Otok upanja za divje čebele: Pomen kamnolomov
Raziskovalna skupina Univerze v Göttingenu, NABU v Rhedeju in Inštituta Johann Heinrich von Thünen v Braunschweigu je raziskovala pomen apnenčastih kamnolomov za zaščito divjih čebel.
Pokazalo se je, da so raznolike pokrajine z močno povezanostjo med kamnolomi in sušnimi travniki še posebej dragocene. Kamnolomi z veliko grmičevja pa so imeli manjšo vrstno pestrost.
Ogrožene vrste čebel so se pogosteje pojavljale v obsežnih kamnolomih. Rezultati raziskave so bili objavljeni v znanstveni reviji Journal of Applied Ecology.
Ekipa je s pomočjo lova s posebnimi mrežami spremljala čebele v 19 večinoma zapuščenih kamnolomih v okolici Göttingena. Raziskovalci so identificirali 114 vrst, med njimi 35 ogroženih.
Preučevali so, katere značilnosti kamnolomov – kot so velikost, starost, zaraščenost in bogastvo cvetja – so pomembne za čebele ter ali ima struktura okoliške pokrajine kakšno vlogo. Pokazalo se je, da so stari kamnolomi, ki so bili dobro povezani s sosednjimi apnenčastimi travniki, imeli stabilnejšo populacijo ogroženih vrst.
„Kamnolomi ponujajo dragocene življenjske prostore za divje čebele ter druge živali in rastline, ki naseljujejo redke apnenčaste travnike,“ pojasnjuje dr. Felix Kirsch z Inštituta za biotsko raznovrstnost pri Thünen-Institutu in glavni avtor študije.
Poudaril je tudi pomen velikih, starih in cvetočih kamnolomov: „Številne vrste divjih čebel gnezdijo v tleh in za to pogosto potrebujejo odprte, s soncem obsijane površine,“ pravi Kirsch. Manjše število divjih čebel v zaraščenih kamnolomih je mogoče pojasniti z izgubo teh struktur.
„Zato je treba kamnolome ohranjati odprte. To lahko dosežemo, če lokalne naravovarstvene organizacije ali lastniki zemljišč odstranjujejo grmičevje ali pa te površine ekstenzivno pasejo,“ pojasnjuje Thomas Alfert iz NABU v Rhedeju. Tudi aktivne dejavnosti pridobivanja surovin lahko prispevajo k temu.
Dr. Annika Haß in prof. dr. Catrin Westphal iz Oddelka za funkcionalno agrobiodiverziteto in agroekologijo na Univerzi v Göttingenu dodajata: „Poleg teh ukrepov je ključna močna povezanost kamnolomov z bližnjimi apnenčastimi travniki.
S tem lahko čebele lažje prehajajo med obema habitatoma. Ohranjanje in obnavljanje suhih travnikov ter skrb za kamnolome so učinkoviti načini za podporo divjim čebelam.“
Publikacija
Felix Kirsch et al. Landscape diversity, habitat connectivity, age and size determine the conservation value of limestone quarries for diverse wild bee communities . Journal of Applied Ecology (2024)
Sorodni članki
Novice
Deli ta članek na:
Literatura Literatura Literatura

How and When to Involve Crowds…
(09. jan 2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za…Techniques in Small Animal Soft Tissue…
(10. sep 2024) Praktični priročnik z nasveti in triki za uspešno…Hepatobiliarne in eksokrine bolezni trebušne slinavke…
(14. avg 2024) Bolezni jeter in trebušne slinavke lahko veterinarje spravijo…Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki Mednarodni dogodki

Eurokongres FECAVA 2025 v Antwerpnu
(17. feb 2025) FECAVA vas vabi na EuroCongress v Antwerpnu od…SCIVAC Rimini 2025
(22. jan 2025) Save the Date: Od 23. do 25. maja…10. Hrvatski kongres veterinara male prakse…
(02. jan 2025) Od 27. do 29. marca 2025 bo v…Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije Nagrade in štipendije
