Klinični primer: Zeleni legvan z močno endoparazitozo
(26.08.2016) Zeleni legvan Beissi, samec starosti okoli 10 let e dalj časa izgublja telesno teo. Lastniki so najprej spremembe pripisovali fizioloki spolni aktivnosti v spomladanskih mesecih in posledičnem manjem zauivanju hrane.
Kljub temu se je izkazalo, da kljub kasnejim normalnim prehranjevalnim navadam e zmeraj izgublja teo. Včasih se je stanje stopnjevalo celo do napadov obnemoglosti, ko je nepričakovano padel z veje.
Prav tako je legvanova luskasta koa delovala suha in občutljiva na hitre pokodba. Pregled vzorca blata je e makroskopsko razkril prisotnost posebnih struktur, mehkeja konsistenca pa je nakazovala na slabe prebavljanje zauite krme. Mikroskopski pregled je kasneje potrdil predvidevanja Beissi je trpel za huje stopnjo okuenosti s trakuljo in protozoji.
Legvana so v ambulanti takoj pričeli zdraviti s subkutano infuzijo in aplikacijo vitaminov, sočasno je seveda prejel tudi antiparazitik proti trakuljam (prazikvantel, inj., 8 mg/kg, s/c).
Ker legvanovega oslabelega organizma ne bi bilo smiselno preobremeniti je terapija protozoarne okube sledila ele v naslednjem dnevu z aplikacijo kapsul (metronidazol, 50 mg/kg). Običajnemu jedilniku legvana je bil z namenom izboljanja črevesne mikroflore in hitrejega izločanja nastalih toksinov dodan e mineralni prehranski dodatek, izdelan na osnovi gline montmorijonit.
Sedaj pred izboljanjem splonega počutja in prehranskega statusa ni bilo več nikakrnih ovir. Po 14 dneh je Beissi moral le e preiveti ponovitev injekcijskega antiparazitika proti trakulji.
Mag. Helene Widmann, dr.vet.med.