Okužba s paraziti pri pujskih: higijena zniža pogostnost okužbe

(28.08.2012) Parazitarne infekcije najpogosteje povzročajo prebavna obolenja z diarejo pri pujskih. Takoj po porodu pujski še nimajo razvite imunske zaščite, zaščita s protitelesi materinega mleka pa je omejena.

Infekcija s povzročiteljem Isospora suis je najpogostejši vzrok za pojav diareje pri sesnih pujskih, tako imenovane kokcidioze sesnih prašičkov. Povzročitelj se izloča z blatom in lahko tako inficira kasnejša legla.

Tudi okužba s parazitom Stronyloides ransomi povzroča pojav diareje približno dva tedna po izkotitvi. Prenaša se preko svinjinega kolostruma na prašičke.

Inkubacijska doba za povzročitelje je različno dolga. Tako lahko okužba s prašičjo glisto dalj časa ostane prikrita. Celoten razvoj ni krog parazita, od infekcije do ponovnega izločanja jajčec, traja okoli šest tednov.

Prvotna okužba sesnih pujskov je pogosto odkrita šele v fazi pitanja. Okužba prašičkov s paraziti je navadno povezana s sočasno okužbo svinj.

V prasilnike bi zato morali naseliti le svinje brez glist. Ker se lahko jajčeca parazita prenašajo tudi mehansko pa se priporoča tudi dodatno umivanje živali pred selitvijo, predvsem je potrebno pozornost nameniti parkljem, nogam in analni regiji.

V prispevku veterinarskega časnika o endoparazitih v produkciji in vzreji pujskov, avtorji poudarjajo pomembnost higienskih ukrepov v prasilnikih.

Temeljito čiščenje ter dezinfekcija hlevov in opreme je izjemnega pomena za manjšanje infekcij in obolevnosti.

Vir: Renate Kessen, aid.de

Sorodni članki

Študija Univerze v Hohenheimu: vedenje o povezavi med mlekom in rojstvom telet je med prebivalci šibko; Vir slike: Universität Hohenheim/Angelika Emmerling

Študija Univerze v Hohenheimu: vedenje o povezavi med mlekom in rojstvom telet je med prebivalci šibko

Po ugotovitvah Univerze Hohenheim v Stuttgartu so prenos znanja, spodbujanje povpraševanja in politična podpora le nekateri pristopi k reševanju tako imenovanega “problema teleta”
preberi več

EFSA

Bolezen modrikastega jezika: EFSA ocenjuje ukrepe za zatiranje

Programi masovnega cepljenja v obdobju vsaj 5 let, skupaj z izboljšanjem sistemov za kontinuiran nadzor, so edini učinkoviti ukrepi za izkoreninjanje bolezni modrikastega jezika v Evropi, zaključuje EFSA
preberi več

TiHo

Sezona žara: raziskava kaže na povezavo med otoplitvami in želodčno-črevesnimi obolenji

Ko se pomladni pričnejo višati temperature, se zveča tudi pojavnost želodčno-črevesnih težav. Povezava je bila tudi strokovno dokazana v raziskavi
preberi več

‚Bio‘ še zmeraj narašča

‚Bio‘ še zmeraj narašča

Nedavna študija glede bio površin in živilske industrije kaže kontinuirano pozitven razvoj na svetovni ravni
preberi več

EFSA

Izbruh okužbe s Salmonelo v evropskem prostoru

Sedem držav je med 1. majem in 12. oktobrom 2016 sporočilo primere okužbe s povzročiteljem Salmonella Enteritidis pri ljudeh. Od teh je 112 primerov bilo potrjenih in pri 148 postavljen sum.
preberi več

EFSA

Vozličasti dermatitis – cepljenje je najučinkovitejša metoda za nadzor bolezni

Cepljenje govedi je najučinkovitejša metoda za nadzor in zaustavitev širjenja bolezni vozličastega dermatitisa, trdijo strokovnjaki EFSA
preberi več

Universität Duisburg-Essen

Prašiči s prirojenim kompasom

Nedavna mednarodna raziskava, ki jo je vodil zoolog dr. E. Pascal Malkemper je pokazala, da imajo divji prašiči očitno smisel za magnetno polje
preberi več

EMA

EMA priporoča zmanjšanje uporabe kolistina pri živalih

Evropska agencija za zdravila (EMA - European Medicines Agency) je posodobila v letu 2013 izdana strokovna priporočila glede uporabe antibiotika kolistina pri živalih
preberi več