Ali ste vedeli, da mastitis negativno vpliva na plodnost krav molznic?
(17.07.2015) Mastitis in njegov negativen vpliv na plodnost krav molznic lahko v čredah za proizvodnjo mleka povzroča velike teave.
Mastitis
Mastitise in posledične izgube v mlečni proizvodnji dobro poznajo vsi rejci mlečnih govedi. Mastitis je vnetje mlečne leze, ki je običajno povezano z intramamarno infekcijo, katero najpogosteje povzročajo bakterijske okube. Klinični mastitis se kae z izločanjem nenavadnega, vodenega ali kosmičastega mleka ter z očitnim vnetjem mlečne leze krave molznice. Prizadeto vime je pordelo, oteklo ali otrdelo ter boleče na otip. Včasih je prizadeto tudi splono počutje ivali.
Stroki zaradi zmanjane količine ali izgube mleka, njegove slabe kvalitete, potrebnega zdravljenja ali celo izločanja ivali iz črede rejcu predstavljajo veliko izgubo in breme.
Dodatni zaplet in dolgoročen povzročitelj strokov pa je prav tako zmanjanje plodnosti prizadetega goveda. Sklepa se, da je zmanjana plodnost v povezavi z mastitisi posledica dveh poglavitnih dejavnikov:
- imunski mediatorji, ki se izločajo ob vnetnih procesih v vimenu, motijo zdrav razvoj jajčnih foliklov in posledično implantacijo fetusa.
- Stresni hormoni in naravni steroidi zavirajo proizvodnjo estrogenov v telesu molznice in preprečujejo pojav značilnih znakov gonitve, zaradi česar je teje izbirati primeren trenutek za oploditev.
Identifikacija in zdravljenje mastitisa v zgodnjih fazah je tako bistvenega pomena v vseh rejah mlečnih govedi.
Vpliv mastitisa na plodnost krave molznice
Ali mastitis negativno vpliva na plodnost krav molznic? DA!
Pred prvo osemenitvijo bo prisotnost mastitisa servisni interval podaljala za 11 dni ter poporodni premor za 17 dni. Po prvi osemenitvi se teava pojavi predvsem v znatnem podaljanju poporodnega premora, ob tem so negativne spremembe posledično tudi pri indeksu osemenitev v reji.
Ali je pomembno, kako hudi so klinični znaki mastitisa? DA!
Pri začetnih spremembah v mleku in vimenu se bo servisni interval molznice podaljal za skoraj 18 dni in poporodni premor za skoraj 42 dni, ob tem pa se omenjeni parametri v primeru hujih mastitisov s prizadetim splonim stanjem ivali podaljajo e enkrat toliko, kar kaejo rdeče pučice.
Ali imajo različni povzročitelji različen vpliv na plodnost? DA!
Rdeči deli pučic prikazujejo vplive različnih povzročiteljev na posamezne parametre v reji molznic. Očitno je, da bo okuba vimena z bakterijo E.coli povzročala večje teave v čredi, kot okube s Streptokoki. Okuba vimena s Stafilokoki ni povzročila sprememb v plodnosti.
Mastitis, ki nastane v prvih 100 dneh laktacije je potrebno agresivno zdraviti!
Kombinirano zdravljenje mastitisa (lokalno + parenteralno) daje bolje rezultate:
- Večje je tevilo ozdravitev v primerjavi z uporabo samo intramamarnih injektorjev
- Hitreja je vrnitev h kakovostnemu mleku
- Kombinirano zdravljenje deluje bolj agresivno na povzročitelje
S kombiniranim zdravljenjem tako pomagamo molznicam do hitreje ozdravitve.
Dodatne informacije o zdravilu za strokovno javnost!
Literatura:
Burge, M.: Links between mastitis and fertility. 4th Annual large herd seminar, Exeter, Velika Britanija, junij-01 julij 2009