Sindrom belega nosu – gliva ubija miljone netopirjev po severni Ameriki
Gliva Pseudogymnoascus destructans, ki izvira iz Evrope, povzroča v ZDA in Kanadi masovne pogine netopirjev s pojavom „sindroma belega nosu“ (White-Nose-Syndrom - WNS).
Mednarodni skupini raziskovalcev je sedaj uspelo dokazati genetsko povezavo, ki potrjuje evropski izvor glivičnega povzročitelja. Rezultati študije so bili objavljeni v strokovni publikaciji Current Biology. Študijo so podprle Royal Veterinary College, Zoological Society of London, British Veterinary Zoological Society in Bat Conservation International.
V primeru sindroma belega nosu gre za obolenje, ki je pri netopirjih v severni Ameriki prvič bilo dokazano leta 2006. Po strokovnih ocenah je od takrat zaradi bolezni poginilo več kot pet milijonov netopirjev po večini severovzhodne Amerike in Kanade.
Bolezen je poimenovana po beli glivi, Pseudogymnoascus (Geomyces) destructans, ki napade smrček, uhlje in krila prezimovajočih netopirjev. Gliva se je hitro razširila po celotni omenjeni regiji, kar je pripeljalo do masovnih poginov.
Trenutno ne obstaja metoda zdravljenja ali druga možnost za zajezitev bolezni. Strokovnjaki in naravovarstveniki so že predvidevali, da gliva izvira iz Evrope in se je do Amerike prenesla preko človeških migracij in kmetijskih pridelkov. Sedaj je teza bila potrjena z novo genetsko študijo pod vodstvom Royal Veterinary College in University College Dublin.
V raziskavi je bil proučen izvor Pseudogymnoascus destructans na molekularni ravni. To je raziskovalcem omogočilo gentetsko primerjavo med evropskim in ameriškim Pseudogymnoascus destructans in presojo, ali je Evropa vir novega vnosa povzročiteljev do severne Amerike.
Pri evropski populaciji netopirjev je bila v nasprotju s severnoameriško populacijo dokazana velika raznolikost glive. To dokazuje njeno dolgo prisotnost v evropskem prostoru in posledično podpira tezo, da se je gliva vnesla na vzhodni del Amerike iz Evrope. Stefania Leopardi, predstavnica Royal Veterinary College, pojasnjuje: „Zaradi dejstva, da nobena vrsta netopirja ne migrira med severno Ameriko in Evropo je najverjetnejša razlaga, da je bila gliva na severnoameriško ozemlje vnešena z antropogenimi aktivnostmi.
Vnašanje novih povzročiteljev je neželjena posledica globalizacije, ki omogoča premike ljudi, živali in kmetijskih proizvodov.“ Pri evropskih netopirjih gliva ne povzroča enakih masovnih poginov kot v Ameriki. Lokalno živeči, evropski netopirji so očitno rezistentni, do česar je prišlo zaradi koevolucije s patogeno glivo. Prav ta lastnost pa predstavlja dodaten pomemben dokaz, da je Evropa izvor povzročitelja.
„Dokaz, da severnoameriška populacija Pseudogymnoascus destructans izvira iz Evrope predstavlja pomemben prvi korak za razumevanje faktorjev, ki so podlaga za nastanek te uničujoče bolezni. Naša raziskava utira pot prihodnjim študijam, ki bodo natančneje določila izvor v Evropi.
Te informacije pa bodo najverjetneje prikazale natančne načine človeških aktivnosti, ki so bile odločilne za prenos bolezenskih povzročiteljev,“ pojasni predstavnik raziskovalne skupine in soavtor, dr. Sebastien Puechmaille.
Sindrom belega nosu ne predstavlja le katastrofalnih posledic za populacije netopirjev, temveč ima tudi veliko hujše posledice na celoten regijski ekosistem. Pri prezimovajočih netopirjih v severni Ameriki gre v večini primerov za insektojede živali, ki igrajo odločilno vlogo pri boju proti žuželkam in drugim škodljivcem, ob tem pa so odgovorni tudi za opraševanje rastlin. Bolezen ima tako močan vpliv na občutljivo ravnovesje, kar se ob izgubah ene posamezne živalske vrste kaže v obliki hudih ekoloških posledic.
Članek:
Leopardi, S., Blake, D., Puechmaille, S.J., 2015. White-Nose Syndrome fungus introduced from Europe to North America. Current Biology 25, R217-219
http://batlab.ucd.ie/~spuechmaille/papers/Leopardi_Blake-2015-White-Nose_Syndrome_fungus_introduced.pdf America DOI: 10.1016/j.cub.2015.01.047
.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960982215000792
Sorodni članki
Novice
Deli ta članek na:
Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds…
(09. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…Hepatobiliarne in eksokrine bolezni trebušne slinavke…
(14. avg 2024) Bolezni jeter in trebušne slinavke lahko veterinarje spravijo…Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

Eurokongres FECAVA 2025 v Antwerpnu
(17. feb 2025) FECAVA vas vabi na EuroCongress v Antwerpnu od…SCIVAC Rimini 2025
(22. jan 2025) Save the Date: Od 23. do 25. maja…10. Hrvatski kongres veterinara male prakse…
(02. jan 2025) Od 27. do 29. marca 2025 bo v…Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije
