5,6 milijona evrov vredna prenova Kobilarne Lipica bo največja evropska naloba v dravne kobilarne v zadnjih desetletjih
(19.05.2015) 19. maja bo minilo 435 let od ustanovitve Kobilarne Lipica in začetka reje lipicanske pasme konj poklon obletnici je bil Dan lipicanca. Ob 435. obletnici Kobilarne Lipica se bo začel tudi projekt za vpis lipicanca na UNESCO-v seznam svetovne premične kulturne dedičine.
Izbrani lipicanski rebci so bili glavne zvezde Dneva lipicanca, s katerim se je v Kobilarni Lipica začelo praznovanje letonje 435. obletnice. 19. maja bo namreč minilo e 435 let, odkar je habsburki nadvojvoda Karel II, sin cesarja Ferdinanda I. Habsburkega, odkupil lipiko posest od trakega kofa Nicola' de Coreta.
S tem dejanjem je postavil temelj kobilarne v Lipici, ta datum pa teje tudi kot začetek reje lipicanske pasme konj.
e tradicionalno so se lipicancem in jahačem Lipike klasične ole jahanja kot posebni gostje na predstavi pridruili člani Zdruenja rejcev lipicanca Slovenije, ki povezuje zasebne rejce lipicanskih konj.
Zbrane sta nagovorila v. d. direktorja Kobilarne Lipica dr. Botjan Bizjak in predsednik Zdruenja rejcev lipicanca Slovenije Marko Avič, medtem ko je strokovni vodja obeh rejskih organizacij mag. Janez Rus predstavil nastopajoče in povezoval prireditev, na kateri so nastopili tudi člani promocijske skupine PRC Krumperk in jahači policijske konjenice.
Lipicanci na vajetih jahačev Lipike klasične ole jahanja so najbolj navduili z atraktivnimi skoki ole nad zemljo. Njihov nastop sta si med tevilnimi gosti ogledala tudi direktor avstrijske kobilarne Piber Max Dobretsberger in direktor madarske kobilarne Szilvasvarad Andor Dallos, po tem ko je za prihodnost Kobilarne Lipica najbolj razveseljivo novico sporočil v. d. direktorja Kobilarne Lipica dr. Botjan Bizjak: »Kobilarno Lipica elimo skupaj z drugimi lipicanskimi kobilarnami Evrope vpisati na UNESCO-v seznam svetovne kulturne dedičine.
Projekt je e čisto na začetku, vendar smo zadovoljni, da smo enotni in povezani z drugimi evropskimi dravnimi kobilarnami. Drui nas zavest, da moramo izjemno kulturno dedičino dravnih kobilarn varovati in ohranjati za bodoče rodove. UNESCO pa je pri tem garant najvije stopnje varovanja in podpore.«
In čeprav je bil poklon 435. obletnici Kobilarne Lipica dananji Dan lipicanca, se bo najpomembneji in tudi najzahtevneji del praznovanja začel v prihodnjih dneh z naslednjo fazo obsene in dolgo pričakovane prenove kobilarne v vrednosti 5,6 milijona evrov. Podporo projektu je na dananji tiskovni konferenci izrazila v. d. generalne direktorice Direktorata za turizem in internacionalizacijo Eva travs Podlogar.
V. d. direktorja Kobilarne Lipica dr. Botjan Bizjak je ob podpisu poudaril, da je to ni le največji projekt prenove v Kobilarni Lipica v zadnjih letih, ampak tudi največji projekt prenove v evropskih dravnih kobilarnah. 85 odstotkov denarja zanj bo Kobilarna Lipica pridobila iz evropskega sklada za regionalni razvoj, 15 odstotkov pa bo zagotovila Republika Slovenija iz dravnega proračuna.
V sklopu A tega projekta bo prenovljena gračina - najstareja stavba v Lipici, ki je v preteklosti sluila kot upravna zgradba. Po obnovi bo namenjena prezentaciji zgodovine Lipice, z urejeno knjinico in arhivom, v manjem delu pa bo obdrala tudi svojo zgodovinsko vlogo.
V sklopu B bodo prenovljeni muzej kočij, kraka hia in gostiče, v katerem bo zaivel muzej kulinarike. Sklop C bo obsegal revitalizacijo kulturne krajine s 14 posegi na krajinskih elementih. Sklop D bo obsegal prenovo javne razsvetljave, električnih vodov, svetil in konstrukcij za svetila, pa tudi gradnjo optičnega omreja, ki bo v prihodnje omogočilo vpeljavo uporabe mobilne aplikacije za samostojne oglede lipikega posestva. Sklop E bo obsegal obnovo čistilne naprave in komunalnih vodov.
V. d. direktorja Kobilarne Lipica dr. Botjan Bizjak je prepričan, da bo ta prenova odprla monosti povsem drugačnega doivljanja Kobilarne Lipica: »S to dolgo pričakovano nalobo bomo razbili mit o tem, da se v Lipico splača priti le za uro ali dve, na ogled, in se naslednjič vrniti s svojimi otroki ali vnuki.
Obiskovalci se bodo v Lipico vračali večkrat letno, mesečno ali tudi tedensko, saj ogledi ne bodo več vezani izključno na urnik ogledov, ampak se bodo obiskovalci individualno odločali, koliko časa se bodo zadrali na posameznih delih lipikega posestva, kar bosta mobilna aplikacija in navigacija tudi omogočali.«
S tem se bo odprla monost oblikovanja integralnih turističnih produktov, obenem pa tudi dvig obsega in kakovosti storitev. »Predvsem pa se bo koncept Lipice vrnil k svoji osnovni naravi. Meanje konceptov in nedefinirana strategija se bosta strnila v enotno smiselno celoto,« je prepričan dr. Bizjak.
Letonji projekt prenove bo tako nadgradil rezultate lani začetega projekta »1. faza celovite ureditve območja Kobilarne Lipica: ureditev povrin in objektov, povezanih z izvajanjem turističnih programov«. Tudi tega je v viini 85 odstotkov sofinanciral Evropski sklad za regionalni razvoj.
Ta milijon evrov vreden projekt je poleg prenove dela strehe na kompleksu hlevov na Borjači obsegal prenovo notranjosti Jubilejnega hleva in sosednjega manjega hleva t. 2, temeljito prenovo tako imenovanega »Novega hleva«, kjer so nastanjeni rebci v treningu, ter obnovo Trakega drevoreda in dvoriča Hof.