Erasmus praksa ali kako preiveti kot tudent veterine v Parizu
(24.10.2012) Hja, kje naj sploh začnem ... zakaj Francija in zakaj univerzitetna klinika v Parizu? Na enem izmed simpozijev/kongresov IVSA, mislim, da ravno na tistem januarja 2011 v Sloveniji, je udeleenka iz vrst IVSA Alfort na občnem zboru predstavila njihovo olo, kako se v njihovi lokalni IVSA trudijo z animacijo Erasmus tudentov in kako imajo od leta 2009 popolnoma novo kliniko za male ivali.
Spomenik Claudea Bourgelata
Ta predstavitev mi je ostala v spominu in potem ko mi v Angliji ni uspelo najti prakse po svojih eljah (večinska mala praksa, vendar tudi nekaj »konjske«), sem se obrnila na francosko kolegico in ta mi je hitro posredovala kontakt odgovorne osebe, ki mi je odobrila 3 mesece prakse na École Nationale Vétérinaire d'Alfort; in sicer 9 tednov na kliniki za male ivali in 3 tedne na kliniki za konje.
Dodaten motiv za odhod v Francijo mi je bil tudi izpiliti svoje znanje francočine, saj je od konca srednje ole praktično nisem uporabljala in nisem hotela ostati nesvetovljanski človek, ki govori le en tuj jezik.
Torej, preden bi mignil, je priel 28. januar in moje letalo je odletelo iz Ljubljane (ujela sem e direkten let Easyjeta, ki je mesec dni po mojem odhodu obupal nad to očitno ne dovolj profitno linijo) do letaliča Charles de Gaulle v Parizu.
Če ste se kdaj učili zgodovino veterinarstva (mislim, da si je marsikateri »bolonjec« le-to izbral kot izbirni predmet v nijih letnikih), se boste spomnili, da je prvo pravo veterinarsko olo na svetu ustanovil Claude Bourgelat leta 1761 v Lyonu.
V spomin na ta dogodek smo lani tudi praznovali 250. obletnico obstoja veterinarskega izobraevanja in s tem poklica.
Ena od sob za študentske predpreglede na kliniki za male živali
Taisti stric Claude pa je nekaj let pozneje, leta 1766, kot drugo na svetu ustanovil veterinarsko olo v Alfortu, blizu Pariza, ki se danes postavlja z naslovom najstareje tovrstne ole, ki e stoji na originalni lokaciji.
Kraj Maisons-Alfort se je do dananjih dni sicer e popolnoma zlil z mestom Pariz, saj skozenj vozi tudi pariki metro, ki te pripelje v center mesta v pičle pol ure. Območje ole (kampus) je vse naokoli obdano z visokim zidom in vanj lahko vstopi le s pomočjo magnetne kartice (oziroma počaka, da gre ven/noter kdo drug :-).
Operacija staze foliklov pri vodni želvi
V notranjosti olskega območja deluje tudi jahalna ola, sicer od same ole organizacijsko povsem ločena, z 2 maneama in okoli 50 klubskimi konji in poniji, kjer lahko za ne prevelik denar jahajo tudi tudenti.
Velika večina tudentov ivi v tudentskem domu, ki je prav tako del kampusa, v samostojnih garsonjerah ali pa po dva na apartma, pri čemer ima vsak svojo sobo, delijo pa si kuhinjo in kopalnico.
Kirurška stabilizacija zlomljenega krila pri flamingu
Slii se sicer super, vendar za ta luksuz plačujejo tudi solidno ceno: 400 - 500 evrov na mesec. Jaz sem imela srečo, da sem dva meseca pol legalno stanovala sama v garsonjeri francoske tudentke, ki je bila tisti čas na praksi, in sem ji plačevala »samo« 300 evrov mesečno; preostanek pa sem preivela praktično zastonj v deljenem stanovanju s vicarskim parom (tudi Erasmus tudenta). Uporabljala sta namreč bolj ali manj le eno sobo od dveh in sta me prijazno povabila za cimro za tisti čas.
Operacija katarakte - slika na ekranu v operacijski dvorani
Večina stavb na območju kampusa je sicer precej dotrajanih (dajejo ti vtis, da so jih zgradili e v času gospoda Bourgelata) in dosti jih tudi ne uporabljajo več odpada jim omet, ipe so razbite, v notranjosti je polno zavrene krame ... tudi nekoč gotovo mogočna stavba klinike za konje ni v najboljem stanju in bi bila potrebna korenite prenove, a vodstvo ole nima denarja (hmm, tole zadnje je pa nekam znano, kajne ... ? .-)
Žur v rožnatem
Notranjosti vseh zgradb sicer nisem uspela spoznati, glede na to, da sem bila tam specifično na praksi na dveh klinikah, vendar je bil precej grozljiv e obisk bivih stavb klinike za mesojede, ki nam ga je omogočil eden od asistentov med neko večerno poslovilno zabavo na kampusu.
Delali so - milo rečeno - v nemogočih razmerah, med operacijami jim je praktično odpadal omet na paciente. In potem, končno, so oktobra 2009 odprli novo veliko trinadstropno kliniko, kjer poleg cele palete veterinarskih storitev za pse in mačke nudijo tudi preglede, hospitalizacijo in kirurke posege za eksotične ivali, oziroma kot jih oni na kratko imenujejo NAC (Nouveaux Animaux de Compagnie).
Na kliniki je zaposlenih 40 veterinarjev pedagogov, poleg cele čete tehnikov in internistov.
Internisti so novopečeni dr. vet. med., ki so se prijavili na razpis in bili izbrani po posebnem izpitu.
Eno leto, kolikor traja njihov sta, kroijo po različnih enotah klinike in so v vlogi deklice za vse oziroma so odgovorni za manje preglede, cepljenja, urgence in enostavne kirurke posege; ob tem pa se seveda srečajo z ogromnim tevilom primerov in se imajo prilonost e naprej učiti od »sivih eminenc«.
Imajo celo nadstropje hospitala s 50 navadnimi kletkami in 13 kletkami za intenzivno nego, 13 operacijskih dvoran, 2 digitalna rentgena, 4 abdominalne in 2 kardioloka ultrazvoka, 15 ambulant, 5 večjih prostorov za »predpreglede«, posebne sobe za endoskopijo, elektroretinografijo itd. Na območju ole deluje tudi (sicer privatni) center s CT in MRI diagnostičnimi aparati ter monostjo radiacijske terapije.
V posebnih stavbah so tudi center za fizioterapijo z bazenom za plavanje; center, ki se ukvarja s kinologijo in slubenimi psi, ter poseben center za reprodukcijo mesojedov, ki vsi na nek način tudi spadajo pod matično kliniko.
Ne rabi podnapisa :)
Po tevilu pacientov se uvrčajo v sam vrh univerzitetnih klinik v Evropi, eden izmed glavnih vzrokov za to pa je relativna cenovna dostopnost cene veterinarskih storitev na oli niso bistveno vije kot pri nas, kljub astronomskim cenam drugih strokov ivljenja v Parizu, in baje ima velika večina mestnih privatnih klinik cene veliko bolj zasoljene.
Politika njihovega faksa je glede tega jasna: tudentom elijo omogočiti čim več primerov, stranke pa tudi vedo, da bodo z njihovimi ivalmi (seveda pod strokovnim nadzorom) delali tudenti in da se bodo zaradi pedagokega procesa lahko kar poteno načakali v čakalnici; bo pa njihova denarnica na koncu manj trpela in ivali bodo vseeno delene vrhunske storitve pod nadzorom strokovnjakov na posameznem področju.
Spekter primerov sega tako od cepljenj (s katerimi se spoprimejo tudenti v 3. letniku) do specialističnih pregledov (npr. endokrinologije) in zahtevnih operacij (lotijo se celo odstranjevanja moganskih tumorjev).
V času prakse sem vsak teden zamenjala enoto na kliniki in bila kot član ene od skupinic tudentov 5. letnika, ki so si izbrali male ivali za svoj izbirni semester. Ti kroijo po kliniki 16 tednov po vseh enotah in nato e 6 tednov bolj usmerjenih v interno medicino ali kirurgijo (po elji). Seveda so prej preiveli na kliniki za male ivali e 13 tednov v 4. letniku, ki jih morajo opraviti vsi tudenti.
Dodatno si lahko izberejo tudenti te usmeritve (mala praksa) e 6 tednov prakse na eksotih, v enoti za vzrejo in fizioterapijo psov oziroma v enoti za divje ivali. Druge opcije za usmeritev v 5. letniku so e medicina konj, proizvodne ivali, raziskovalno delo, javno zdravje
Seveda pa se večina tudentov odloči za eno od prvih treh monosti ali pa za meano prakso na malih in proizvodnih ivalih, ki jim tako vzame celo leto, ne le polovice kot ostalim.
