Organizacija WWF je pričela z veliko selitvijo nosorogov v Nepalu
(11.05.2016) V Nepalu se je letos pričela največja selitev nosorogov v zadnjih letih, ki jo izvaja organizacija WWF s svojimi partnerji. Za uspeen pričetek je poskrbel nosorog samec iz narodnega parka Chitwan, ki so ga preselili v več kot 300 km oddaljen narodni park Bardia s posebnim, v ta namen predelanim tovornjakom.
Cilj preseljevanja je po trditvah WWF, organizacije za začito ivali in okolja, izgradnja druge, stabilne populacije indijskih nosorogov v Nepalu. Okoli 250 sodelujočih, čuvajev narodnih parkov in biologov za divje ivali je skupaj s kar 33 delovnimi sloni sodelovalo v posebni akciji.
Narodni park Bardia je kot nalač za stanovanje nosorogov, zaradi česar predstavniki WWF tudi kmalu upajo na pojav novih mladičev.
Cilj celotne akcije je vzpostavitev druge in stabilne populacije, ki bo sposobna razmnoevanja z namenom, da bi Nepalu po več letih lahko ponovno pripisovali okoli 800 nosorogov.
Prvemu samcu bi do leta 2018 naj sledilo e 24 predstavnikov vrste, e dodatnih pet nosorogov pa bi naj naselili v blinji rezervat za divje ivali Suklaphanta.
Trenutno je po ocenah strokovnjakov v Nepalu okoli 640 predstavnikov indijskega nosoroga. V začetku drugega tisočletja je zaradi ilegalnega lova Nepal izgubil tevilne nosoroge, tigre in slone, kar je sproilo ognjevit boj vladnih organov Katmanduja proti divjim lovcem in ilegalnemu trgovanju.
Boj je obrodil sadove, saj se je Nepal po podatkih WWF prebil med vodilne mednarodne začitnice ivalskih vrst in je v letih 2011 in 2014 celo sporočila Zero Poaching, torej nič rtev divjega lova za svoje naravne parke.
WWF strokovnjaki ob tem poudarjajo, da so selitve smiselne le v primeru, da obstaja velika verjetnost, da novo naseljene ivali ne bodo potisnjene na stranski tir. Omenjena predispozicija je v Nepalu očitno zagotovljena. Sedaj, ko so uspeno zatrli divji lov, se namreč lahko pričnejo ukrepi za ponovno irjenje in razmnoevanje populacij ogroenih ivalskih vrst.
Dober primer, da so prizadevanja lahko uspena so aktualne tevilke ivečih predstavnikov tigra iz leta 2012. Po teh podatkih je Nepalu namreč uspelo populacijo tigrov od leta 2009 poviati za 60 odstotkov, kar teje okoli 200 predstavnikov več.
Akcija za preseljevanje nosorogov je organizirana s strani organizacije WWF, lokalnih partnerjev in nacionalnega ministrstva za gozdarstvo, sodelovala pa je tudi nepalska vojska in policija.