Napredne bioloke terapije pri sklepnih teavah pri psih
(03.04.2017) Napredne bioloke terapije vse bolj zavzemajo svoje mesto kot učinkovito orodje v boju proti degenerativnim sklepnim teavam ivali. Podjetje Animacel je v sodelovanju s Tierklinik Breitensee organiziralo seminar z namenom kritične ocene tako metod, ki so veterinarjem na voljo kot dosedanjih primerov zdravljenja z matičnimi celicami.
Na to temo je sledil tudi strokovni posvet vodilnih veterinarjev v Avstriji, ki zdravljenje redno uporabljajo. Podjetje Animacel, ki e od 2014 uspeno sodeluje z avstrijskimi klinikami je do danes z lastno metodo zdravljenja z matičnimi celicami uspeno zdravilo e več kot 350 ivali.
Pod terminom napredne (nove) bioloke terapije v veterinarski medicini razumemo raznolike nove metode, ki na različne načine uporabljajo ive celice, beljakovine ali druge večje molekule. Z njimi zdravimo irok spekter obolenj.
Poznamo jih pod različnimi imeni: PRP, ACP, terapije s trombociti ali terapije z matičnimi celicami. Pogosto prihaja do zmotnega posploevanja, saj je poimenovanje »terapija z matičnimi celicami« v uporabi tudi za druge vrste biolokih terapij.
Dobro je, da smo pri uporabi tega termina previdni, saj gre za zelo različne terapije, pri katerih se dejanska koncentracija matičnih celic v produktu precej razlikuje.
Predavatelj, univ. lektor dr. Karl Grohmann s klinike za male ivali Tierklinik Korneuburg, je na seminarju predstavil ločnice med postameznimi biolokimi pristopi, s čimer je povezal tudi pričakovane rezultate terapij.
Izpostavil je terapijo z matičnimi celicami, kjer se v postopku matične celice osami in več tisočkrat namnoi le pri takni terapiji lahko rečemo, da gre zdravljenje z matičnimi celicami. Od leta 2014 je z matičnimi celicami zdravil e mnogo pacientov:
»tevilo sklepnih obolenj se ne zmanjuje, prej se pri določenih pasmah pojavnost e povečuje. Zdravila, kot so NSAID in kortikoidi, so bila dolgo edino oroje, ki so ga veterinarji imeli v boju proti sklepnim obolenjem.
Tudi danes e vedno ne predstavljajo dolgotrajne reitve in so zaradi svojih stranskih učinkov nepredvidljivi ali pa jih zaradi osnovne bolezni pacienta (jetra, ledvice) sploh ne moremo uporabljati. Nove bioloke metode s seboj prinaajo nove načine zdravljenja. Zaupanje v te bo naračalo, če bomo z njimi zdravili prave indikacije in če bo uspenost primerna.
Matične celice so se izkazale kot učinkovita terapija, ki pa jo je potrebno preudarno umestiti v vsakdanjo prakso, tako da bo njihov terapevtski učinek največji. Ob tem je pomembna: a) prava diagnostika; b) ustrezna kirurka sanacija problema, v kolikor je potrebno; c) pravilno spremljanje pacienta, pri čemer je nujno vključevanje lastnika v proces zdravljenja osteoartitisa. Menim, da smo na začetku zelo uspene poti uporabe biolokih metod zdravljenja.«
Teoretičnemu delu je sledila praktična delavnica. Lastnik in vodja ene najpomembnejih klinik za male ivali v Avstriji Kleintierklinik Breitensse VR. univ. prof. doz. dr. Norbert Kopf je veterinarje vodil skozi proces uspenega intraartikularnega injiciranja v osteoartrotični kolčni in komolčni sklep.
S svojimi dolgoletnimi izkunjami in bogatim znanjem je Dr. Kopf udeleencem pokazal, kako je injiciranje mono tudi v teje dostopne sklepe, in sicer brez podpore, denimo, ultrazvoka. Nato so veterinarji imeli monost novo pridobljeno znanje tudi sami preizkusiti v praksi.
Seminar je udeleencem predstavil monosti, ki jih ponuja regenerativna medicina za učinkovito zdravljenje sklepnih teav. Direktor Animacela, Luka Mohorič, ne skriva zadovoljstva nad sodelovanjem z avstrijskimi veterinarji:
»Izobraevanje veterinarjev, s katerimi e sodelujemo ali si prizadevamo sodelovati, je le del pomembnega procesa priprave avstrijskega trga sprejeti nae reitve in jih preizkusiti v praksi.
Veterinarji so ključni člen v verigi izvedbe uspenega zdravljenja sklepnih obolenj z matičnimi celicami, zaradi tega dajemo velik pomen sodelovanju z veterinarskimi klinikami in grajenju izkuenj na področju regenerativne veterinarske medicine.
Danes Animacel sodeluje e z 22 veterinarskimi kliniki v Sloveniji in 18 v tujini, od tega 9 v Avstriji, tevilke pa iz meseca v mesec rastejo. Poleg omenjenih sodelujemo tudi s klinikami v Nemčiji in Veliki Britaniji.
Veseli me, da so prav rezultati tisti, ki vse bolj prepričajo tako strokovnjake kot lastnike ivali, da nam zaupajo in da v zdravljenje z matičnimi celicami verjamejo tako zaradi dolgotrajnega učinka kot tudi zaradi dostopnosti metode.«
Podjetje Animacel biotehnologija d.o.o. je bilo ustanovljeno leta 2011 kot spinout podjetje Veterinarske fakultete na Univerzi v Ljubljani, na podlagi vrhunske znanosti na področju zdravljenja ivali z matičnimi celicami pa je razvilo revolucionarno tehnologijo zdravljenja sklepnih obolenj psov in konjev in danes uspeno deluje tudi s klinikami ne le v Sloveniji, temveč tudi v Evropi.