V kolikor elijo, lahko ta izbirni semester petega letnika opravljajo tudi na kateri drugi veterinarski fakulteti v Franciji (Lyon/Toulouse/Nantes); nekatere izmed njih so namreč znane kot »bolje« za področje konj in proizvodnih ivali oziroma imajo vsaj precej več primerov, saj leijo na deeli.
Nato imajo v petem letniku en semester namenjen e pisanju diplomske naloge, ki pa jo morajo v primeru meane prakse napisati enkrat vmes. V okviru tudija imajo v vsakem letniku tudi več tednov (v četrtem na primer kar 7) obvezne strokovne prakse pri izbranih veterinarjih v Franciji ali v tujini.
Recidiv sarkoida ob prepuciju pri konju
e po 4. letniku dobijo neke vrste diplomo, s katero lahko delajo praktično kot veterinarji, le brez naziva doktor in pod nadzorom kvalificiranega veterinarja tako tudente tevilne klinike »porabijo« za nočna deurstva, ki so razmeroma dobro plačana in na katerih morajo sami sprejemati odločitve (na telefon sicer lahko kadarkoli dobijo veterinarja za nasvet) ter se ob tem seveda veliko naučijo.
Praktično vsak tudent, ki sem ga spoznala, je nekajkrat na teden opravljal takno nočno deurstvo, res pa je, da so bili pogosto precej izčrpani, saj dela na univerzitetni kliniki zato zanje ni bilo nič manj.
Ko francoski tudenti diplomirajo - v kolikor nimajo npr. ambicij po delu na prestinih parikih klinikah za male ivali - jim ni nikakren problem dobiti zaposlitve v veterinarski praksi. Za delo v sektorjih na obrobju nae stroke, v katerih dela vedno več slovenskih veterinarjev (podoben ali e huji problem imajo npr. tudi panci), se odločijo le redki in to samo v primeru, ko ugotovijo, da jim taka poklicna pot bolj ustreza kot pa praksa; ne pa zato, ker ne bi dobili drugega dela.
Operacija kolike (praznjenje debelega črevesa)
Sploh za področje velikih ivali vlada v Franciji veliko pomanjkanje veterinarjev, tako da se za vsakega Evropejca, ki zna vsaj nekaj francosko (brez tega al ne pride daleč), ponujajo prilonosti za delo, sploh na podeelju in to vsaj panci in Italijani mnoično izkoričajo.
Sama sem začela s tednom prakse na eksotičnih ivalih, ki je bila zame popolnoma nekaj novega tako sem opazovala operacijo elve s stazo foliklov, odstranjevanje nadledvične leze pri belem dihurju, fluoroskopijo sivega akoja z delno stazo prebavil in sumom PDD (bolezen razirjenega leznega elodca), kastrirala kunca, opazovala naravnanje krila po odprtem zlomu z eksterno fiksacijo pri flamingu, skupaj z ostalimi tudenti in veterinarji obupovala nad brezupnim zdravljenjem hudega pododermatitisa treh tačk z osteomielitisom in abscesom na obeh zadnjih pri kuncu ...
Prvi teden sem se seveda e zelo lovila z jezikom, pa tudi področje dela mi je bilo čisto neznano, vendar so bili vsi zaposleni v enoti NAC izredno prijazni in potrpeljivi, tako da sem se ogromno naučila.
Nato sem nadaljevala z ambulantno prakso. Delo v pritličju, kjer potekajo ambulantni pregledi, tako sploni kot specialistični, poteka praviloma tako, da v enem od petih večjih prostorov s čakalnico, računalniki za tudente (prek katerih imajo dostop do cele kartotečne baze klinike) in cca. 6 mizami za pregled, ločenimi s pregradami, tudenti opravljajo odvzem anamneze in svoj klinični pregled, t.i. predpregled.
Nato se »postavijo v vrsto« in čakajo, da je prost eden izmed asistentov oziroma profesorjev njihovega dnevnega programa kroenja (medtem seveda v ambulanti spremljajo primere drugih tudentov svoje skupine) in mu/ji predstavijo svoj primer, nato pa jih le-ta bolj ali manj »muči« z vpraanji o diferencialnih diagnozah, potrebnih dodatnih preiskavah ipd.
Erasmus žur
Nato se skupaj z lastnikom dogovorijo o nadaljnih postopkih, tudent vzame ival in jo pelje na rtg/ultrazvok, vzame kri oziroma urin (ki ga po pravilu vedno jemljejo internisti s cistocentezo na »ta slabem« ultrazvoku), naredi osnovne preiskave urina in krvi sam oziroma uredi vse potrebno za poiljanje vzorca v laboratorij.
Nato se po dobljenih rezultatih e enkrat dobijo skupaj tudent, lastnik in odgovorni veterinar pedagog ter se pogovorijo o monostih zdravljenja. tudent nato po potrebi napie recept, ki ga veterinar le podpie.
Na koncu mora tudent za svojega pacienta vpisati vse od anamneze in kliničnega pregleda do terapije tudi v računalniki kartotečni sistem, kar potem isti dan ali v naslednjih dneh odgovorni pregleda (oziroma naj bi pregledal, pri tem so bolj ali manj dosledni) in potrdi.
Splona medicina, ortopedski pregledi in dermatologija imajo na primer preglede vsak dan, medtem ko razne bolj specialistične storitve kot so urologija, nevrologija, etologija, nutricionistika ipd. pridejo na vrsto enkrat do dvakrat na teden.
Situacija sicer lahko postane precej kaotična ob velikem tevilu naročenih in tudentov, vendar se ob tem nauči ogromno samostojnosti, komunikacije s stranko in začne misliti z lastno glavo. Res je, da se lastniki precej načakajo, vendar se je pritoil le redkokateri, saj vedo, da so prili v izobraevalno ustanovo.
Odmerki so pripravljeni in akcija sterilizacij in kastracij mačk se lahko začne!
V ambulantah sem preivela nekje 3 tedne in pol in to je bil moj najljubi del prakse. V začetku si sicer e nisem upala sama sprejemati pacientov in sem se pridruila kakemu francoskemu tudentu, saj sem se bala, da ne bom razumela strank. Francozi namreč počasi sploh ne znajo govoriti, moje znanje jezika ob prihodu pa je bilo tudi bolj revno.
Vendar sem se čez nekaj tednov opogumila in na koncu sama sprejemala stranke celo pri profesorju za endokrinologijo, pred katerim imajo vsi nekaj strahospotovanja, saj kljub prijaznosti zahteva ogromno znanja od tudentov.
Največ teav mi je predstavljalo vpisovanje v računalnik, saj je pisati francosko veliko teje kot govoriti, pa tudi njihova tipkovnica je milo rečeno obupna, tako da mi je to vzelo 3x več časa kot ostalim tudentom. Pa tudi to je sčasoma nekako lo.
En teden in pol sem prebila na oddelku »imagerie«, torej rentgenu in ultrazvoku. Sama slikati ivali na rentgenu sicer nisem smela, čeprav svoje tudente tehnike rentgenskega slikanja v praksi tam učijo ves čas od 3. letnika dalje.
Hja, tudi kaj tako »okrašenega« pride na kliniko ...
Za tako kratko obdobje mi namreč niso uredili osebnega dozimetra, ki ga mora tam obvezno nositi vsakdo, ki je prisoten v sobi za rentgen med slikanjem, in to tudi, če le stoji za pregrado. Ali gre za pretiravanje ali ne, lahko presodi vsak posameznik zase, meni se je e zdelo.
Tako sem tisti sicer sončni teden presedela v temni sobi brez oken in s kopico računalnikov ob interpretaciji rentgenskih slik in ob ultrazvočnih pregledih. Od vseh enot nam edino na ultrazvoku niso pustili vaditi na pacientih, ker so se bali za svoj dragi ultrazvok, tako da smo se tehnike učili na olskih beaglih oziroma psih tudentov na »slabem« ultrazvoku, »prave« ultrazvočne preglede pa smo opazovali in si v vmesnem času tudi ogledovali filmčke značilnih patologij.
Ultrazvok srca sicer izvaja poseben kardioloki oddelek, kjer sem preivela al le en (mentalno izjemno naporen) dan v vseh 3 mesecih. Nekateri tam zaposleni specialisti baje veljajo za ene najbolj priznanih kardiologov v Evropi.
V kirurkem bloku sem preivela 3 tedne z različnim programom. Prvi je bil teden »splone« kirurgije, kjer si tudenti »kirurgi« zjutraj razdelijo predvidene operacije. Običajno pride na vrsto za 1 - 2 na dan, enkrat pa sem imela tudi tri. Nato je tvoja naloga priprava operacijskega polja pred operacijo, pomoč pri transportu pacienta v operacijsko dvorano in seveda asistiranje pri operaciji.
