VET-MAGAZIN logo
Nov podtip Flavivirusa odkrit pri okuženih gamsih v Alpah
Stefanski via Wikimedia Commons, CC BY 2.5
Kdaj mladiči rib zapustijo dom?
MPI für biologische Intelligenz/ Axel Griesch
Kdaj mladiči rib zapustijo dom?
Spletni seminar o boleznih, ki jih prenašajo vektorji: enoten zdravstveni pristop za veterinarje
Spletni seminar o boleznih, ki jih…
Otok upanja za divje čebele: Pomen kamnolomov
Annemarie Wurz
Otok upanja za divje čebele: Pomen…
Webinar ob svetovnem dnevu veterinarske dermatologije 2025
August Stauda
WWF šteje poslednje gorske gorile v srednji Afriki
WWF šteje poslednje gorske gorile v…
dr. Angela Noll, doc. dr. Jürgen Schmitz in dr. Gennady Churakov (z leve proti desni) so člani ekipe projekta zamorskih mačk.
Westfälische Wilhelms-Universität Münster
Splošno

Na lovu za imuniteto proti HIV strokovnjaki analizirajo genom zamorske mačke

Infekcija z virusom HIV pri človeku brez zdravljenja vodi do pridobitve znakov oslabljene imunosti, ki jo poznamo pod imenom AIDS. Predhodna različica virusa HIV se pojavlja tudi pri afriški vrsti opic, zamorskih mačkah, vendar pri njih ne povzroča težjih obolenj.


. . .

Kje imajo opice prednost pred človekom in kaj se lahko glede tega sklepa v medicinskem smislu? Za iskanje odgovora na vprašanje se je zbrala mednarodna skupina strokovnjakov, ki je dešifrirala genom etiopske zamorske mačke.

Od infekcije živali do globalne nadloge – od zgodnjih 80ih let je virus humane imunske pomanjkljivosti (HIV) zahteval že okoli 39 milijonov človeških življenj. Neterapirana okužba z virusom HIV vodi do pridobljene imunske oslabitve, ki jo poznamo pod imenom AIDS. Oboleli pacienti umirajo za običajno nedolžnimi infekcijami zaradi svojega oslabljenega imunskega sistema.

Pri večini afriških opic predhodni virus ne povzroča hujših obolenj. Kakšno prednost imajo te živali pred ljudmi in kakšne vzporednice lahko morda iz tega povleče medicina? Za pridobivanje odgovorov na ta vprašanja se je zbrala mednarodna ekipa raziskovalcev, ki je  dešifrirala genom etiopske zamorske mačke.

Že pred 10 leti so znanstveniki lahko dokazali, da se je humani virus HIV razvil iz opičjega virusa. Najverjetneje so se prebivalci Afrike izhodiščno okužili pred okoli 100 leti z virusom SIV (virus opičje imunske pomanjkljivosti - simian immunodeficiency virus) preko prehranjevanja z inficiranim mesom šimpanzov.

Opazovanje različnih sevov SIV in izračuni na podlagi mutacijskih stopenj so pokazali: afriški primati so nosilci virusa že okoli 32.000 do 78.000 let. „Desettisočletja sta se gostitelj in parazit prilagajala eden drugemu,“ pojasnjuje član raziskovalne ekipe z Inštituta za eksperimentalno patologijo, doc. dr. Schmitz. „Posledica uspešne ko evolucije je, da okužba z virusom SIV pri večini primatov ne povzroča imunske pomanjkljivosti.“

Upanje znanstvenikov je, da bodo z boljšim razumevanjem procesov sočasnega razvoja lahko pripomogli pri preprečevanju škodljivih učinkov HIV pri človeku ter tako prispevali k postavitvi temeljev za nove oblike terapij.

Pod vodstvom dr. Wesley Warren iz washingtonskega McDonnell Genome Institute so sekvencirali genetski material vzorčnega organizma, etiopske zamorske mačke (Chlorocebus aethiops sabaeus), ki predstavlja s SIV najpogosteje naravno okuženo vrsto in je na povzročitelja tudi popolnoma odporna. Razvozlan genom in in začetne analize so sedaj omogočile nastanek pomembne podlage za boljše razumevanje virusne odpornosti pri primatih.

Ekipa, ki so jo sestavljali strokovnjaki z inštitutov za eksperimentalno patologijo, evolucijo in biodiverziteto, je v genskem zapisu zamorskih mačk iskala transpozone, torej odseke DNK, ki lahko spreminjajo svojo pozicijo in število v genomu.

Ugotovili so, da je vsaj 48 odstotkov celotnega genskega materiala sestavljeno iz takih genov. Ker transpozoni posebej pripomorejo k novim kombinacijam genetskih značilnosti, običajno igrajo pomembno vlogo v postopku evolucije zamorske mačke.

Rezultati projekta so bili objavljeni v renomirani spletni publikaciji „Genome Research“ in so prav tako objavljeni v novembrski tiskani verziji.

. . .

Sorodni članki

Novice

Deli ta članek na:

Werbung via Google
Werbung via Google

Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds in Scientific Research
How and When to Involve Crowds…
(9. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…
Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…
Hepatobiliarne in eksokrine bolezni trebušne slinavke…
(14. avg 2024) Bolezni jeter in trebušne slinavke lahko veterinarje spravijo…

Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

World Feline Congress 2025
shutterstock.com/Gorodenkoff
World Feline Congress 2025
(16. apr 2025) Vodilni dogodek v veterinarski stroki za izpopolnjevanje na…
EERVC 2025 v Ljubljani
(8. apr 2025) Letošnji 8. kongres Eastern European Regional Veterinary Conference…
Kongres EVECC 2025
(8. apr 2025) Evropski kongres nujne in intenzivne veterinarske medicine bo…

Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije

FECAVA Laboklin Potovalna Štipendija 2025
FECAVA Laboklin Potovalna Štipendija 2025
(20. mar 2025) Veterinarska medicina ne pozna meja, zato se FECAVA…
Razpis za nagrado Herberta Stillerja za…
(10. mar 2025) Zdravniki proti poskusom na živalih podpirajo raziskovalne projekte…
Purina Pro Plan in FVE raziskovalna…
(2. feb 2025) Skupaj bo raziskovalna štipendija Purina® Pro Plan…