
Drevesne žabice se selijo na jug in bodo do leta 2050 zapustile svoj habitat
Klimatske spremembe resno ogrožajo raznolikost rastlinske in živalske populacije na zemlji. Vpliv imajo na temperature in padavine, s čimer prisilijo živalske vrste da spreminjajo svoje navade glede življenja in razmnoževanja.
Žabe, ki za svojo reprodukcijo potrebujejo vlažno ali mokro okolje, so na omenjene spremembe še posebej občutljive, V primeru, da se določena vrsta ni sposobna prilagajati novim razmeram morda ne bo preživela.
Študije za predvidevanje sprememb življenjskega okolja delujejo z namenom konzervacije posebnih lokacij, za katere predvidevajo, da bodo postale dom za določene vrste v prihodnosti in jih je potrebno zaščititi že danes.
Večina raziskav, ki so poskušale predvideti učinek klimatskih sprememb na rastline in živali južne Amerike, je pripeljala do zaključka, da bodo življenjski prostori najverjetneje postali manjši ter se bodo pomaknili proti jugu in jugovzhodu. Študija v nedavni izdaji revije Herpetologica predvideva potencialne učinke klimatskih sprememb na štiri vrste drevesnih žab, ki naseljujejo južno Ameriko.
Osnovni cilj raziskave je bilo določanje primernih življenjskih prostorov za vsako vrsto teh žab in predvideti, katere regije in kako bodo spremenjene ali izgubljene zaradi sprememb v podnebju.
Štiri vrste drevesnih žab, vključene v raziskavo naseljujejo različne življenjske prostore, od ekvatorialnega Amazonskega gozda do južnih pampaških travnatih območij. Z namenom ocenitve potencialnih razsežnosti selitvenih sprememb so avtorji članka uporabili šest metod za prikaz različnih ekoloških niš in scenarijev klimatskih sprememb za leto 2050.
Rezultati so pokazali, da so habitati, primerni za štiri preiskovane živalske vrste, v letu 2050 dramatično zmanjšani kot današnji. Podrobneje, v 35 letih, bodo drevesne žabe morda naseljevale območja, ki bodo 14-52% manjša, kot so današnja.
Dodatno so ugotovili, da bodo podnebne spremembe najverjetneje povzročile krčenje primernih območij prej, kot le njihovo zamikanje. To bi za drevesne žabe pomenilo omejen prostor za poseljevanje.
Tudi trenutno poseljena okolja bodo po pričakovanjih manjša. Strokovnjaki menijo, da bodo do leta 2050 štiri vrste drevesnih žab izginile iz nižinskih plantažnih območij in bodo naseljevale skoraj ekskluzivno le še površine brazilskega Atlantskega gozda.
Avtorji so na to zapisali: „Predvideno izginevanje štirih najpomembnejših drevesnih žab kot posledica klimatskih sprememb je prav tako zaskrbljujoče zaradi posledičnih usod drugih bioloških skupin, ki živijo na plantažnih nižinah.“
V raziskavi so zaključili, da se bo geografska razširjenost vseh štirih vrst zmanjšala in primarno pomaknila južneje. Kljub znatni izgubi primernih podnebnih območij za te žabe pa je njihova prednost v izjemni sposobnosti prilagajanja različnim življenjskim razmeram.
Celo v najtemnejšem scenariju posledic globalnega segrevanja, se za preiskovane vrste drevesnih žab predvideva, da bodo poseljevale širša območja kot manj prilagodljive živalske vrste.
Članek v celoti najdete na: “Potential Climate-Driven Impacts on the Distribution of Generalist Tree Frogs in South America,” Herpetologica, Vol. 72, No. 1, 2016.
Sorodni članki
Novice
Deli ta članek na:
Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds…
(9. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…Hepatobiliarne in eksokrine bolezni trebušne slinavke…
(14. avg 2024) Bolezni jeter in trebušne slinavke lahko veterinarje spravijo…Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

World Feline Congress 2025
(16. apr 2025) Vodilni dogodek v veterinarski stroki za izpopolnjevanje na…EERVC 2025 v Ljubljani
(8. apr 2025) Letošnji 8. kongres Eastern European Regional Veterinary Conference…Kongres EVECC 2025
(8. apr 2025) Evropski kongres nujne in intenzivne veterinarske medicine bo…Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije
