Med belimi lipicanci bo tudi 60.000 evrov vreden »Custom Harley«
(20.07.2014) Kobilarna Lipica bo od 24. do 27. julija gostila dogodek Diham Harley, posvečen 111. obletnici znamke Harley Davidson in 100. obletnici začetka prve svetovne vojne. Večer odprtih vrat se bo 25. julija začel z razstavo unikatnih predelanih Harleyjev in razstavo, posvečeno začetku prve svetovne vojne
Kobilarna Lipica bo od četrtka, 24. julija, do nedelje, 27. julija, e drugo leto zapored gostila dogodek Diham Harley, tokrat posvečen 111. obletnici prestine znamke motociklov Harley Davidson in 100. obletnici začetka prve svetovne vojne.
Vozniki motociklov Harley Davidson iz Slovenije in Italije se bodo v skladu z motom dogodka, ki spodbuja raziskovanje dedičine krajev, skozi katere vodijo panoramske vonje, podali do Parka vojake zgodovine v Pivki, skupaj z vozniki terencev Willys.
iri javnosti se bo dogodek Diham Harley odprl v petek, 25. julija, v poznih popoldanskih in večernih urah, ko bo v dvorani Thais hotela Maestoso odprta prilonostna razstava, posvečena 100. obletnici začetka prve svetovne vojne. V dvorani Allegra bodo istočasno na ogled unikatni predelani motorji znamke Harley Davidson.
Med njimi bo tudi beli »Custom Harley«, ki ga je predelal Toma Capuder in je sedaj s podpisom ekipe Dreamachine vreden nič manj kot 60.000 evrov. Ob 22. uri bo v restavraciji hotela Maestoso sledil koncert rock glasbe v izvedbi Pavleta Kavca in skupine Oko.
»Lipicanec in Harley, oba sta zame sinonima za svobodo in nekaj, kar zelo globoko občutim,« pravi pobudnik dogodka Vegas de Laroja, ki je dogodku dal ime svoje prve pesnike zbirke, izdane pred tirimi leti. Prav zato in zaradi turistične infrastrukture, ki jo Lipica ima, je njegova elja, da bi dogodek Diham Harley postal tradicionalen, z domicilom v Lipici.
Dogodek Diham Harley in 100. obletnica začetka prve svetovne vojne bosta obenem tudi prilonost za pogled v preteklost, ki v letu 1914 Kobilarni Lipica pravzaprav ni prineslo velikih premikov in pretresov. ele 18. maja 1915 je v Lipico prispel odposlanec z dunajskega dvora z naročilom, da je treba kobilarno takoj preseliti v Laxenburg pri Dunaju.
»V 24 urah je bilo vse pripravljeno za odhod, konje so odpeljali s sedmimi vlaki, med katerimi je zadnji pripeljal v Laxenburg 29. maja 1915. Tam so kobile in rebci tudi ostali ves čas prve svetovne vojne, medtem ko so njihov naračaj odpeljali v Kladrube na Čekem.
Ob koncu prve svetovne vojne je bilo po 339 letih konec cesarsko-kraljeve dvorne kobilarne Lipica, saj je Primorska, skupaj z Lipico, pripadla Italiji. Ta je leta 1919 prevzela 109 lipicanskih konj in nadaljevala rejo v Lipici, medtem ko je Avstrija z 98 lipicanci nadaljevala rejo v Pibru,« pravi v. d. direktorja Kobilarne Lipica dr. Botjan Bizjak.
Ob tem dr. Bizjak poudarja: »e been pregled tega dela zgodovine izpostavi izjemno veliko vrednost, ki jo je za dunajski dvor predstavljal lipicanec. Upamo, da jo bomo znali ceniti in ohraniti celovitost Kobilarne Lipica tudi v prihodnje z občutkom za njeno izjemno kulturno-zgodovinsko dedičino.«