo pri živalih očesno šarenico
preberi več

Število želve Astrochelys radiata drastično upada zaradi pretiranega ulova z namenom prodaje; Vir slike: Craig Stanford

Več kot polovico vrst želv ogroža izumrtje

51 mednarodnih strokovnjakov za želve je v lanskem letu naredilo obsežno študijo o globalni ogroženosti teh živali. Študija je bila objavljena v strokovni publikaciji „Current Biology“
preberi več

Na Bahamih so se od orjaških želv do danes ohranili le še fosilni ostanki, ki so konzervirani v tako imenovanih »modrih luknjah«; Vir slike: Brian Kakuk

Izumrla bahamska orjaška želva – sekvenciran 1000 let star DNK

Mednarodna ekipa strokovnjakov je na Univerzi v Postdamu raziskovala dedne zapise izumrle bahamske orjaške želve Chelonoidis alburyorum. Znanstvenikom je prvič uspelo pridobiti popolno sekvenciran DNK te tropske živali
preberi več

Chelonian Conservation and Biology

Mednarodno trgovanje ogroža vrstno raznolikost želv

Ko govorimo o hišnih ljubljenčkih, so od plazilcev bolj prodajana vrsta po vsem svetu le ptice. Mnogo teh plazilcev, kamor spadajo tudi želve, so odvzete iz svojega naravnega okolja z namenom mednarodne prodaje
preberi več

Zeleni legvan Beissi; Vir slike: Helene Widmann

Klinični primer: Zeleni legvan z močno endoparazitozo

Zeleni legvan Beissi, samec starosti okoli 10 let že dalj časa izgublja telesno težo. Lastniki so najprej spremembe pripisovali fiziološki spolni aktivnosti v spomladanskih mesecih in posledičnem manjšem zauživanju hrane
preberi več