V živalskem vrtu na Dunaju so pričakali mladička pande
Mladič pande se je skotil 14.8.2013. Novica je izjemnega pomena, saj nobenemu od številnih živalskih vrtov v Evropi ni uspelo naravno razmnoževanje teh živali. Na Dunaju so že tretjič zapored veseli novice o naraščaju pande.
Oskrbniki medvedke Yang Yang so na podlagi njenega obnašanja že vedeli, da se pripravlja na porod: „Yang Yang je gnezdo že dan prej zapustila le za nekaj minut, ko je morala po bambus ali iztrebiti.“„14.8.2013 ob 12.24 uri smo zaslišali prve zvoke majhne pande,“ pove direktorica živalskega vrta Dagmar Schratter, „Kljub neizmernemu veselju pa moramo ostati realistični. V prvem letu življenja je umrljivost velikih pand namreč kar 40 odstotna.“
Mladiček je velik 10 centimetrov, rožnate barve, prekrit s svetlim puhom in tehta okoli 100 gramov. Yang Yang in njen maldič bosta naslednji nekaj mesecev preživela v gnezdu, natanko koliko časa bosta porebovala za izhod pa je popolnoma odvisno od njiju.
Prejšnji mladič pande, Fu Hu se je prvič pokazal obiskovalcem šele po 4 mesecih. Da bosta nova mama in mladič uživala tako pomemben mir pa bo v živalskem vrtu za nekaj časa hiša pand zaprta za obiskovalce. Ker tudi sami oskrbniki ne želijo biti vsiljivi zaenkrat spol mladiča še ni znan.
Od samice so ločili tudi očeta mladička, pando Long Hui, saj tudi v naravnem okolju samci ne sodelujejo pri vzgoji. Veliki panda je še zmeraj na seznamu visoko ogroženih živalskih vrst. Le še okoli 1.600 predstavnikov živi na jugozahodu Kitajske.
V večini živalskih vrtov in vzrejališč se za razmnoževanje medvedov uporablja tehnika umetnega osemenjevanja. Živalskemu vrtu Schönbrun na Dunaju pa je z rojstvom pande Fu Long 23. avgusta 2007 in njegovega brata Fu Hu 23. avgusta 2010 že dvakrat uspelo, da so se velike pande razmnoževale po popolnoma naravno poti.
Kljub temu, da to še ni uspelo nobenemu živalskemu vrtu v Evropi, se je na Dunaju zoološka senzacija ponovila že tretjič. Obe omenjeni pandi, Fu Long in Fu Hu trenutno živita na Kitajskem, pravkar rojen mladič pa bo ostal na Dunaju še naslednji dve leti.
Dunajski živalski vrt sodi med štiri evropske vrtove, kjer živijo velike pande, vse pa so last Kitajske. Marca 2013 je desetletna pogodba med živalsim vrtom Schönbrun in organizacijo China Wildlife Conservation Association sicer potekla, pogajanja o novi posojilni pogodbi pa so že zaključena.
Sorodni članki
Novice
Deli ta članek na:
Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds…
(9. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…Laserska terapija v veterinarski medicini: Fotobiomodulacija
(10. sep 2024) Celovit in posodobljen priročnik o klinični uporabi laserjev…Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

EERVC 2025 v Ljubljani
(13. jun 2025) Letošnji 8. kongres Eastern European Regional Veterinary Conference…AniCura CEE Medicinski Kongres 2025
(11. maj 2025) 6. in 7. junija 2025 AniCura vabi na…World Feline Congress 2025
(9. maj 2025) Vodilni dogodek v veterinarski stroki za izpopolnjevanje na…Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije
