VET-MAGAZIN logo
Nov podtip Flavivirusa odkrit pri okuženih gamsih v Alpah
Stefanski via Wikimedia Commons, CC BY 2.5
Kdaj mladiči rib zapustijo dom?
MPI für biologische Intelligenz/ Axel Griesch
Kdaj mladiči rib zapustijo dom?
Spletni seminar o boleznih, ki jih prenašajo vektorji: enoten zdravstveni pristop za veterinarje
Spletni seminar o boleznih, ki jih…
Otok upanja za divje čebele: Pomen kamnolomov
Annemarie Wurz
Otok upanja za divje čebele: Pomen…
Webinar ob svetovnem dnevu veterinarske dermatologije 2025
August Stauda
WWF šteje poslednje gorske gorile v srednji Afriki
WWF šteje poslednje gorske gorile v…
Intracitoplazmatska injekcija spermija (ICSI). V injekcijski igli je razpoznavna glava spermija
Jennifer Zahmel/IZW
Splošno

Prvič vzgojeni embriji afriškega leva iz shranjenih zarodnih celic

Predstavnik afriškega leva, ki je poginil pred dvema letoma je tako lahko s pomočjo banke zarodnih celic in umetne oploditve lahko ponovno postal oče.


. . .

Berlinskim znanstvenikom je tokrat prvič v zgodovini je uspelo producirati zarodek iz nezrelih jajčnih celic levinje, ki so dozorele v umetnih pogojih ter odmrznjenih spermijev samca, ki so bili shranjeni v semenski banki.

Na veliko začudenje strokovnjakov iz Leibniz inštituta za eksotične in divje živali se je izkazalo, da se levji zarodki razvijajo veliko počasneje, kot primerljivi embriji domače mačke. Metode asistirane reprodukcije (ART - Assisted reproductive technology) bodo imele zmeraj večji pomen za ohranjanje ogroženih živalskih vrst.

Posebej ustanavljanje bank zarodnih celic nudi možnosti za integracijo zamrznjenih genskih rezerv v obstoječe populacije, neodvisno od prostora in časa.

"Banke zarodnih celic lahko pripomorejo k reševanju številnih težav, na katere naletijo živalski vrtovi pri izvajanju vzrejnih programov za ohranitev vrste,“ razlaga dr. Jennifer Zahmel iz Inštituta. Zahtevne izmenjave in prevozi živali z namenom 'sveže krvi' bodo v več primerih nepotrebni, če jih bo lahko zamenjal transport zarodnih celic ali embrijev.

S tem načinom oploditve se sočasno tudi zmanjša možnost prenosa bolezni. Funkcionalne banke zarodnih celic tako doprinesejo tudi k zmanjšanju števila živali, ki morajo živeti v ujetništvu in omogočajo združevanje ukrepov za ohranitev vrst v njihovem naravnem habitatu (in situ) in v živalskih vrtovih (ex situ), brez, da bi za to bilo potrebno živali odstraniti iz njihovega naravnega življenjskega okolja.   

Poglavitni pogoj za uspešno uporabo bank pa se skriva v nadaljnjem razvoju reprodukcijskih tehnik, od odvzema zarodnih celic in gojenja njihovih kultur, preko njihovega zamrzovanja in konzerviranja do umetne osemenitve in embriotransferja.

„Kljub temu, da so reprodukcijske tehnike v humani medicini in na področju rejnih živali reprodukcijske tehnike že uspešno uporabljane pa je za številne divje sesalce potrebno še veliko osnovnih raziskav zaradi velikih razlik in številnih posebnosti v anatomiji in reprodukcijski fiziologiji,“ pojasni dr. Jennifer Zahmel.

Družina plenilskih mačk je v prednosti zaradi razvoja reprodukcijskih tehnik in raziskav na domačih mačkah. Veliko poznanih in uspešnih metod ART je bilo namreč v te namene že razvitih.

Sedaj je naslednji korak v prenosu teh podatkov na divje mačke in  jih prirediti zanje. „Z in-vitro proizvedenimi embriji afriških levov smo dokazali, da metode, ki so bile razvite za domače mačke, delujejo tudi pri levih, kljub dejstvu da smo opazili neverjetne in fascinantne razlike v hitrosti embrionalnega razvoja med obema vrstama mačk,“ meni vodja oddelka in namestnica direktorja Inštituta, prof. Katarina Jewgenow.

V aktualni izdaji strokovne publikacije Theriogenology poročajo reprodukcijski biologi inštituta IZW o uspešnem poskusu pridobivanja jajčnih celic mlade levinje iz evropskega živalskega vrta.

Po osemurnem transportu je bilo ohranjenih 67 nezrelih celic, ki so bile v posebnih medijih kultivirane 1 in pol dni. Več kot tretjina jajčnih celic je dozorela in so jih lahko uspešno oplodili z injiciranjem semenskih celic.

Za to posebno oploditveno tehniko, imenovano ICSI, so semenske celice s posebno mikroiglo injicirane neposredno v jajčno celico.  

Strokovnjaki so uporabili zamrznjene spermije leva, ki je poginil že leta 2012 v drugem živalskem vrtu v Evropi. Kljub temu, da so po odtajanju celice kazale zmanjšano aktivnost, je bila oploditev nekaj jajčnih celic z njimi uspešna.

Uspešnost je bila namreč dokazana na podlagi delitve zigote, katera se je po 2 dneh delila na polovico, v 6 dneh oblikovala morulo in se po 9 dneh razvila v blastocisto. Pri domačih mačkah so v nasprotju pričakovane blastociste že po 7 dneh.

Tako ostaja nerazrešena uganka, ali se upočasnjen embrionalni razvoj nanaša na spermije poginule živali, dolg transport ali pa je preprosto vrstna posebnost.

„Za zaščito ogroženih vrst je uspešnost metode dozorevanja jajčnih celic posebnega pomena, saj je pridobivanje zrelih jajčnih celic pri prostoživečih divjih živalih zelo oteženo. Brez jajčnih celic pa zaenkrat še nobena tehnika asistirane reprodukcije ni bila uspešna,“ komentira dr. Jewgenowa.  

. . .

Sorodni članki

Novice

Deli ta članek na:

Werbung via Google
Werbung via Google

Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds in Scientific Research
How and When to Involve Crowds…
(9. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…
Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…
Hepatobiliarne in eksokrine bolezni trebušne slinavke…
(14. avg 2024) Bolezni jeter in trebušne slinavke lahko veterinarje spravijo…

Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

World Feline Congress 2025
shutterstock.com/Gorodenkoff
World Feline Congress 2025
(16. apr 2025) Vodilni dogodek v veterinarski stroki za izpopolnjevanje na…
EERVC 2025 v Ljubljani
(8. apr 2025) Letošnji 8. kongres Eastern European Regional Veterinary Conference…
Kongres EVECC 2025
(8. apr 2025) Evropski kongres nujne in intenzivne veterinarske medicine bo…

Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije

FECAVA Laboklin Potovalna Štipendija 2025
FECAVA Laboklin Potovalna Štipendija 2025
(20. mar 2025) Veterinarska medicina ne pozna meja, zato se FECAVA…
Razpis za nagrado Herberta Stillerja za…
(10. mar 2025) Zdravniki proti poskusom na živalih podpirajo raziskovalne projekte…
Purina Pro Plan in FVE raziskovalna…
(2. feb 2025) Skupaj bo raziskovalna štipendija Purina® Pro Plan…