Glivična bolezen iz Azije grozi evropskim močeradom in pupkom
Novo vnesena azijska gliva napada kožo avtohtonih dvoživk in v večini primerov vodi do pogina okuženih živali. Pojav so dokazali biologi z Univerze v Zürichu in njihovi sodelavci iz Belgije.
Agresivna glivica grozi biotski raznovrstnosti lokalnih močeradov in pupkov. Strokovnjaki zato opominjajo na pomen pregledov eksotičnih dvoživk pri uvozu.
Gliva Batrachochytrium salamandrivorans je namreč v zadnjih letih izbrisala skoraj celotno populacijo navadnih močeradov na Nizozemskem. Do nedavnega še nepoznana bolezen pri nas je bila vnesena iz Azije in predstavlja za evropske dvoživke veliko nevarnost, kar so dokazali strokovnjaki iz Belgije in Švice.
Zaskrbljeni zaradi drastičnih stopenj okužb in poginov navadnega močerada na Nizozemskem so raziskovalci pregledali 5.000 dvoživk iz štirih kontinentov glede okužbe z agresivno glivo.
Pregled je pokazal, da je Batrachochytrium salamandrivorans oredvsem nevarna za evropske močerade in pupke. Veliki pupek, ki je v Švici zaščitena in ogrožena vrsta sodi k tistim, ki so pri okužbi podvrženi hitremu poginu. Po drugi strani pa žabe, krastače in slepci zaradi glive niso v nevarnosti.
V državah od koder izvira, gliva ne povzroča povečanih poginov
Gliva je v Aziji prisotna že dolgo. Bila je na primer dokazana že pri več let starih muzejskih osebkih. Ker na Tajskem, Japonskem in v Vietnamu do sedaj še ni bilo opaženih povečanih poginov pri populacijah dvoživk, ki bi jih povzročala omenjena gliva, znanstveniki predvidevajo, da povzročitelj izvira iz jugovzhodne Azije.

Najverjetneje se je gliva prenesla v Evropo preko trgovanja z dvoživkami. Zaenkrat so zbolevale dvoživke na Nizozemskem in v Belgiji. Biologi pa svarijo, da bi se povzročitelj lahko prenesel tudi do drugih evropskih držav.
„Ko je bolezen na nekem območju prisotna dalj časa imajo živali omogočeno, da razvijejo določeno odpornost na povzročitelje in so tako pred njimi zaščitene.
Zaradi mednarodnega trgovanja pa so živali pogosto nenadoma izpostavljene novemu povzročitelju, ki se lahko brez upora širi, saj živali nimajo možnosti za tako hiter razvoj imunosti,“ pojasnjujeta biologa Benedikt Schmidt in Ursina Tobler iz Inštituta za evolucijsko biologijo in okoljske znanosti Univerze v Zürichu.
Sodelovala sta pri raziskavi, ki sta je vodila An Martel in Frank Pasmans iz Univerze v Gentu.
Rezultate raziskave so objavili v publikaciji „Science“. „Patogeni kot je Batrachochytrium salamandrivorans lahko vodijo do izumiranja celotnih živalskih populacij,“ so zaskrbljeni raziskovalci. Gliva napada kožo pupkov in močeradov ter povzroča njeno nekrotiziranje. Poškodbe posledično vodijo do pogina.
Poudarjanje pomena preventivnih varnostnih ukrepov
Azijske vrste močeradov in pupkov se v velikem številu izvažajo po vsem svetu. Več kot 2,3 milijonov kitajskih pupkov je bilo med leti 2001 in 2009 prenesenih v ZDA. Tak prenos glivičnih obolenj je dobro znan.
S seboj prinese velike nevarnosti, saj se glede na rezultate nedavne študije povzročitelj prenaša preko neposrednega kontakta tudi med različnimi živalskimi vrstami.
„Naša raziskava kaže, da uvažanje eksotičnih vrst brez predhodnega pregleda na infekcijske bolezni predstavlja velik rizik za avtohtone živali. Države bi zeredi tega morale hitro uvesti varnostne ukrepe za biološko varnost in preprečevanje razširitve te glive,“ svari Schmidt.
Vir:
A. Martel, M. Blooi, C. Adriaensen, P. Van Rooij, W. Beukema, M.C. Fisher, R.A. Farrer, B.R. Schmidt, U. Tobler, K. Goka, K.R. Lips, C. Muletz, K. Zamudio, J. Bosch, S. Lötters, E. Wombwell, T.W.J. Garner, A.A. Cunningham, A. Spitzen-van der Sluijs, S. Salvidio, R. Ducatelle, K. Nishikawa, T.T. Nguyen, J.E. Kolby, I. Van Bocxlaer, F. Bossuyt, F. Pasmans: Recent introduction of a chytrid fungus endangers Western Palaearctic salamanders, Science. doi:10.1126/science.1258268
Sorodni članki
Novice
Deli ta članek na:
Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds…
(9. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…Hepatobiliarne in eksokrine bolezni trebušne slinavke…
(14. avg 2024) Bolezni jeter in trebušne slinavke lahko veterinarje spravijo…Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

World Feline Congress 2025
(16. apr 2025) Vodilni dogodek v veterinarski stroki za izpopolnjevanje na…EERVC 2025 v Ljubljani
(8. apr 2025) Letošnji 8. kongres Eastern European Regional Veterinary Conference…Kongres EVECC 2025
(8. apr 2025) Evropski kongres nujne in intenzivne veterinarske medicine bo…Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije
