Zebre so rekorderke v pohodih po Afriki
(21.08.2014) Raziskovalci so odkrili nov, do sedaj nepoznan rekord iz ivalskega kraljestva: na junem delu afrikega kontinenta so namreč opazovali stotine stepskih zeber pri njihovem 500 kilometrskem pohodu od Namibije do Bocvane, poročajo pri organizaciji WWF.
Nobena druga afrika sesalska vrsta ivali ne prehodi toliknih razdalj. Pohodniki rekord je bil odkrit v sklopu dvoletne tudije, ki jo je izvajal WWF skupaj z namibijskim ministrstvom za okolje in turizem (MET).
Osupljivo je dejstvo, da tako velika in opazna ival očitno vsako leto zapored prehodi tako enormne razdalje in da tega do sedaj e nismo opazili, komentira Robin Naidoo, sodelavec WWF in vodja raziskave.
Za raziskavo migracije zeber so osem predstavnikov vrste opremili z ovratnicami s satelitskim oddajnikom. Ovrednotenje podatkov je pokazalo, da so se zebre skupaj s svojo čredo, ki teje okoli 1.500 predstavnikov, med junijem in decembrom zadrevale predvsem severovzhodu Namibije.
Sočasno s pričetkom deevne sezone nato pričnejo svojo selitev proti jugu vzdol reke Chobe ter čez dva tedna prispejo do 250 kilometrov oddaljenega naravnega parka Nxai Pan v Bocvani.
Po desetih tednih pae se počasi odpravijo na pot nazaj, ki jo opravijo veliko bolj spročeno, saj si zanjo vzamejo kar tri mesece.
Ljudje smo prepričani, da vemo e skoraj vse o naravi. Nato pa odkrijemo take zmogljivosti in vztrajnost. Tako lahko vidimo, kako velikega pomena so pravzaprav raziskave in začita okolja, poudarja Robin Naidoo iz WWF.
Monosti za nadaljnje raziskave so podane: kot do sedaj e zmeraj ni ugotovljeno, ali je zavest o pričetku migracije pri zebri e del genetskega zapisa, ali se je mladiči ele priučijo. Strokovnjaki menijo, da gre v primeru selitev za stareji vzorec obnaanja in ne za reakcijo na trenutne okoljske spremembe. Črede bi namreč lahko migrirale tudi do primernih panikov, ki so locirani veliko blije njihovi bazi v Namibiji.
Po izjavi WWF je selitev zeber dober primer, kako pomembno je mednarodno varovanje okolja in narave. Proučevana migracija se namreč odvija izključno na začitenem območju Kavango-Zambesi (KaZa), ki so ga leta 2011 ustanovile in razglasile Angola, Bocvana, Namibija, Zambija in Zimbabve ter obsega povrino, primerljivo z velikostjo vedske. Začitniki okolja poudarjajo, da lahko le podobne mednarodne kooperacije začitijo preostale obsene selitve divjih ivali.