Na Antarktiki je v planu največje morsko začiteno območje
(28.10.2013) Izredno zasedanje mednarodne Komisije za ohranjanje morskih ivih virov na Antarktiki (CCAMLR - Convention on the Conservation of Antarctic Marine Living Resources), ki se je odvijalo med 11. in 16. julijem 2013 v mestu Bremerhaven, bi lahko predstavljalo pomemben mejnik na poti do vzpostavitve največjega morskega začitenega območja na svetu v Antarktičnem oceanu.
Ta pričakovanja je izrazil predstavnik Antarctic Ocean Alliance, zdruenja 30 ednarodnih organizacij za začito okolja z mnogimi znanimi člani. Začitena območja bi ohranila ta lep ocean kot vir za prihodnje generacije ter podpirala raziskave na Antarktiki, pojasnjuje Tim Packeiser, strokovnjak za začito voda pri organizaciji WWF.
Kljub svoji edinstvenosti je to polarno morje premalo začiteno. Komisija je sedaj pozvana, naj na podlagi aktualnih znanstvenih dognanj omenjen biser polarnega morja označi kot začiteno območje.
Na izbiro sta dva predloga: ZDA in Nova Zelandija predlagata, naj se kot začiteno območje razglasi povrina 2,3 milijona km² v Rossovem morju ter se mu priključi pas povrine 1,6milijona km², ki bo zaprt za vsakrno črpanje virov. Rossovo morje je eden izmed zadnjih morskih ekosistemov, ki so relativno nedotaknjeni ter predstavljajo ivljenjsko okolje za raznoliko morsko favno.
Drug predlog, ki prihaja s strani Avstralije, Francije in Evropske unije, se nanaa na sedem območij s skupno povrino 1,63 milijona km², ki bi naj bili začitili vzhodno obalno območje.
Če se uresničita oba predloga, bo nastalo morsko začiteno območje, ki bo dvakrat tako veliko, kot trenutno obstoječa začitena morja, ob tem pa bi tudi prvič za začito tako velikega območja bila odgovorna mednarodna skupina, pravi dr. Rodolfo Werner, član nevladne organizacije Pew Charitable Trusts' Antarctic marine campaign. Od drav članic mednarodne komisije za začito zahtevamo, da sprejmejo globalno odgovornost ter s sprejemom odločitve o največjem začitenem območju pričnejo graditi trajno zapučino za prihodnje generacije.
Antarktični ocean je domovanje več kot 10.000 vrst, med katerimi so tudi pingvini, kiti, morske ptice, velikanski lignji kot tudi neobičajna antarktična zobata riba. V drugem pogledu je regija odločilnega pomena za znanost kot kritično klimatsko referenčno območje.
Tukaj lahko strokovnjaki preiskujejo učinke klimatskih sprememb ter pridobivajo spoznanja o delovanju e intaktnega ekosistema. Takna zapučina bi bila neizmernega pomena za globalno začito morja, poudarja Fabian Ritter, vodja kampanje pri organizaciji WDC (Whale and Dolphin Conservation).
Po njegovih podatkih je do sedaj peticijo za začito Antarktike po vsem svetu podpisalo e več kot milijon ljudi.
Tokratno srečanje komisije CCAMLR je bilo sklicano, ker na zasedanju lani oktobra drave članice niso prile do skupnega zaključka o začitenem območju. Vse odločitve CCAMLR morajo namreč biti sprejete soglasno.
Nedravne organizacije, ki so zdruene pod Antarctic Ocean Alliance elijo namreč doseči sprejem obeh predlogov za začito polarnega morja tako s strani 24 drav članic komisije CCAMLR kot s strani Evropske unije.