Letno poročilo 2012 o ilegalnem lovu: 668 ubitih nosorogov v Juni Afriki
(23.01.2013) Iz June Afrike smo dobili alostne novice: v letu 2012 so po uradnih podatkih ilegalno pobili 668 nosorogov. e pet ivali je bilo ulovljenih e v prvih januarskih dneh letonjega leta.
Kljub večjemu nadzoru z uporabo moderne tehnologije in ob mnogo uspenejem sodelovanju policije, vojske in naravovarstvenih organov, se je ilegalni odlov nosorogov v zadnjem letu povečal za kar 50 odstotkov. Organizacija WWF je zaskrbljena tudi nad borbenimi odnosi med nadzorniki in divjimi lovci v začitenih območjih, pojasnjuje Brit Reichelt-Zolho, predstavica WWF.
Medtem ko so v letih med 2000 in 2007 v Juni Afriki beleili odlov maji od 20 ivali letno, se je tevilo v 2010 dvignilo do 333 nosorogov in v 2011 kar do 448. Najbolj je prizadet dobro poznan naravni park Kruger, v katerem so dokumentirali 146 ubitih ivali leta 2010, 252 leta 2011 in kar 425 mrtvih nosorogov v letu 2012.
Te karizmatične ivali so nacionalni simbol June Afrike in krasijo bankovec za 10 radov, ki je dravna valuta. Republika je zaradi tega v preteklem letu močno intenzivirala ukrepe za začito ivalske vrste. Z novo zakonodajo namreč odločneje kaznujejo tudi posrednike, ki s samim odlovom nosorogov niso neposredno povezani, vendar pa divjim lovcem ponujajo lovsko opremo ali jim nudijo olanje za njeno uporabo.
V letu 2012 so skupno aretirali več kot 260 oseb, povezanih z ilegalnim lovom na nosoroge. Posebej strogo se je nek sodnik lotil 44 letnega tajca, ki je bil v novembru obsojen na 40 let zapora zaradi ilegalnega trgovanja z nosorogovimi rogovi.
Povpraevanje, posebej s strani Vietnama, pa je e zmeraj veliko. Tam velja rog za zdravilno substanco pri zdravljenju rakavih obolenj, ob tem pa ga uivajo tudi v obliki popularne pijače, ki bi naj delovala preventivno proti alkoholnemu mačku. V ta namen pijejo nariban nosorogov rog, raztopljen v vodi.
Gospodarski uspeh v Vietnamu pogojuje pojav finančno sposobnih kupcev, ki so pripravljeni plačati tudi do 20.000 evrov za kilogram prahu, ki je iz popolnoma enakega materiala kot na primer človeki nohti.
Tako močno je pri vietnamskem prebivalstvu zasidrano verovanje o zdravilnem učinku rogov, pravi Brit Reichelt-Zolho.
Za okrepitev mednarodnega sodelovanja v boju proti ilegalnemu lovu in pobijanju nosorogov, je Juna Afrika v decembru 2012 z Vietnamom podpisala pogodbo o sodelovanju.
Njen cilj je tesneje sodelovanje na področju kazenskega pregona ter upotevanje mednarodne zakonodaje za bolji nadzor nad ilegalno trgovino z izdelki ogroenih ivalskih vrst.
WWF ta korak seveda podpira, vendar e naprej poudarja, da je za preprečevanje tihotapljenja pomemben tudi pritisk na tranzitne drave ilegalnih trgovcev, kot je na primer Mozambik.