Protitelesa lame bi naj predstavljala revolucijo v terapiji in diagnosticiranju limfoma
(26.11.2013) Trenutno se diagnoza in terapija limfomov odvija večinoma z uporabo konvencionalnih protiteles. Ti pa so zaradi svoje velikosti le deloma uporabni. Nemki znanstveniki odkrivajo velik potencial v uporabi protiteles lame.
Te ivali imajo namreč ob običajnih velikih protitelesih e majhna, tako imenovana tekoverina protitelesa. Iz njih strokovnjaki z uporabo genetskih metod izdelajo e manje delce, s katerimi lahko markirajo beljakovine na povrini celic limfoma. Skupina raziskovalcev iz Hamburga se bo sedaj poglobljeno ukvarjala z nadaljnjim razvojem teh "nanotelesc" za zdravljenje limfomov.
Fluorescenčno mikroskopski posnetek limfomskih celic, ki so markirane z nanotelesci
Trenutno se za terapijo limfoma ob klasični kemoterapiji dodatno uporabljajo protitelesa, ki so usmerjena proti povrinskemu celičnemu proteinu CD38. Ta protitelesa povzročajo manjanje tumorjev, vendar pa zaradi svoje velikosti teko prodirajo v njegovo notranjost. Tako posamezne tumorske celice preivijo.
Dr. Peter Bannas iz Klinike za radiologijo in prof. Friedrich Koch-Nolte iz Intituta za imunologijo Univerzitetne klinike v Hamburgu sta sedaj zdruila moči, da bi preverila, ali se zaradi uporabe desetkrat manjih nanotelesc proti CD38 poveča prodiranje v tumorje ter se na podlagi tega povečajo tako diagnostične kot terapevtske prednosti v primerjavi s konvencionalnimi protitelesi.
Friedrich Koch-Nolte je e pred pričetkom raziskav lahko dokazal, da se pridobljena nanotelesca lame tako in vitro, kot na mijem modelu, ne le veejo na specifične povrinske proteine limfomskih celic, temveč imajo sočasen vpliv tudi na njihovo delovanje.
Peter Bannas je dokazal limfome pri miih z uporabo radiologije in fluorescenčno markiranih nanotelesc. V primerjavi z običajno uporabljenimi protitelesi se je uporaba nanotelesc izkazala kot desetkrat učinkoviteja.
Namen naveze med obema strokovnjakoma je nadaljnji razvoj nanotelesc za sočasno uporabo v diagnostične in terapevtske namene, tako imenovano teranostiko.