Izumrla bahamska orjaka elva sekvenciran 1000 let star DNK
(16.02.2017) Mednarodna ekipa strokovnjakov je na Univerzi v Postdamu raziskovala dedne zapise izumrle bahamske orjake elve Chelonoidis alburyorum. Znanstvenikom je prvič uspelo pridobiti popolno sekvenciran DNK te tropske ivali.
Dedni zapisi razkrivajo, da je bahamska elva bila blinja sorodnica galapake elve in junoamerike argentinske elve. V članku, ki je bil objavljen v strokovni publikaciji Proceedings of the Royal Society B, so tudi potrdili, da so ivali izumrle zaradi človekovega vpliva.
Na Bahamih so se od orjaških želv do danes ohranili le še fosilni ostanki, ki so konzervirani v tako imenovanih »modrih luknjah«
Pred okoli 1000 leti so bili Bahami e dom orjakih elv vrste Chelonoidis alburyorum, kar pa se je spremenilo kmalu po človekovi naselitvi otokov. Danes obstajajo le e fosilni ostanki teh, okoli pol metra velikih elv.
Strokovnjaki so najprej pregledali deni material Bahamske elve in tako potrdili, da je pred 850 leti izumrla ival bila blinja sorodnica galapakih in argentinskih elv. Rezultati raziskave pa presenetljivo dokazujejo, da naslednji sorodniki teh junoamerikih kopenskih elv ivijo v Afriki.
Preiskovana skupina elv se je v preteklosti tako očitno morala, najverjetneje z naplavinami, pogosto seliti preko oceanov ter se je tako selila iz Afrike v Juno Ameriko in iz nje na galapake in bahamske otoke.
Z visoko specializiranimi laboratorijskimi metodami je mednarodna ekipa najprej pridobila genetske informacije iz skoraj popolnega mitohondrijskega genoma, ki so ga pridobili iz 1000 let stare kosti sprednje okončine orjake elve ter ga nato primerjali z danes ivečimi sorodnimi vrstami.
Pridobitev vzorca je bila mona zaradi odlične ohranjenosti elvine kosti, kar za tropsko podnebje ni ravno običajno.
Preiskovani fosili so namreč izvirali iz tako imenovanih »modrih lukenj«, ki so z morsko vodo napolnjene krake luknje, ki očitno omogočajo dobro konzervacijo DNK. Z najdbo takih lokacij so omogočene tudi prihodnje raziskave genetskega materiala tropskih izumrlih vrst.
Orjake elve so na Bahamih izginile v le nekaj letih po naselitvi ljudi, e preden je Kolumbus odkril Ameriko. Sodelujoč raziskovalec, prof. Uwe Fritz pojasnjuje: »Sploni vzorec je, da so na Bahamih in Antilih velike ivalske vrste izumirale kmalu po prihodu človeka.
To kae na dejstvo, da človek e od nekdaj ni ivel v soitju z naravo, temveč je prehranske vire zmeraj pretirano izkoričal in s tem spreminjal ivljenjsko okolje.
Dandanes se ta proces v primerjavi s preteklostjo odvija v zastraujočem tempu, zaradi česar se izumiranje ivalskih vrst in siromaenje okolja iri e v nevarne dimenzije.«
V vsakem primeru bodo v prihodnje genetski materiali, ki se ohranijo v modrih luknjah pomagali k boljemu razumevanju vrst, ki smo jih e davno za zmeraj izgubili in ivalskih skupnosti, bi se brez prihoda ljudi tam lahko razvijale.