Na koncu so nam praktično vedno pustili tudi zaiti koo in podkoje, če ni lo za preveč delikatno mesto z veliko tenzije. Ponavadi smo se »grebli« za enostavneje operacije, razne piometre in odstranitve tumorjev mlečne leze, saj smo potem lahko več sami delali, pri zahtevnih ortopedskih operacijah npr. kolenskih vezi ali hernije diska pa je imel kirurg običajno več asistentov in si lahko le »sterilno svetil« zraven. Ko nisi imel svoje operacije, si el seveda lahko gledat katerokoli drugo, običajno jih je vsaj dopoldne potekalo okoli 5 naenkrat.
Nato je sledil teden anestezije, ki je bil eden izmed mojih najljubih - sam sestavi anestezijski protokol za svojega pacienta (spet dobi večinoma 1 - 2 na dan), ga seveda popravi skupaj z asistentom, nato pa opravlja kompletno delo anestezista od premedikacije do zbujanja, le ob indukciji in transportu pacienta v blok je zraven po pravilu vedno s teboj asistent.
Tega seveda lahko tudi vedno pokliče, če se kaj zaplete, nato pa upa, da ni ravno zaposlen s čim drugim in da bo tvoja ival preivela. Malo ale, ampak definitivno gre za stresno opravilo - to je pač anestezija!
Tretji teden v bloku pa sem bila na oddelku za sterilizacije in kastracije psov in mačk z ogromnim tevilom »kandidatov«, kjer je bil odgovoren za celotno dogajanje internist, tudenti pa smo delali vse sami. Pustili so mi tudi sterilizacijo psice in breje mačke opraviti praktično samostojno oziroma ob pomoči mlajega tudenta, ki sem ga usmerjala jaz kar nisem mogla verjeti! Na tem oddelku smo se sicer izmenjevali v anestezijski in kirurki vlogi.
Masiven tumor na nogi labradorca tik pred odstranitvijo
Na urgentni oddelek, intenzivno nego in vse oddelke hospitala Erasmus tudenti praviloma nismo smeli, saj so imeli baje v preteklosti teave z ljudmi, ki niso razumeli dovolj francosko in so imeli zato zaradi njih teave.
Za hospital (posebej imajo kirurkega in internističnega) so mi sicer vsi rekli, da ničesar ne zamujam, saj mora biti tam praktično ves čas, večinoma je prezaseden in dneve preivlja ob mehaničnih aplikacijah zdravil, ne da bi uspel zadovoljivo spremljati potek zdravljenja ivali.
Za urgence pa mi je bilo precej al in sem si elela spoznati njihov način dela tudi tam, zato sem kar polovico nedelj prila tja prostovoljno pomagat in nihče ni imel nič proti, celo takoj so mi prepustili primere za predpregled, tudi ivati večjo rano so mi dali; na rentgenu so mi pogledali skozi prste in sem vseeno smela pomagati pri slikanju.
Bilo je zelo zanimivo, si pa predstavljam, da mora biti cel teden urgenc (kot ga imajo na programu redni tudenti) izredno naporen; sicer se nekje na 8 - 12 ur menjajo, vendar je redko mirno; večinoma ne vedo, kje se jih dri glava.
3 tedne pa sem, kot e rečeno, preivela na kliniki za konje. Ta me ni tako navduila kot tista za male ivali, osebje je bilo sicer večinoma tudi prijazno, vendar nismo smeli dosti delati sami, bili smo bolj opazovalci. Tam sem bila namreč na nivoju tudentov 4. letnika, ki imajo v svojem programu 3 tedne kroenja na tej kliniki, in sicer en teden bolj na kirurkih pacientih, drugi teden bolj na internističnih in tretji teden opravljajo nočno deurstvo (to pomeni, da imajo ogromno prostega časa, ki sem ga v mojem primeru izkoristila za voluntiranje v ambulantah na kliniki za male ivali, saj so mi kot Erasmus tudentki to dovolili).
Perinealna hernija, stanje pred operacijo
Na kliniki za konje smo imeli nalogo opraviti sto in en klinični pregled na dan, aplicirati zdravila, odvzem krvi je bil e redkeje opravilo. Pa čistiti smo tudi morali, npr. kirurko dvorano. Operacije smo bolj gledali in hodili iskat razne pripomočke, asistiranje je bilo v domeni 5. letnikov (ki so si izbrali cel izbirni semester »na konjih«) in internistov, le-ti so tudi odvzemali anamnezo ob prihodu strank itd. Pacientov tudi ni bilo veliko v mestnem okolju seveda e tako ni dosti konj, bolj vredne ivali pa so - po pripovedovanju tudentov - lastniki raje vozili v nek prestien zasebni center.
