Protitelesa lame bi naj predstavljala revolucijo v terapiji in diagnosticiranju limfoma

(26.11.2013) Trenutno se diagnoza in terapija limfomov odvija večinoma z uporabo konvencionalnih protiteles. Ti pa so zaradi svoje velikosti le deloma uporabni. Nemški znanstveniki odkrivajo velik potencial v uporabi protiteles lame.    

Te živali imajo namreč ob običajnih velikih protitelesih še majhna, tako imenovana težkoverižna protitelesa. Iz njih strokovnjaki z uporabo genetskih metod izdelajo še manjše delce, s katerimi lahko markirajo beljakovine na površini celic limfoma. Skupina raziskovalcev iz Hamburga se bo sedaj poglobljeno ukvarjala z nadaljnjim razvojem teh "nanotelesc" za zdravljenje limfomov.


Fluorescenčno mikroskopski posnetek limfomskih celic, ki so markirane z nanotelesci
Trenutno se za terapijo limfoma ob klasični kemoterapiji dodatno uporabljajo protitelesa, ki so usmerjena proti površinskemu celičnemu proteinu CD38. Ta protitelesa povzročajo manjšanje tumorjev, vendar pa zaradi svoje velikosti težko prodirajo v njegovo notranjost. Tako posamezne tumorske celice preživijo.

Dr. Peter Bannas iz Klinike za radiologijo in prof. Friedrich Koch-Nolte iz Inštituta za imunologijo Univerzitetne klinike v Hamburgu sta sedaj združila moči, da bi preverila, ali se zaradi uporabe desetkrat manjših nanotelesc proti CD38 poveča prodiranje v tumorje ter se na podlagi tega povečajo tako diagnostične kot terapevtske prednosti v primerjavi s konvencionalnimi protitelesi.

Friedrich Koch-Nolte je že pred pričetkom raziskav lahko dokazal, da se pridobljena nanotelesca lame tako in vitro, kot na mišjem modelu, ne le vežejo na specifične površinske proteine limfomskih celic, temveč imajo sočasen vpliv tudi na njihovo delovanje.

Peter Bannas je dokazal limfome pri miših z uporabo radiologije in fluorescenčno markiranih nanotelesc. V primerjavi z običajno uporabljenimi protitelesi se je uporaba nanotelesc izkazala kot desetkrat učinkovitejša.

Namen naveze med obema strokovnjakoma je nadaljnji razvoj nanotelesc za sočasno uporabo v diagnostične in terapevtske namene, tako imenovano „teranostiko“.

Sorodni članki

Slika 1: V latero-lateralni projekciji se a rentgenskem posnetku vidi generaliziran alveolarni vzorec; Vir slike: Laboklin

Skrivnostni primer meseca: dihalna stiska mačjega mladiča

Štirimesečna evropska kratkodlaka mačja samička je obiskala veterinarja zaradi kroničnih respiratornih simptomov, predvsem močne dispneje
preberi več

WWF

Število polarnih medvedov upada

Število polarnih medvedov na štirih območjih močno upada, tretjina globalne populacije je ogrožene
preberi več

Laboklin; Vir slike: LABOKLIN

Skrivnostni primer meseca: konj z bolečim abdomnom

30 letni toplokrvni konj je bil napoten na kliniko za velike živali zaradi akutnega abdomna – kakšne do vaše najpomembnejše diferencialne diagnoze?
preberi več

Levkocitoza pri  12 letnem mačku; Vir slike: LABOKLIN

Levkocitoza pri  12 letnem mačku

Laboklin predstavlja nov klinični primer 12 letnega kastriranega mačka z rešitvami primera
preberi več

Slika 1: Krvni razmaz psice (Wright-Giemsa, 500 x povečava).; Vir slike: LABOKLIN

Generalizirana limfadenopatija pri psu

V tem mesecu vam Laboklin predstavlja klinični primer francoskega buldoga z zmerno limfadenomegalijo
preberi več

Slika 1: Kožne spremembe pri dihurju; Vir slike: LABOKLIN

Kožni vozliči pri dihurju (Mustela putorius furo)

Laboklin vam tokrat predstavlja primer domačega dihurja s pordelimi kožnimi bulicami na območju vratu
preberi več

Vzorci urina, zbrani v času hospitalizacije (dan 0, 1, 3, 5 in 8). Dobro je vidno postopno razbarvanje rdeče rjavega pigmenta vse do običajne obarvanosti urina. ; Vir slike: LABOKLIN

Obolenje pri čistokrvnem španskem konju

Kakšna je vaša interpretacija hematoloških rezultatov?
preberi več

Slika 1. Slika abdominalnega ultrazvočnega pregleda: povečana jetra z zaobljenimi robovi in dilatiranimi žolčevodi.; Vir slike: LABOKLIN

Anglo-arabski karstrat s kožnimi spremembami

Laboklin vam predstavlja nov skrivnostni klinični primer za mesec februar 2019, kjer ste vabljeni k ugibanju in postavljanju diagnoze!
preberi več