Delavnica o preventivi mastitisa in higieni telet
(17.02.2020) Ekipa Animalis-a je skupaj z dobaviteljem CID LINES organizirala dvodnevno delavnico na temo preventive mastitisa in higiene telet.
Delavnica se je odvijala na Korokem in jo je vodila Josephine Verhaeghe, ekspert za mastitis. Delavnica je potekala v manji skupini, z veterinarji iz različnih koncev Slovenije.
Prvi dan smo se pogovarjali o mastitisih in njihovih povzročiteljih. Glede na bakterije, ki povzročajo mastitis, ga lahko razdelimo na okoljski in kontagiozni mastitis. Preventiva ni pri obeh enaka.
Pogledali smo si celotno higieno mole: molzna rutina, razkuevanje pred in po moli, se pogovorili kako izbrati pravo razkuilo in na kaj biti pri higieni mole pozorni.
Po končani delavnici smo se odpravili na kmetijo Konečnik, ki trenutno molze cca 140 krav. Prisostvovali smo moli, bili pozorni na celoten postopek in higieno mole. Na koncu smo rejcu predlagali reitve, ki bodo privedle do e bolje higiene in boljih rezultatov.
Drugi dan smo se osredotočili na higieno telet, s poudarkom na povzročitelju Cryptosporidium parvum spp. Prve 3 tedne ivljenja za teleta predstavlja izziv, saj se v tem času njihova aktivna imunost e razvija.
Na kmetiji smo naredili nekaj hitrih testov pri teletih z drisko, ter izvedli pranje in razkuevanje objektov za teleta.
Veterinarji so tako prvi kot drugi dan delavnice aktivno sodelovali in se skozi zabavne, interaktivne kvize preskusili v znanju.