How and When to Involve Crowds in Scientific Research
(09.01.2025) Nova knjiga z odprtim dostopom vsebuje smernice za mnoično zbiranje podatkov v znanstvenih raziskavah.
Knjiga Kako in kdaj vključiti javnost v znanstvene raziskave avtorjev Henryja Sauermanna, profesorja strategije na ESMT Berlin, in Marion K. Poetz, ki je profesorica inovacijskega menedmenta na Copenhagen Business School, predstavlja strateki vodnik za raziskovalce in institucije o vključevanju sodelovanja javnosti v znanost.
Avtorja zagotavljata jasne okvire in orodja, ki znanstvenikom pomagajo krmariti zapletenost mnoične in dravljanske znanosti ter izkoristiti prednosti sodelovanja javnosti.
Vključeni dravljani imajo pogosto aktivno vlogo pri ustvarjanju znanja, s čimer obogatijo raziskovalni proces in premostijo vrzel med znanostjo in drubo. Ta knjiga, ki temelji na trdnih temeljih znanstvenih raziskav o vključevanju javnosti, pomaga raziskovalcem prepoznati in razumeti prednosti in izzive vključevanja javnosti v ključnih fazah znanstvenega procesa.
Zasnovana je kot praktično orodje in omogoča znanstvenikom, da kritično ocenijo potencial sodelovanja javnosti, določijo, kdaj je lahko najbolj učinkovito, in ga izvajajo za doseganje pomembnih znanstvenih in drubenih rezultatov.
Knjiga je razdeljena na tri ključne dele:
- Konceptualni temelji: Avtorji predstavijo najnoveje trende in razloge za vključevanje javnosti v znanstvene raziskave. Obravnavajo, kako znanost o javnosti prispeva k večji raziskovalni produktivnosti na različnih področjih, hkrati pa ponuja dodatne koristi, kot sta ire vključevanje javnosti in podpora znanosti.
- Vključevanje javnosti v različnih fazah raziskovalnega procesa: V tem razdelku je podrobno opisano vključevanje javnosti v posameznih fazah znanstvenih raziskav, kot so razvoj raziskovalnih vpraanj, zbiranje podatkov ali reevanje znanstvenih problemov. Za vsako fazo so v knjigi navedeni primeri iz resničnega sveta iz naravoslovja, druboslovja in humanistike. Integriran nabor orodij omogoča raziskovalcem, da določijo ustrezen obseg vključevanja javnosti in oblikujejo uspene projekte mnoične znanosti.
- Medsektorske organizacijske teme: Tretji razdelek obravnava etične vidike, zaposlovanje, motivacijo in usposabljanje sodelujočih iz javnosti. Obravnava tudi, kako lahko raziskovalci, ki vključujejo javnost, ohranijo raziskovalno integriteto in uporabijo umetno inteligenco za povečanje učinkovitosti svojih projektov.
Cilj nae knjige je zagotoviti strukturiran, na dokazih temelječ pristop k vključevanju javnosti v raziskave, pravi Henry Sauermann. Upamo, da bo knjiga sluila kot vir informacij za znanstvenike, ki elijo izkoristiti moč javnosti pa tudi za oblikovalce politik in agencije za financiranje, ki elijo bolje razumeti spreminjajoče se raziskovalno okolje.
Marion Poetz dodaja: Okviri in orodja v knjigi so bili razviti in preizkueni v raziskovalnih projektih ali na delavnicah z različnimi znanstveniki in raziskovalnimi skupinami. To nam je pomagalo razviti pristop, ki je enostaven za uporabo in uporaben na različnih področjih in v različnih vrstah projektov.