Obiskov na terenu ta fakultetna klinika tudi nima; tisti tudenti, ki si izberejo konje, gredo sicer v okviru svojih kroenj tudi na dislocirano enoto fakultetne klinike v Normandijo (CIRALE), kjer se ukvarjajo izključno z referiranimi ortopedskimi primeri in e na nekaj drugih lokacij, ostali pa dobijo priblino tako izkunjo, kot sem jo jaz torej, prav dosti se ne dogaja.
Videla sem sicer eno operacijo kolike, eno skrotalne hernije z delno torzijo testisa pri rebcu, nekaj odstranitev sarkoidov, dva zelo zanimiva primera smolike (ena stareja kobila al ni preivela komplikacij te kune bolezni), nekaj diagnostike kroničnega hujanja, oftalmolokih pregledov, precej endoskopije dihal in prebavil, primer tujka v poiralniku; kar 2 osla, ki sta obleala ... ne bom rekla, da sem se dolgočasila, vendar sem pričakovala več, sploh po tem, ko je delo na kliniki za male ivali več kot preseglo moja pričakovanja.
Kaj pa »ta zabavni« del Erasmus tudentskega ivljenja? Kot Erasmus »praktikantu« na fakultetni kliniki ti tudi na tem področju ni hudega ves čas ima drubo drugih Erasmus tudentov, ki so v podobni situaciji kot ti, res pa je, da so večinoma bili tam kar celo leto na »pravi« tudijski izmenjavi in so tako morali hoditi na predavanja, se učiti za izpite (ki jih imajo tu po majhnih delih, na koncu vsakega sklopa predavanj, kar pomeni praktično na 14 dni) ... vse kar meni in e nekaj drugim srečneem, ki so bili tam tako kot jaz le na praksi, ni bilo treba.
Tako smo skupaj odkrivali Pariz in predvsem njegovo nočno ivljenje, posebej med vikendi, ko smo bili prosti. Na ravno vse turistične znamenitosti in v vse muzeje se mi sicer res ni dalo laziti, priznam, sploh glede na to, da sem preivela cel teden v Parizu na strokovni ekskurziji e v srednji oli, tako da sem bila v teh treh mesecih bolj slab turist.
Vseeno nekaj mojih najljubih točk za okus: grič Montmartre z baziliko Sacr-Cur in svojimi majhnimi strmimi uličicami, kjer se skriva marsikatera nenavadna restavracija in bar; Mnagerie v parku Jardin des Plantes (zelo star in majhen, a unikaten ivalski vrt), nočni razgled iz Arc de Triomphe, majhna ulica samih bretonskih »palačinkarn« Rue de Montparnasse, jezerce Lac Daumesnil v parku Bois de Vincennes (e kar kičasto slikovit kraj, idealen za tek ali piknik) ... če vas kdaj pot zanese v Pariz, »prečekirajte«.
»Erasmusi« smo se poleg svojih zabav in izhodov med vikendi pridno udeleevali tudi tedenskih četrtkovih urov v kleti tudentskedga doma v t.i. Grisby klubu. Francozi so pokazali svojo divjo plat predvsem na »uru leta«, to je tako imenovani ronati ur, ko se vsi oblečejo v roza od glave do peta (morali bi videti predvsem predstavnike močnejega spola) in se jim popolnoma »odpuli«, veliko jih je plesalo na koncu brez vsake krpice na sebi.
Eden mojih pacientov pri anesteziji - nekajmesečni čivava z multiplim zlomom metakarpalnih koščic
Morda velja omeniti, da je ronata barva začitna barva ole, vsi so oblečeni v roza tako tudi na vsakoletnem portno-urerskem srečanju tudentov vseh tirih francoskih veterinarskih fakultet, ki se je letos odvijalo v Lyonu ravno med vikendom mojega odhoda nazaj domov.
Pa da strnem misli čeprav sem te tri mesece seveda precej pogreala ljudi in ivali, ki jih imam rada in so ostali doma, mi je al samo, da se v Pariz nisem odpravila za pol leta!!
Erasmus praktično mednarodno izkunjo pa toplo priporočam prav vsakemu tudentu VF če nam e na faks oziroma posamezni profesorji veselo mečejo polena pod noge, kar se tiče opravljanja tudijske izmenjave v tujini, pa nam je monost prakse več kot dostopna in polagam vam na srce opogumite se in pojdite, kamorkoli e vas vleče srce in strokovno zanimanje, ne bo vam al!
Pie: iva Černe